Na vazdušnoj bazi Ching Chuan Kang na Tajvanu podoficir je izgubio život na stravičan način tokom rutinske inspekcije na pisti.
Konkretno, narednica Hu, koja je imala 17 godina službe, tragično je nastradala kada ju je motor borbenog aviona “usisao” tokom rutinske provere na pisti za sletanje.
Do nesreće je došlo dok je narednica postavljala kočnice na točkovima kako bi osigurala borbeni avion domaće proizvodnje (IDF, Indigenous Defense Fighter) neposredno nakon njegovog sletanja. Dok je obavljala ovu standardnu proceduru, navodno ju je povukao rad motora aviona.
IDF je lokalno razvijen borbeni avion napravljen tokom 1980-ih da zameni stare avione F-104 i F-5 koje su dizajnirali u SAD.
Ranije ovog meseca, tajvanske vazduhoplovne snage organizovale su „hitno poletanje“ i vežbe noćne obuke u bazi Čing Čuan Kang kako bi osigurale borbenu gotovost jedinice lovačkih aviona ID. Piloti i zemaljske posade su morali da pripreme avion i da polete za pet minuta.
Hitna služba na bazi odmah je intervenisala i narednica Hu je prevezena u bolnicu. Nažalost, uprkos naporima lekara, nije uspela da preživi.
Retka i šokantna nesreća izazvala pitanja o bezbednosti
Ova nesreća pokrenula je niz pitanja o tome kako je moglo doći do ovako retkog i katastrofalnog incidenta. Stručnjaci za avijaciju ističu da su ovakvi događaji izuzetno retki, jer postoje strogi protokoli za njihovu prevenciju.
Jedan stručnjak za The Taipei Times izjavio je da motori aviona obično moraju biti potpuno isključeni pre nego što zemaljsko osoblje pristupi avionu radi postavljanja klinova.
„Šanse da se ovako nešto dogodi su astronomski male,“ izjavio je stručnjak, dodajući da je usis motora IDF aviona relativno mali, što teoretski čini ovakav incident gotovo nemogućim.
Ova tragedija dodatno je pojačala osećaj neverice među stručnjacima, s obzirom na pouzdanu reputaciju IDF aviona, koji se koristi za odbrambene i patrolne misije. Ostaje da se utvrdi kako je ovakav nesvakidašnji incident mogao da se dogodi i da li je bilo propusta u primeni protokola.
Pozivi za pojačanje bezbednosnih mera
Narednica Hu bila je cenjeni član vojske, poznata po svojoj posvećenosti i stručnosti. Njena iznenadna smrt ostavila je kolege u žalosti, dok su se vojni zvaničnici i šira zajednica okupili u izražavanju počasti njenom radu i doprinosu.
Vazdušna baza Ching Chuan Kang, jedna od najvažnijih vojnih lokacija na Tajvanu, privremeno je obustavila operacije kako bi omogućila temeljnu istragu incidenta.
Tragedija je ponovo pokrenula diskusije o bezbednosnim merama na vojnim bazama, pri čemu neki zahtevaju strožije poštovanje protokola i dodatnu obuku za zemaljsko osoblje.
Iako su incidenti povezani sa motorima aviona retki, stručnjaci upozoravaju da moćan usis motora predstavlja smrtonosnu opasnost ukoliko se bezbednosne mere ne poštuju do detalja. Obično su ovakvi incidenti povezani sa usisavanjem predmeta ili krhotina u motor, dok su ljudske žrtve izuzetno retke.