NaslovnaNovostiŠef Generalštaba američkog ratnog vazduhoplovstva: „Protiv Kine, nama hitno treba jača vazduhoplovna...

Šef Generalštaba američkog ratnog vazduhoplovstva: „Protiv Kine, nama hitno treba jača vazduhoplovna moć“

Krajem prošle godine na društvenim mrežama pojavile su se informacije o dva nova kineska aviona najnovije šeste generacije – J-50 i J-36. To je podstaklo Pentagon da prizna mogućnost da Kina bude prva u „trci“ za šestu generaciju borbenih aviona.

Uz to, SAD su priznale da Kina ima 12 puta veću prednost u avijaciji na Pacifiku, pri čemu glavni problem nije samo broj letelica.

U tom kontekstu, šef Generalštaba američkog ratnog vazduhoplovstva, general Dejvid Alvin, objavio je članak u časopisu Breaking Defence. Ključna teza njegovog teksta jeste kako je Kina svoj avijacijski program razvila uglavnom na osnovu intelektualne svojine ukradene od SAD.

„Sjedinjenim Državama treba snažnija vazduhoplovna moć“

„Prošlog meseca Narodna Republika Kina objavila je slike ne jednog, već dva nova aviona šeste generacije. Iako Vazduhoplovstvo SAD nije bilo iznenađeno ovim razvojem, iskreno se nadam da je to privuklo pažnju Amerike i da služi kao poziv na buđenje. Potrebna nam je pomoć nacije da unapredimo naše Vazduhoplovstvo sa osećajem strateške hitnosti koji trenutak zahteva. Ali to je lakše reći nego učiniti, jer našoj službi nedostaju sredstva i resursi, dok mogućnost kratkoročnog sukoba raste“, upozorio je general Alvin.

f 22
f 22

„Ukratko, Americi je potrebna snažnija vazduhoplovna moć, i to joj je potrebno odmah“, istakao je Alvin, ukazujući na hronično potfinansiranje američkog vazduhoplovstva.

Dodao je da je „naša flota danas manja i starija nego ikad u istoriji“, što je prikazano kao bolno priznanje, posebno u trenutku kada se razlika u kapacitetima između prve sile sveta i konkurenata značajno i ubrzano smanjuje, a samim tim i rizici po naviknute na tron rastu.

“Nova strategija za vazduhoplovnu dominaciju”

Alvin je shvatio da „širenje vazduhoplovne moći“ ne znači jednostavno kupovinu skupe opreme. Od prošle godine primetne su promene u razvojnim konceptima Vazduhoplovstva SAD, uključujući program borbenih aviona šeste generacije NGAD, čija je sudbina neizvesna.

General je shvatio da bi američko vazduhoplovstvo trebalo da kombinuje „sofisticirane i pristupačne kapacitete kako bi zadalo probleme neprijatelju“. Ovo podrazumeva pouzdan „oblak borbenih sistema“, porodicu aviona srednjeg i dugog dometa, dronove, savremeno naoružanje i avione za punjenje goriva u letu.

Međutim, ovakva strategija povećava pritisak na logistiku, koja mora biti dovoljno pouzdana da izdrži promene.

Problemi sa finansiranjem i infrastrukturom

Alvin se takođe požalio na problem viška infrastrukture u vazduhoplovstvu SAD.

a 10 f 22 f 35 f 15c f 15e i f 16
A-10, F-22, F-35, F-15C, F-15E, i F-16

„Imamo oko 30% viška infrastrukture u celoj organizaciji, ali smo sprečeni da ozbiljno razmotrimo reforme, jer je realokacija i zatvaranje baza politički nepopularna tema već decenijama. Zamislite da proizvođači automobila zadrže 30% neiskorišćenog proizvodnog prostora – bankrotirali bi“, argumentovao je Alvin.

Zaključio je da bi američko vazduhoplovstvo trebalo da dobije više sredstava kako bi se suočilo s rastućim izazovima, uključujući “stratešku pretnju Kine u oblasti vazduhoplovstva i tehnologije”.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave