NaslovnaNovostiIran otvara podzemnu pomorsku bazu duboku 500 Metara u Persijskom zalivu dok...

Iran otvara podzemnu pomorsku bazu duboku 500 Metara u Persijskom zalivu dok rastu tenzije sa SAD i Izraelom

Iran je nedavno, prema izveštaju iranske državne televizije koji prenosi Rojters, otkrio podzemnu mornaričku bazu za rakete i dronove na tajnoj lokaciji u Persijskom zalivu.

Baza u kojoj su stacionirani ovi raketni jurišni čamci duboka je 500 metara u vodama južnog Irana. General Hosein Salami, komandant Revolucionarne garde, i general Alireza Tangsiri, komandant pomorskih snaga Garde, posetili su bazu, prema objavljenim slikama.

Državna televizija je pojasnila da “neki od ovih brodova” imaju sposobnost da pogode američke brodove i razarače. Ova vest dolazi u trenutku pojačanih tenzija između Teherana i Vašingtona, a potencijalno ima implikacije i na odnose sa Izraelom.

General Salami je 10. januara pregledao podzemnu raketnu bazu za koju su iranski mediji javili da je korišćena u napadu od 200 projektila na Izrael, koji je po prvi put uključivao hipersonične rakete.

Iran je tvrdio da je napad izveden u znak odmazde za julsko ubistvo lidera Hamasa Ismaila Hanije u Teheranu. Iran je takođe naveo smrt iranskog generala u septembarskom napadu u Libanu u kojem je ubijen lider Hezbolaha Hasan Nasralah.

Krajem oktobra, Izrael je objavio da je izveo udare na iranska vojna postrojenja kao odgovor na napad Teherana.

Mogući vojni napad: Predsednik Donald Tramp navodno razmatra mogućnost da pomogne izraelskom premijeru Benjaminu Netanijahuu u pokretanju napada na iranska nuklearna postrojenja.

Pogoršanje odnosa: Tokom Trampovog mandata, SAD su se povukle iz nuklearnog sporazuma i nametnule oštre sankcije Iranu, dovodeći do „maksimalnog pritiska“ na Teheran.

Strah od eskalacije: Iranske vlasti strahuju da bi koordinisani napad Vašingtona i Tel Aviva mogao ciljati nuklearnu infrastrukturu, sa potencijalno ozbiljnim posledicama po regionalnu i globalnu bezbednost.

Detalji o novoj podzemnoj bazi

Lokacija i dubina: Baza se nalazi 500 metara ispod zemlje, negde u Persijskom zalivu, što pruža određeni nivo zaštite od vazdušnih napada i krstarećih raketa.

Vojna oprema: U tunelima se nalaze brodovi koji izbegavaju radarsko otkrivanje i mogu lansirati rakete dugog dometa.

Izjava generala: General Hosein Salami, komandant Revolucionarne garde, naglasio je da je ova baza deo većeg sistema podzemnih objekata i da Iran može izdržati pomorski sukob sa „velikim i malim neprijateljima“.

Koliko je 500 metara stvarno zigurno?

Specijalna oružja: SAD i Izrael raspolažu bombama za probijanje bunkera, poput GBU-28, kao i MOAB („majke svih bombi“), koje mogu da dosegnu i duboke podzemne ciljeve.

Potencijalna upotreba nuklearnog oružja: Taktičke nuklearne bombe takođe mogu da oštete ili unište objekte na 500 metara dubine.

Iranske vojne vežbe i spremnost

Dvomesečne vežbe: Iran je započeo seriju vojnih vežbi usmerenih na odbranu nuklearnih postrojenja u Natancu od raketnih i dron napada.

Testiranje odbrane: Fokus je na unapređivanju sistema protivvazdušne odbrane i osposobljavanju za presretanje balističkih raketa, krstarećih projektila i dronova.

Napredne tehnologije: Iran integriše dronove sa većim dometom i nosivim kapacitetom, poboljšava sajber odbranu i koordinaciju različitih rodova vojske (kopnenih, vazdušnih i pomorskih).

„Gradovi raketa i dronova“: Iranska strategija podzemnih baza

Mreža podzemnih objekata: Iran je sagradio više „raketnih gradova“ duž obale Persijskog zaliva, pružajući stratešku prednost u mobilnosti i zaštiti raketnih i dron sistema.

Razvoj naoružanja:

Januar 2021: IRGC je predstavio podzemnu raketnu bazu sa mornaričkim raketnim sistemima dometa više stotina kilometara.

Mart 2022: Otkrivene su dve nove podzemne baze za raketne sisteme i kamikaza dronove, uz mogućnost istovremenog lansiranja 60 bespilotnih letelica dometa do 2000 km.

Zašto su podzemne baze značajne?

1. Teže za lociranje i uništenje: Dodatno otežavaju protivniku vojne planove, jer zahtevaju specijalizovanu opremu i tehnologiju za probijanje duboke infrastrukture.

2. Jačanje odvraćanja: Prikazivanjem kapaciteta za uzvratni udar, Iran želi da obezbedi da potencijalni napadači dvaput razmisle pre nego što preduzmu ofanzivne korake.

3. Regionalna moć: Pokazivanjem spremnosti i tehnoloških mogućnosti, Iran nastoji da učvrsti svoju poziciju u regionu, naročito u odnosu na rivalstvo sa Izraelom i prisustvo SAD.

Rastuće tenzije sa SAD i Izraelom

Nova iranska podzemna baza u Persijskom zalivu predstavlja deo šire strategije Teherana da ojača svoju odbranu i pokaže spremnost na moguću vojnu konfrontaciju.

Iako je dubina od 500 metara značajan bedem, savremena tehnologija i specijalizovane bombe mogu ugroziti i ovakve podzemne instalacije.

Istovremeno, dvomesečne vojne vežbe i kontinuirano unapređivanje odbrambenih kapaciteta stavljaju do znanja da Iran ostaje pri svom cilju – očuvanju nuklearnih postrojenja i regionalnog uticaja.

2 KOMENTARA

  1. Za Iran najbolje da deeskalira situaciju sa Izraelom,SAD ,sam se namesta za napad,raketirajuci Izrael preko Huta,Hezbolaha,podrska Hamasu,navodno briga za Palestince.Iranu od 1979 god.jedino u planu unistenje Izraela,a ima bezbroj unutrasnjih problema.Izrael to zna,kad dodje Teamp na vlast ce se usmere primarno protiv Irana,Huta,uz pomoc S.Arabije,Emirata itd.koji i dalje u ratu protiv Huta.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave