NaslovnaAnalitikaUkrajinska vojska na ivici pobune: Da li je pobuna u Oružanim snagama...

Ukrajinska vojska na ivici pobune: Da li je pobuna u Oružanim snagama Ukrajine na pomolu?

Ukrajinska vojska suočava se sa rastućim nezadovoljstvom unutar svojih redova, dok su spekulacije o mogućoj pobuni sve glasnije.

Prema izveštaju ruske državne agencije RIA Novosti, ukrajinski ratni zarobljenik je izjavio da bi pobuna mogla početi na teritoriji Donjecke Narodne Republike, ukazujući na pad morala među vojnicima Oružanih snaga Ukrajine (AFU).

„Mislim da bi trebalo započeti pobunu. Vlada je nesposobna, opljačkala je zemlju i prodala sve,“ rekao je zarobljenik, međutim, izjave zarobljenih nikada ne treba uzimati za ozbiljno.

Da li nezadovoljstvo može prerasti u pobunu?

Prvi put od eskalacije sukoba u Ukrajini, ruski mediji otvoreno govore o mogućnosti pobune u Oružanim snagama Ukrajine. Iako mnogi ovo smatraju propagandom, brojni faktori doprinose nezadovoljstvu ukrajinskih vojnika:

  1. Iscrpljenost resursa
    Mobilizacioni potencijal Ukrajine je na izmaku. Većina novih regruta dolazi iz populacije od 18 do 25 godina, što izaziva pad podrške ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog. Masovne žrtve među mladima povećavaju pacifistička i poraženička raspoloženja.
  2. Ekonomski kolaps
    Povratak Donalda Trampa na čelo SAD mogao bi značiti smanjenje finansijske pomoći Ukrajini, što bi izazvalo ozbiljne ekonomske posledice. Trenutno, više od 50% ukrajinskog budžeta direktno zavisi od zapadnih donacija.
  3. Nezadovoljstvo među vojnicima
    Vojnici sve više gube motivaciju zbog nejasnih ciljeva sukoba. Čak i predsednik Zelenski priznaje da su granice iz 1991. nedostižne, što postavlja pitanje – zašto se nastavljaju borbe i trpe ogromni gubici?
ukrajinske trupe se povlace
ukrajinske trupe

Istorijski presedani i mogućnosti pobune

Istorija pokazuje da se pobune često dešavaju u pozadini, daleko od linije fronta.

Tokom Prvog svetskog rata, pobune su započele u nemačkoj mornarici (Kiel, 1918), dok su u Rusiji 1917. vojnici iz Petrogradske garnizone predvodili Februarsku revoluciju.

Slični obrasci se mogu primetiti u Sinhajskoj revoluciji u Kini ali i u revoluciji karanfila u Portugalu.

U decembru 2024. ukrajinski novinar Vladimir Bojko naveo je primer bataljona u Kurahovu, gde je od 90 vojnika prebačenih iz Hersona, samo troje stiglo na odredište, dok je 97% dezertiralo.

Šta bi moglo izazvati pobunu?

  • Sumanuta vojna naređenja: Kao što se dogodilo tokom nemačke revolucije 1918, naredba za suicidalni napad mogla bi biti okidač.
  • Neisplaćene zarade: Ekonomske teškoće vojnika i njihovih porodica dodatno doprinose nezadovoljstvu.
  • Ruski proboj: Veliki uspeh ruske vojske mogao bi destabilizovati linije odbrane i izazvati hitan transfer trupa, povećavajući tenzije i haos.
kampanje ukrajinske vojske za privlačenje dobrovoljaca
kampanje ukrajinske vojske za privlačenje dobrovoljaca

Na ivici eksplozije

Iako Oružane snage Ukrajine i dalje pružaju žestok otpor, znaci unutrašnje krize sve su očigledniji.

Ukoliko se nezadovoljstvo nastavi, istorijske lekcije upozoravaju da oružje u rukama vojnika može postati sredstvo za promenu. Da li će se reči Mao Cedunga – „Puška rađa moć“ – ponovo potvrditi u ovom sukobu? Samo vreme će pokazati.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave