Visoki izraelski zvaničnici izrazili su nezadovoljstvo reakcijom Zapada na novog sirijskog lidera Ahmeda al-Šaraua, poznatijeg kao Abu Muhamed al-Džulani, lidera organizacije Hay’at Tahrir al-Sham (ranije Nusra Front).
Ova organizacija ima debelu istoriju povezanosti s terorističkim aktivnostima, kako prenosi hebrejski sajt Ynet, a o čemu smo već u više navrata takođe detaljno pisali.
Prema izveštajima, Izrael i dalje gleda sumnjičavo na novo rukovodstvo u Siriji i planira da održi prisustvo izraelske vojske na sirijskoj teritoriji, uključujući uspostavljanje zone kontrole za reagovanje u vanrednim situacijama.
Zvaničnici su naglasili potrebu za uspostavljanjem operativnog perimetra od 15 km unutar sirijske teritorije, gde bi izraelska vojska osigurala da saveznici novog režima ne mogu lansirati rakete prema Golanskoj visoravni.
Takođe su istakli važnost formiranja “sfere uticaja” duboke 60 km, koja bi bila pod kontrolom izraelskih obaveštajnih službi za nadzor i prevenciju potencijalnih pretnji.
Zapadne reakcije i izraelska zabrinutost
Izraelski zvaničnici su šokirani onim što nazivaju “zaslepljenošću” Zapada prema režimu Ahmeda al-Šaraua. Šaraua, kao i ostali iz novog sirijskog rukovodstva, prethodno pripadnici Al-Kaide, sada tvrde da su se distancirali od te organizacije i preuzeli umerenije stavove.
Logično, izraelski zvaničnici izražavaju skepticizam, posebno prema entuzijazmu Zapadnih zemalja poput Ujedinjenog Kraljevstva, Nemačke pa i SAD.
Zapadni predstavnici, uključujući visoke zvaničnike, nedavno su putovali u Damask u nadi da će Šaraua ispuniti obećanja o stvaranju vlade koja “poštuje ljudska prava”.
Spekuliše se da bi Sirija pod njegovim vođstvom mogla krenuti ka demokratiji, iako je Šaraua izjavio da su izbori malo verovatni u bliskoj budućnosti.
Iskusni Izrael i oprez prema novom režimu
Izraelski zvaničnici su zabrinuti da bi ukidanje sankcija Siriji, što je već započeto sa povlačenjem nagrade od 10 miliona dolara za hapšenje Šaraue, moglo omogućiti priliv stranih sredstava i jačanje njegove moći.
“Zapad svesno ignoriše opasnost od najopasnijih ljudi na svetu,” rekao je jedan izraelski zvaničnik, misleći na bivše pripadnike Al-Kaide. On je dodao da arapski svet upozorava na ovu pretnju, ali da Zapad odbija da sluša.
Izraelski analitičari ističu da smena režima u Siriji nije donela značajnu promenu. Novi režim se oslanja na sunitske oružane grupe koje su sarađivale s Hay’at Tahrir al-Sham u obaranju Asadovog režima.
Izrael je naglasio da ostaje oprezan i spreman, čak i nakon neutralisanja pretnji koje su predstavljali Hezbolah i druge iranske milicije pod Asadovim režimom. Uprkos promenama, nove pretnje i dalje zahtevaju izraelsku pažnju i prisustvo u regionu.
Više od mesec dana nakon pada Asadovog režima, rat u Siriji daleko je od kraja
Na severu zemlje, sukob Turske sa Kurdima predvođenim Sirijskim demokratskim snagama (SDF) nastavlja da eskalira.
Glavna tačka sukoba je istočno područje Alepa. Dana 8. januara, turski dronovi su pogodili konvoj koji je uključivao spasioce i demonstrante koji podržavaju SDF, a koji su se kretali prema brani Tišrin. Napadi su usmrtili pet osoba, dok je najmanje 14 ranjeno.
Istog dana, SDF je napao tursku vojnu bazu blizu grada al-Araiša u severnom delu provincije al-Hasakah, ubivši jednog vojnika i ranivši drugog.
Sledećeg dana, 9. januara, borci Sirijske nacionalne armije (SNA), koju podržava Turska, pokrenuli su napad u pravcu brane Tišrin uz podršku turskih vazdušnih udara. Međutim, SDF je uspeo da odbije napad.
Sukob se istog dana preselio u severnu provinciju Raka, gde su najmanje četiri turska vazdušna udara pogodila silose al-Hatunija, elektranu u gradu al-Jarnija i jedno vozilo u prolazu. Ipak, nije bilo prijavljenih žrtava.
Pripremajući se za mogući iznenadni napad SNA, SDF je 10. januara rasporedio velike pojačanja u severnom delu provincije al-Hasakah, uključujući specijalne snage, operatore dronova i protivvazdušne sisteme.
Američko prisustvo u istočnoj Siriji
Na istoku Sirije, koalicija predvođena Sjedinjenim Američkim Državama, koja podržava SDF, nastavlja da širi svoje prisustvo.
Dana 5. januara, veliki američki vojni konvoj sa zalihama stigao je u ključnu bazu blizu grada Kasrak u istočnom delu provincije al-Hasakah. Dana 7. januara, četiri helikoptera s opremom sletela su na pistu Hrab al-Džir u istočnom delu provincije. Istog dana, još jedan konvoj je stigao u bazu. Sledećeg dana, 8. januara, sleteo je i vojni teretni avion.
Dana 9. januara, američke snage stacionirane u bazi Green Village unutar naftnih polja al-Omar u jugoistočnoj provinciji Deir ez-Zor ispalile su signalne rakete, dok su borbeni avioni primećeni kako nadleću to područje.
Izraelske operacije na jugu Sirije
U južnoj Siriji, Izraelske odbrambene snage (IDF) proširuju svoje vojne operacije bez reakcije nove sirijske vlade.
Između 5. i 8. januara, izraelske trupe su upale u više gradova u južnom delu provincije al-Kuneitra, uključujući al-Ašu, Abu Garu, Kudnu, al-Hadar i al-Hamidiju.
Tokom tih operacija, uništili su više baza sada raspuštene Sirijske arapske armije, pregledali kuće, raselili deo lokalnog stanovništva i zaplenili oružje.
Ma šta zapadni mediji pisali, dobro se zna da rat u Siriji još uvek nije završen. Nova runda sukoba mogla bi eskalirati, posebno na severu i jugu zemlje, dok strane sile nastavljaju da sprovode svoje interese u ovoj ratom razorenoj zemlji.