NaslovnaNovostiRat u Pacifiku: Kina bi mogla biti efikasnija u paralisanju američkog vazduhoplovstva...

Rat u Pacifiku: Kina bi mogla biti efikasnija u paralisanju američkog vazduhoplovstva nego SAD kineskog

Kina bi mogla da uništi ili neutralizuje vazdušne snage SAD-a i saveznika u indo-pacifičkom regionu u hipotetičkom sukobu, uz daleko manje udaraca nego što bi bilo potrebno u suprotnom smeru, navodi se u izveštaju američkog tink-tenka Hudson Institute.

Prema navodima iz izveštaja, Kina je prioritetno radila na učvršćivanju i proširenju svojih vazdušnih baza u regionu bržim tempom nego SAD i njeni saveznici.

Autori naglašavaju da SAD moraju da daju prioritet odbrani, ojačaju vazdušne baze i prilagode svoje snage kako bi se suočile s novim izazovima.

U izveštaju, na koji se poziva Business Insider, navodi se da bi Kina, u slučaju rata, mogla da potisne ili uništi vazdušne snage SAD-a u indo-pacifičkom regionu uz mnogo manje udara nego što bi SAD-u i saveznicima trebalo da nanesu isti takav poraz kineskom ratnom vazduhoplovstvu, tvrdi analiza.


Kina se kretala brže

Hudson Institute tvrdi da je Kini potrebno manje napada da paralizuje američku avijaciju u Indo-Pacifiku nego što je potrebno SAD-u da „izbaci iz igre“ Kinu.

Autori izveštaja primećuju da je Peking brže nego SAD ojačao vazdušne baze i diversifikovao borbene avione u regionu, stvarajući disbalans u korist Kine. Američke vazdušne baze su ranjive na udare u hipotetičkom sukobu — na primer, u ratu oko Tajvana.

H20 Kineski stelt bombarder
H20 Kineski budući stelt bombarder

Analiza koju je objavio Hudson Institute potpisuju istraživači Tomas Šugart (Thomas Shugart) i Timoti Volton (Timothy Walton), koji naglašavaju ozbiljne pretnje američkim bazama u Pacifiku i potvrđuju zabrinutost Ministarstva odbrane SAD zbog rastućeg kineskog arsenala.

U izveštaju se navodi:

„Kina je uložila velika sredstva da odbrani, proširi i utvrdi svoje vazdušne baze“

Takođe, broj hangara za avione — koji obezbeđuju zaštitu ratnog vazduhoplovstva u slučaju sukoba — udvostručen je u poslednjoj deceniji. Peking je izgradio i nove rulne staze i mesta za parkiranje letelica. Svi ovi napori omogućavaju kineskoj vojsci da ima više zaštićenih pozicija za raspoređivanje borbenih aviona.

Kapacitet vazdušnih baza SAD i saveznika u regionu čini oko trećine onoga čime Kina raspolaže. Ako se isključi Južna Koreja, ta brojka opada na jednu četvrtinu, a bez Filipina na samo 15%.

liaoning
liaoning, kineski nosač aviona

Američke vazdušne snage razmatraju opcije disperzije letelica i alternativne piste kroz program Agile Combat Employment (ACE), ali i dalje zaostaju u odnosu na kineske kapacitete, koji se mogu iskoristiti kao prednost za Kinu.


Prednost Kine? „Kina bi mogla prva da napadne ako proceni da može neutralisati američku moć dok je na zemlji.”

Ovaj disbalans znači da bi Kini bilo potrebno znatno manje raketa ili vazdušnih udara da neutrališe američke baze, nego što bi Americi i saveznicima trebalo da učine isto kineskom ratnom vazduhoplovstvu, navodi se u izveštaju.

Preventivni napad, imajući u vidu koliki značaj doktrina kineske vojske pridaje faktoru iznenađenja, mogao bi da zatekne SAD i saveznike nespremne i pruži Kini prednost u vazdušnim operacijama.

„Kina bi mogla da pokrene sukob ako vidi priliku da neutrališe vazdušnu snagu protivnika na zemlji,“
dodaje se u izveštaju.

Kina je značajno uvećala svoj raketni arsenal. Pentagon u godišnjim izveštajima beleži rast broja raketa i lansirnih sistema, uključujući i naoružanje za napade na američke baze u regionu. Satelitski snimci otkrili su i replike američkih nosača aviona koje Kina koristi kao mete za testiranje raketa.

b 21 raider
b 21 raider

Iskustva iz Ukrajine i sukoba na Bliskom istoku pokazala su da su vazdušne baze prioritetni ciljevi.

Da bi suzbile kinesku pretnju, Hudson Institute preporučuje da SAD uloži više u aktivnu odbranu za vazdušne operacije, kao i da ojača svoje baze radi veće otpornosti.

Trebalo bi i ubrzati razvoj i raspoređivanje aviona i bespilotnih sistema sposobnih za delovanje na kratkim ili oštećenim pistama ili da im čak nije ni potrebna pista.

2 KOMENTARA

  1. Sve mi se čini da kada Rusija završi, Kina će započeti. Neće da ostave Amerika da glavu podigne. Ima da ih Kinezi i ekonomski i vojno neutrališu.

    • Tesko Kinezi,da vole da ratuju vise da trguju,da rade,u Kini ni hranu ne mogu da proizvedu dovoljno,pa uvoze i zakupljuju zemlju svuda po svetu,visoko zavisni od uvoza,izvoza za razliku od Rusije,koja manje,zavisi od uvoza,izvoza.Kinezi ce ratuju ,ako bas moraju.Kina lakse da se blokira ,od Rusije pomorski,za razliku od Rusije,koja tesko da se blokira,ne zavisi od jednog pravca.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave