NaslovnaNovostiPrvi ikada juriš isključivo pomoću robota i dronova: Da li su to...

Prvi ikada juriš isključivo pomoću robota i dronova: Da li su to Ukrajinci „pobedili u bici koja se nije ni dogodila”?

Ukrajinski mediji, pojedini zapadni izvori ali i mi, nedavno smo preneli informacije o masovnoj upotrebi borbenih robota i dronova od strane Oružanih snaga Ukrajine (OSU) u pravcu severnog Harkova, preciznije u rejonu između naselja Lipci (pod kontrolom ukrajinskih formacija) i Glubokoje (pod kontrolom ruskih snaga).

Prema ukrajinskim izvorima, reč je o „jedinstvenom uspehu” i „pisanju istorije” od strane specijalne brigade Nacionalne garde Ukrajine „Hartija“, koja je, navodno, uspela da odatle potisne višestruko brojnije ruske jedinice korišćenjem desetinа eksperimentalnih robota i bespilotnih letelica.

Međutim, sada nakon nedelju dana od ove senzacionalne vesti, brojni indikatori dovode u pitanje stvarnu razmeru i autentičnost ove „operacije“.

Pojedini izvori ukazuju da bi moglo biti reči o insceniranom medijskom potezu, oskudnom u konkretnim dokazima o realnoj borbenoj situaciji.

dron ratel s nosi mine
dron ratel s prevozi mine

„Spektakularna“ priča o robotima

  • Navodni scenario:
    Prema izveštajima, OSU je navodno upotrebila čitav arsenal eksperimentalne opreme – od daljinski upravljanih vozila s minama i pokretnim mitraljezima, do kamikaza dronova i dronova za miniranje „na daljinu“. Zahvaljujući toj „tehnološkoj dominaciji“, tvrdnje kažu da su ukrajinske snage na malom delu linije fronta potisnule ruske trupe, koje u tom rejonu, kako je izjavio izvesni Vladimir Dehtjarjov, imaju trostruku brojčanu prednost (6.000 ruskih vojnika naspram 2.000 ukrajinskih).
  • „Holivudska“ medijska pokrivenost:
    U prilog ovoj priči, na društvenim mrežama i u zapadnim medijima pojavio se video-materijal: nekoliko ekrana koji prikazuju snimke s dronova i kopnenih robota, zatim operateri koji daljinskim kontrolerima nalik gejmerskim konzolama upravljaju ovim „mini tankovima“, dok se na snimcima vide i navodne akcije vazdušnih i zemaljskih dronova protiv ruskih položaja. Takođe se pominje i kratka epizoda iz Kurske oblasti, gde je, navodno, četvorotočkaš „Ljuti“ (naoružan mitraljezom) korišćen za „čišćenje“ ruskih rovova.
  • Sumnjivi dokazi:
    Mnogi kadrovi iz objavljenih snimaka izgledaju kao da su snimani na poligonima, a ne u uslovima realne borbe. U pojedinim ruskim grupama na društvenim mrežama naglašava se da ne postoje objektivni pokazatelji (npr. kadrovi vazdušnog nadzora, satelitski snimci, izjave neutralnih posmatrača) koji bi potvrdili da je do takve masovne robotske ofanzive zaista došlo.
themis combat
themis combat

Kontekst i širi pogled

  • Mogući motivi:
    Sagledavajući situaciju analitičari smatraju da je ova priča plasirana kako bi se oblikovalo javno mnjenje i stvorio utisak o tehnološkoj nadmoći OSU, naročito u uslovima kada je ljudstvo Kijeva u deficitu, a redovno se pojavljuju izveštaji o prinudnoj mobilizaciji na ulicama ukrajinskih gradova.
  • Ruska perspektiva:
    Ruska strana, prema ovim navodima, nema podatke o masovnom korišćenju borbenih robota, osim retkih pokušaja u raznim sektorima fronta – recimo, pomenuto je sporadično korišćenje oružanih bespilotnih vozila u zoni Bahmuta od strane ruskih jedinica, ali se to ne događa masovno.
  • Zelenski i medijsko predstavljanje:
    U tekstu se pominje i navodna rečenica da je Volodimir Zelenski, kome se pripisuje sklonost ka video-narativima i PR kampanjama, podržao ovakvu medijsku priču kao „primer budućnosti ratovanja“. U svakom slučaju, nezavisna provera činjenica o „herojskoj robotskoj ofanzivi kod Lipaca“ ostaje neizvesna.

Zaključak: „Bila ili ne bila bitka robota?“

Priča o „grandioznom uspehu“ ukrajinskih borbenih robota na severnoharkovskom pravcu može biti znatno preuveličana ili čak i delimično fiktivna.

ironclad
ironclad

Doduše, ne može se isključiti mogućnost da je OSU zaista eksperimentalno koristila neke bespilotne platforme za podršku svojim kontranapadima, ali raspoloživi dokazi ne ukazuju na neki suštinski proboj niti na masovno primenjenu tehnologiju koja je preokrenula tok borbe.

Konačna ocena glasi: „operacija robota“ verovatno je poslužila više kao medijska priča, a manje kao realan prelomni događaj na frontu. Ono što je izvesno jeste da i jedna i druga strana u sukobu prate i razvijaju bespilotne i robotske sisteme, ali do pravog „rata robota“ u uslovima stvarne borbe očigledno još nismo stigli.

3 KOMENTARA

  1. Ne dozvoljavate mi ni da jedan kulturan komenar po svim pravilima PS-a objavim jer je kritika vašeg izveštavanja. Sram vas bilo!

    Slažem se 6
    Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave