Predstavnici jemenskog pokreta “Ansar Alah”, izjavili su da su američki nosač aviona USS Harry S. Truman i nekoliko razarača koji su ga pratili postali mete Huta tokom američkog napada na Jemen.
Prema njegovim rečima, operacija Huta izvedena je uz korišćenje osam krstarećih raketa i 17 bespilotnih letelica, a američki avion je oboren u trenutku kada su razarači američke mornarice pokušavali da presretnu dronove i rakete.
Centralna komanda SAD, međutim, izvestila je da je F/A-18F greškom oboren prijateljskom vatrom sa raketne krstarice USS Gettysburg tokom poletanja sa palube nosača aviona USS Harry S. Truman.
Protivrečne izjave dveju strana izazvale su brojne spekulacije o okolnostima obaranja F/A-18F.
Istorijski gledano, SAD i druge zemlje sa razvijenom avijacijskom industrijom često su pripisivale gubitke svojih aviona prijateljskoj vatri ili tehničkim kvarovima kako bi zaštitile svoju reputaciju.
„Ne bi bilo iznenađujuće da je američka mornarica pokušala da umanji uspeh svog protivnika i ograniči javnu reakciju izjavom da je u pitanju prijateljska vatra“, pišu mediji takozvanog “globalnog juga”.
S obzirom na to da Huti imaju vrlo ograničenu vazduhoplovnu flotu i verovatno ne bi i do sada nisu rizikovali da svoje avione približe američkom nosaču aviona, postavlja se pitanje da li je F/A-18F zaista greškom identifikovan kao neprijateljski avion.
Činjenica da su ranije iznad Jemena oboreni brojni američki dronovi MQ-9 Reaper (ukupno 15) i saudijski lovci F-15 ukazuje na to da tvrdnje Huta o obaranju američkog aviona mogu biti verodostojne, zaključuju brojni mediji koji ne igraju u ritmu Vašingtona.
Američka strana priče
Centralna komanda SAD (CENTCOM) saopštila je da su u petak, 20. decembra, izvedeni značajni udari na centre za komandovanje i kontrolu Huta, kao i na objekte za skladištenje raketa na zapadu Jemena.
Operacija je uključivala kombinaciju sredstava Ratnog vazduhoplovstva i Mornarice SAD, uključujući avione F/A-18E Super Hornets iz sastava Prvog vazdušnog krila sa nosača aviona USS Harry S. Truman, koji deluje u Crvenom moru.
Tokom misije, jedan borbeni avion F/A-18 američke mornarice greškom je oboren raketama navođenog krstaša USS Gettysburg, koji je deo borbene grupe nosača Truman.
„Dva pilota američke mornarice uspešno su se katapultirala u Crveno more nakon što je njihov borbeni avion F/A-18 pogođen u, kako se čini, slučaju ‘prijateljske vatre’“, saopštio je CENTCOM. „Oba pilota su spasena, pri čemu je jedan lakše povređen.“
Incident, zvanično pripisan pogrešnoj identifikaciji od strane sistema sa krstaša USS Gettysburg, trenutno je predmet istrage, tvrde Amerikanci.
Obaranje F/A-18 ‘prijateljskom vatrom izaziva zabrinutost’
Incident „prijateljske vatre“ izazvao je zabrinutost stručnjaka u vezi sa operativnom koordinacijom.
Zapadni analitičari, ni ne usudivši se da dovedu u pitanje istinost tvrdnji američke komande, fokusiraju se na “rizike koje donosi složenost operacija visokog intenziteta u regionima sa brojnim aktivnim pretnjama i preklapanjem vazdušnog prostora”.
CENTCOM Conducts Airstrikes Against Iran-Backed Houthi Missile Storage and Command/Control Facilities in Yemen
— U.S. Central Command (@CENTCOM) December 21, 2024
TAMPA, Fla. – U.S. Central Command (CENTCOM) forces conducted precision airstrikes against a missile storage facility and a command-and-control facility operated by… pic.twitter.com/YRWWQJIweP
Pentagon je na platformi X objavio slike koje prikazuju avion za rano upozorenje E-2D Hawkeye, zajedno sa F/A-18 Super Hornets i EA-18G Growlers, kako poleću noću sa nosača aviona USS Harry S. Truman u sklopu napada.
На садашњем светском тржишту оружја ко има пара свашта може купити. Па и савремене ПВО системе прилично убитачне. Неки се могу испаљивати и из мобилних портабл система. Тако да они и не захтевају неку обуку за руковање. Ако се на небу оптички уочи авион потребно је на таквом ПВО преносивом систему преко оптичког нишана усмерити лансер у том правцу и потом је ствар самонавођеног система да ракету води ка циљу.
Не треба заборавити да су авиони релативно већи ваздушни циљеви које је фактички као такве тешко промашити.
Не треба се чудиту да су Хути у поседу свакаквих оружаних система способних да гађају и уништавају противничке циљеве од разарача, преко напредних дронова, авиона па до носача авиона. Није се тек тако амерички носач “Х. Труман” дислоцирао на безбедно растојање чим су Хити запуцали. Не треба данас никога потцењивати а себе прецењивати!
postoji opste misljenja da su iff -svoj ili tudj nepogresivi i pouzdani ali nisu ima bezbroj primera za negaciju, na papiru sve to lepo radi dog neudje u rat zato doticni-rat ostaje jedini validan poligon za svu opremu i naoruzanje
Šta god da je, problem je !!!
Zar nisu tvrdili da njihovi sistemi “nepogrešivo” detektuju – prijatelj – neprijatelj !!!
Ako su Huti, svaka čast, ako je “prijateljska” vatra, sram ih bilo : )))
Pukla bi bruka ukoliko se dozna da su im Huti u papučama oborili lovac. Šta vi mislite, dali bi priznali takav gubitak koji bi im uništio reputaciju? Pa naravno da ne bi.
Oni su takođe skrivali godinama činjenicu da je Srpska PVO pogodila i drugog F-117, a skrivaju i dan danas za trećeg.