Sledeće godine ruske oružane snage će dobiti stratešku nuklearnu podmornicu „Knjaz Požarski“ i četiri raketonosca Tu-160M, izjavio je ministar odbrane Andrej Belousov na proširenoj sednici Ministarstva odbrane RF.
Takođe je predložio formiranje nove grane vojske – Jedinice za bespilotne sisteme. Prema rečima ministra, ove jedinice bi, u skladu sa nalogom predsednika Rusije Vladimira Putina, mogle biti formirane do trećeg kvartala 2025. godine.
Putin je na istoj sednici naložio povećanje proizvodnje robotskih sistema i bespilotnih uređaja različitih klasa i tipova. On je istakao da svakodnevno u rusku vojsku stižu hiljade dronova.
Belousov je naveo da ruska vojska trenutno dobija sedam puta više tenkova, tri puta više borbenih vozila pešadije (BMP) i oklopnih transportera (BTR), kao i 23 puta više bespilotnih letelica u poređenju sa 2022. godinom.
Ranije je Andrej Belousov izjavio da Ministarstvo odbrane Rusije mora biti spremno na bilo kakav razvoj situacije, uključujući mogući vojni sukob sa NATO-om u Evropi tokom naredne decenije. Prema njegovim rečima, ruske oružane snage su tokom protekle godine radile na zadacima u okviru intenzivnog sukoba sa „kolektivnim Zapadom koji nastavlja da eskalira“.
U junu mesecu smo preneli najavu rukovodstva kompanije United Aircraft Corporation da će sedam potpuno novih, najvećih na svetu, nuklearnih bombardera Tu-160M do 2027. godine.
Ruska aeronautička kompanija United Aircraft Corporation, u čijem sastavu i poznati Tupoljev, tada je takođe najavila završetak nekih velikih nadogradnji na 3 kritične proizvodne infrastrukture bombardera Tu-160M.
Knez Požarski, podmornica
Što se tiče spomenute podmornice imena “Knez Požarski”. U pitanju je peta ruska podmornica sa navođenim raketama na nuklearni pogon, koja je napustila brodogradilišta kako bi otišla na probe na otvorenom moru.
Prethodno su ruski izvori vesti najavljivali da će podmornica biti isporučena ruskoj mornarici u decembru 2024. godine, a to je peta nuklearna podmornica projekta 955A klase „Borej-A“.
Borej i Borej-A serija strateških nuklearnih podmornica četvrte generacije, opremljenih interkontinentalnim balističkim projektilima Bulava, u narednim decenijama će postati osnova pomorske komponente Strateških nuklearnih snaga Ruske Federacije.
Tu-160M
Što se tiče bombardera Tu-160M, da napomenemo da je reč o strateškom avionu, koji može da nosi nuklearno oružje na velikom dometu. Letom ranije ove godine, ruski predsednik Vladimir Putin potvrdio je važnost ove letelice za nacionalnu odbranu Rusije.
Svaki Tu-160M bombarder košta oko 250 miliona evra, barem prema internoj ceni dogovorenoj između Kremlja i Kazanja u ugovoru iz 2018. godine. Pored novih, nekoliko Tu-160 „belih labudova” je u procesu modernizacije i izgradnje. Rusija želi da dostigne 50 takvih strateških bombardera dugog dometa.
Podsetimo, avion Tu-160M nastao je kao deo programa velike modernizacije sistema borbene avijacije dugog dometa. Tu-160M je opremljen savremenim naoružanjem, kompleksom za elektronsko ratovanje, kao i elektronskom opremom u avionu, naglašavaju u Rosteku.
Tu-160M je unapređena varijanta Tu-160, koji zajedno sa bombarderima Tu-95MS čini okosnicu avijacije dugog dometa ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga. Ove bombardere VKS koriste za napad na ciljeve duboko u Ukrajini tokom aktuelnog sukoba.
Ažurirani nosači raketa prevazilaze svoje prethodnike po svojim karakteristikama, dobili su novu radio-elektronsku opremu, motore NK-32-02 i druge sisteme, prokomentarisao je ovu činjenicu šef Rosteca Sergej Čemezov.
Da je u Rusiji počelo testiranje prvog eksperimentalnog modernizovanog strateškog nosača rakete Tu-160M, saopštila je državna korporacija “Rostec” još u julu 2023. godine.
EU, zbogom.