Zelenski želi pozivnicu za članstvo u NATO-u za čitavu svoju teritoriju.
Predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, izjavio je da bi pozivnica za članstvo u NATO trebalo da važi za čitavu teritoriju Ukrajine, iako je svestan da zemlja neće biti primljena tokom rata.
U intervjuu za američki CBN News, Zelenski je istakao da je članstvo u NATO ključno kako bi se osigurao trajni mir, ali i da bi Alijansa, kada se sve granice priznate na međunarodnom nivou povrate pod kontrolu Kijeva, pokrila celu državu.
„Znamo da nas neće primiti u NATO dok traje rat. Ali, ako želimo da okončamo ovaj rat, Ukrajina mora da uđe u NATO unutar svojih međunarodno priznatih granica“, rekao je Zelenski.
Prema njegovim rečima, garancije bezbednosti koje pruža NATO poslale bi jasan signal ruskom predsedniku Vladimiru Putinu ili bilo kom drugom agresoru da će Ukrajina postati deo Alijanse.
To je, kako ističe Zelenski, u skladu sa ukrajinskim Ustavom i međunarodnim pravom.
O odnosima sa Trumpom
Zelenski je izrazio uverenje da bi mogao da se dogovori sa budućim predsednikom SAD, čak i ako to bude Donald Tramp.
Ističe da i SAD i Ukrajina žele okončanje rata, te veruje da bi se sa novom američkom administracijom našao zajednički jezik, uz napomenu da „Amerika ne može izgubiti“.
Mišljenje ukrajinskih građana o ulasku u NATO
Prema nacionalnoj anketi koju je naručio Centar „Nova Evropa“, 70,3% ispitanih Ukrajinaca podržava postepeni ulazak Ukrajine u NATO po modelu Zapadne Nemačke.
To podrazumeva da NATO pozove Ukrajinu unutar međunarodno priznatih granica, dok bi član 5 Vašingtonskog sporazuma važio za celokupnu državu, izuzev izgubljenih teritorija.
Rusija: Ne očekujte nikakve ustupke
Moskva se žali da, iako je spremna da pregovara sa novom američkom administracijom, još uvek nije dobila ozbiljne i izvodljive predloge.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova, izjavila je da, ukoliko neko očekuje ustupke od Rusije, verovatno ne poznaje dovoljno istoriju i karakter njene politike.
Zaharova je dodala da bi, kada bi Sjedinjene Države zaista želele da okončaju konflikt, pomogle u povlačenju ukrajinske vojske sa teritorija četiri nove ruske regije — Donjecka, Luganska, Hersona i Zaporožja — koje je Moskva anektirala 2022. godine.
Povlačenje ukrajinskih trupa sa ovih oblasti je uslov koji ruski predsednik Putin postavlja za početak pregovora o okončanju rata. Istovremeno, Kremlj traži i da se Ukrajina obaveže da se neće pridružiti NATO-u.
Trampu predloženo da najpre pošalje odobreno naoružanje u Ukrajinu, a potom započne pregovore sa Rusijom
Bivši američki ambasador u Rusiji Majkl Makfol predložio je potencijalnom predsedničkom kandidatu Donaldu Trampu strategiju koja bi mogla pomoći da se okonča sukob u Ukrajini.
On je istakao da bi Kijev nominalno mogao da se odrekne dela svoje teritorije u korist Rusije, ukoliko zauzvrat dobije bezbednosne garancije i članstvo u NATO. Prema Makfolovom mišljenju, ovakav pristup mogao bi zaustaviti borbena dejstva i obezbediti mir u regionu.
Makfol je naglasio da bi Tramp, koji je ranije izražavao skepticizam u pogledu podrške Ukrajini, trebalo da razmotri pojačavanje vojne pomoći Kijevu. Na taj način bi se na bojnom polju stvorila pat pozicija, naročito u Donbasu, gde i dalje traju žestoke borbe. Takav korak, kako je rekao, neophodan je kako bi se oslabila ruska ofanziva i pripremio teren za mirovne pregovore.
Međutim, bivši ambasador je upozorio da nagli prekid finansiranja Ukrajine, što su predlagali neki Trampovi saveznici, neće dovesti do mira, već bi samo ojačao rusko napredovanje.
Makfol je pozvao Trampa da najpre ubrza isporuku već odobrenog naoružanja, a zatim i da iskaže spremnost da obezbedi dodatno oružje. To bi, po njegovom mišljenju, učvrstilo poziciju Ukrajine u pregovorima.
Makfolov predlog izazvao je široku debatu. Stručnjaci su podeljeni: jedni smatraju da njegov plan može biti realističan kompromis za okončanje sukoba, dok drugi ukazuju na poteškoće u sprovođenju takvog scenarija.
Ranije su Tramp i njegovi pristalice više puta isticali potrebu za revizijom američkog pristupa podršci Ukrajini. Ukazivali su na značajne finansijske troškove i sumnjivu efikasnost trenutne politike. U međuvremenu, administracija predsednika Džoa Bajdena nastavlja aktivno da podržava Kijev pružanjem vojne i finansijske pomoći.
Pitanje eventualnog članstva Ukrajine u NATO takođe ostaje složeno. Iako su zapadni lideri izrazili podršku evroatlantskim integracijama Ukrajine, ne navode se konkretni rokovi za njeno članstvo u Alijansi. Mnoge članice NATO strahuju da bi prijem Ukrajine mogao dovesti do dalje eskalacije sukoba sa Rusijom.
Ova budala veruje da Rusi nečev napasti je ako je član NATO-a? A verujem da savršeno dobro i sam zna da ukoliko se Rusija oseća ugroženo, ne zanima je dali je članica NATO-a ili nije.
Putin je previše popuštao, neshvatljivo čak, i zato je došlo dotle da se ova budala izvoljeva i bez stida traži sve i svačega. Trebalo je da potope jedan NATO transportni brod i da im daju ultimatum. Bilo šta sa čime bi im dali do znanja da ne može da gaze preko linijama. Ali ne, Putin svileni je dopuštio čak i da mu Rusiju gađaju. Toliko je providan i lak za čitanje da niko iz NATO-a nije propustio tu priliku da ga testira do krajnosti.
O kakvom miru pricaju glibavi nato nacisti Rusija ne prihvata nikakav mir dok ne ispuni sve svoje ciljeve u Ukrajini Budite spremni na to a zelenski neka vidi koliko Jos vojnika moze da mobilise hapšenjem po čitavoj Ukrajini vrlo malo reklo bi se
Ovaj rute je čist ludak po ludačkom osmehu se vidi..a videa gde plače kada je izgubio u holandijii su ekspresno skinuta..govedo!!