Teška nuklearna krstarica „Admiral Nahimov” ponovo je aktivirana od strane Rusije nakon 25 godina popravki i modernizacije.
Ruski mediji izveštavaju da je krstarica „Nahimov” već započela morska testiranja, koja bi trebalo da traju oko dve godine. Nakon toga, očekuje se njen povratak u sastav ruske mornarice.
Podsetimo, pres služba Združene korporacije za brodogradnju (OSK) Ruske Federacije najavila je 15.11.2024. godine da će teška nuklearna krstarica Admiral Nahimov, nakon završetka procesa popravki i modernizacije, započeti morske probe do kraja ove godine.
Istorija i modernizacija
Teška krstarica s vođenim raketama na nuklearni pogon, klase Orlan, „Admiral Nahimov” (projekt 1144.2M), povučena je u dok na popravku i modernizaciju 1999. godine u brodogradilištu Sevmaš. Tamo je bila podvrgnuta velikim radovima, uključujući instalaciju novih radarskih sistema, sistema za kontrolu naoružanja i integraciju modernih borbenih sistema.
Krstarica je prvi put uvedena u operativnu upotrebu u mornarici Sovjetskog Saveza 1988. godine, pridruživši se sestrinskim brodovima „Kirov” i „Admiral Lazarev” iz istog vojnog projekta.
Tokom modernizacije, naoružanje je prilagođeno potrebama ruske mornarice. Prema najnovijim informacijama, krstarica je sada opremljena hipersoničnim raketama „Cirkon”, krstarećim raketama „Kalibar” i nadzvučnim protivbrodskim raketama „Oniks”.
Sistemi protivvazdušne odbrane su ojačani dodavanjem sistema „Poliment-Redut” i „Pancir-M”, dok su sposobnosti protivpodmorničkog ratovanja unapređene integracijom torpeda i antitorpednih sistema „Paket-NK” i „Otvet”.
Instaliran je vertikalni lansirni sistem „UKSK 3S14” sa 80 lansirnih ćelija, omogućavajući povećanu upotrebu različitog naoružanja.
Problemi ruskog brodogradilišta
Duge periode popravki i modernizacije brodova u ruskim brodogradilištima karakteriše degradacija ruskog vojnog sektora brodogradnje. Trenutno, sektor nije sposoban da u razumnom roku obavlja popravke na ratnim brodovima.
Prosečna starost ruskih mornaričkih brodova iznosi oko 35 godina, što ukazuje na kritično stanje flote. Kako Rusija ne uspeva da izgradi nove brodove u razumnom vremenskom periodu, prosečna starost flote će se i dalje povećavati.
Nova fregata za hipersonične rakete
Nedavno je Rusija porinula novu fregatu za hipersonične rakete „Cirkon”, „Admiral Sovjetskog Saveza Isakov” iz projekta 22350.
Porinuće broda dogodilo se 11 godina nakon što je zvanično započeta njegova izgradnja u novembru 2013. godine, dok je prvobitno planirano da bude završena do 2018. godine.
Сад нек је пошаљу укрима да је потопе!
Trebali Rusi da naprave razarace Lider,imaju projekte za to 17000 tona,bar 2 do sad,slabo nesto ide,za razliku od podmornica nuklearnih i klasicnih,koje grade po planu.
Djubre ruZko
Oziveli Nahimova, a Petra vlVelikog poslali u penziju
Rusija je pre svega kopnena sila. Mornarice više nisu tako važan vid oružanih snaga, niti ključni faktor globalne moći. To su bile u vreme kolonijalnih osvajanja, kada su tehnološki razvijene zemlje brodovima mogle da prevezu topove pred obale gde su živela domorodačka plemena naoružana kopljima i bumeranzima. Tako i sada, mornarice mogu da ugrožavaju samo male zemlje veličine Libije, Sirije, Srbije… Za rat velikih sila, bitne su samo nuklearne podmornice. Nosači aviona u tim sukobima bi bili glineni golubovi.
Sto Srbije? Nema more.
Tanko , posle raspada SSSR-a , broj povrsinskih brodova je nedovoljan , jedino ih izvlace podmornice.
Bolje da su izgradili 5 ili 6 novih razarača, umesto što su oživljavali ovog starca.