NaslovnaNovostiAUKUS: Pentagon najavljuje pakt o hipersoničnom testiranju sa Velikom Britanijom i Australijom...

AUKUS: Pentagon najavljuje pakt o hipersoničnom testiranju sa Velikom Britanijom i Australijom nazvan ‘HyFliTE’

U pokušaju da sustignu rivale na istoku, Sjedinjene Države razvoj hipersoničnog naoružanja pretvaraju multinacionalni napor, kako bi olakšali tehnološke izazove koje donose istraživanja relativno novog područja.

Američki odeljak za odbranu (DoD) najavio je u ponedeljak novo partnerstvo za hipersonična testiranja s Australijom i Ujedinjenim Kraljevstvom, sporazum fokusiran na unapređenje kapaciteta i razmenu informacija među ove tri zemlje, navodi Defense News.

Partnerstvo pod nazivom “Hypersonic Flight Test and Experimentation” (HyFliTE) uključivaće do šest zajedničkih kampanja testiranja leta, koje će trajati do 2028. godine.

Cilj je povećati učestalost hipersoničnih testova i mobilisati finansijska sredstva, infrastrukturu i stručnost ovih država.

„Povećavamo našu kolektivnu sposobnost da razvijemo i isporučimo hipersonične tehnologije, kako ofanzivne tako i defanzivne, kroz niz snažnih trilateralnih testiranja i eksperimenata koji će ubrzati razvoj hipersoničnih koncepata i ključnih tehnologija,“ izjavila je Hajdi Šu, podsekretarka za istraživanje i inženjering pri DoD-u.

aukus pentagon najavljuje pakt o hipersoničnom testiranju sa velikom britanijom i australijom nazvan 'hyflite'
Lockheed Martin studija

Ovaj sporazum deo je drugog stuba trilateralnog odbrambenog pakta poznatog kao AUKUS, koji se fokusira na razmenu tehnologije i razvoj naprednih kapaciteta.

Iako detalji budućih testiranja nisu objavljeni, pomenuto je da će ovi napori biti finansirani iz fonda od 252 miliona dolara.

Podloga za saradnju

Program HyFliTE oslanja se na prethodne zajedničke inicijative između SAD i Australije, koje zajedno istražuju hipersonične tehnologije više od 15 godina.

Ovi napori kulminirali su 2017. godine kroz projekat poznat kao “Hypersonic International Flight Research Experimentation” (HiFiRE), tokom kojeg su istraživane oružane i podsistemske tehnologije velike brzine, uz sprovođenje više testova leta.

Godine 2020. pokrenut je program “Southern Cross Integrated Flight Research Experiment” (SCIFiRE), s ciljem razvoja rakete koja postiže brzinu od 5 Maha, s motorom na scramjet pogon, prilagođene za taktičke borbene avione.

Ovaj program doprineo je razvoju programa američkog vazduhoplovstva za hipersoničnu krstareću raketu (Hypersonic Attack Cruise Missile – HACM).

Rasprava o efektivnosti hipersoničnog oružja

Kerstin Huber, izvršna direktorka za tehnologiju projektila u NATO Organizaciji za nauku i tehnologiju, smatra da su “prave hipersonične tehnologije još decenijama udaljene od široke primene”.

Na sajmu Eurosatory u Parizu u junu 2024. godine izjavila je da bi za razvoj potpuno funkcionalnih hipersoničnih sistema moglo biti potrebno još 20 godina.

agm 183
agm 183

Huber je istakla da su izazovi, poput ionizovanog sloja vazduha koji ometa komunikaciju, navigaciju i kontrolu, ključni za rešavanje i zahtevaju revoluciju u više tehnoloških oblasti.

Napredni materijali, koji bi mogli zaštititi senzore i omogućiti funkcionalnost u ovim ekstremnim uslovima, predstavljaju značajan korak u tom pravcu, zaključila je Huber.

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave