NaslovnaAvijacijaNajveći kineski stelt dron CH-7, izložen na vazduhoplovnom sajmu u Džuhaju, uskoro...

Najveći kineski stelt dron CH-7, izložen na vazduhoplovnom sajmu u Džuhaju, uskoro u kineskoj armiji

Kina je na ovogodišnjem vazduhoplovnom sajmu „Džuhai 2024“ zvanično predstavila svoju najveću stelt bespilotnu letelicu CH-7, odnosno naoružanu bespilotnu letelicu u formi protipa koju je razvila kineska korporacija za aerokosmičku nauku i tehnologiju (CASC). 

Model ove stelt bespilotne letelice je premijerno prikazan u Džuhaju na sajmu 2018. godine, ali je u to vreme bio dizajniran da bude stelt naoružana izviđačka bespilotna letelica koja može da igra stratešku ulogu, tako da je bila veća i sposobna da sprovodi bombarderske misije po strateškim ciljevima protivnika. 

Međutim, šest godina kasnije, projekat bespilotne letelice CH-7 je doživeo promenu od drona strateškog doleta do naprednog taktičkog drona koji je u stanju da sprovodi različite misije zbog razvoja u modernom vođenju borbe i promenljivih zahteva korisnika ovakvih letelica.

Ova bespilotna letelica, takođe poznata i kao Rainbow-7, ima konfiguraciju letećeg krila koje minimizira detekciju od strane radara, smanjuje toplotne signale, a takođe smanjuje akustičku detekciju letelice odnosno ima sve osobine neophodne za prikriveni let u misijama iznad teritorije koja je zasićena sistemima PVO.

CH-7 kineske proizvodnje je projektovana za dugotrajne misije na velikim visinama, uključujući izviđanje, prikupljanje obaveštajnih podataka i precizne udare na ciljeve visoke vrednosti. 

Misije koje CH-7 može da sprovodi uključuje nadgledanje borbenih zona, elektronsku podršku i elektronsko ometanje protivnika, a radar koji nosi može da vrši nadgledanje protivnika na taktičkim daljinama iz vazduha i mora i da otkriva velike vojne brodove.  

Drugim rečima, bespilotna letelica CH-7 su „oči“ za druge borbene sisteme koji će izvršiti napad, kao što su bombarderi ili borbeni avioni, koji ulaze duboko u područje   podkontrolom protivnika koristeći prednosti njene stelt karakteristike i sposobnosti pretraživanja za lociranje protivničke ratnih brodova, uključujući nosače aviona. 

Tada bombarderi ili druge jedinice mogu precizno lansirati projektile, uništavajući neprijateljska plovila sa velike udaljenosti.

Kako je izjavio predstavnik konzorcijuma CASC Cao, stelt sposobnost CH-7 su na istom nivou kao i stelt bespilotna letelica RQ-180 američke proizvodnje. 

Čak i ako protivnički radar detektuje bespilotnu letelicu CH-7 i nju PVO obori tokom misije, ona je već prenela vredne informacije o protivniku nazad u komandni sistem. 

ch 7 stelt dron
ch 7 stelt dron

Po njegovoj izjavi cena CH-7 je pristupačna, jer sada stelt dronovi u kategoriji HALE (High Altitude Long Endurance) su pristupačni za većinu potencijalnih kupaca.

CH-7 ima dužinu od približno 10 metara i sa raspon krila od 22 metra, a pokreće je jedan turboventilatorski motor koji joj omogućava da dostigne brzinu krstarenja između 0,5 i 0,6 maha i maksimalnu brzinu od 0,75 maha. 

Efikasno deluje na visinama do 13000 metara i ima letnu istrajnost od oko 15 sati pri čemu ostvaruje operativni dolet do 2000 kilometara. 

Njena maksimalna masa pri poletanju iznosi približno 13000 kilograma, što je na nivou višenamenskih borbenih aviona danas u upotrebi poput kinesko-pakistanskog JF-17.

CH-7 poseduje unutrašnje spremište za naoružanje radi postizanja niske radarske vidljivost koje su joj neophodne u obavljanju viokorizičnih zadataka.

Sposobnost CH-7 da deluje neprimećeno u oblastima sa visokim rizikom letenja daje joj prednost u misijama za suzbijanje protivničke vazduhoplovne odbrane, izviđanje i navođenja drugih oružanih sistema. 

CH-7 je prvi put predstavljena na sajmu “Zhuhai Airshow” 2018. godine, kada je privukla pažnju svojim dizajnom i njenom potencijalnom ulogom u kineskoj vojnoj strategiji. 

Početkom 2024 godine je objavljeno da je razvoj ove bespilotne letelice pri kraju i da će se CH-7 još jednom pojaviti na aeromitingu u Kini u novembru 2024. 

CH-7 predstavlja značajnu prekretnicu u kineskom razvoju bespilotnih letelica, odražavajući njene šire ambicije da unapredi svoje izviđačke i strateške sposobnosti napada po poprotivniku koristeći vazduhoplovne letelice sledeće generacije, koje imaju izražene stelt karakteristike.

CH-7 je još jedna super zvezda aerosalona među brojnim bespilotnim letelicama koje su ove godine prikazane u Džuhaju. 

ch 7 inače cai hong 7 (rainbow 7)
ch 7 inače cai hong 7 (rainbow 7)

Cao je dodao i to da, da CH-7 sada postaje stelt bespilotna letelica za rano upozorenje, pa je zato postala manja i lakša, a koristiće se i za različite vrste pomorskih misija u skladu sa zahtevima kineske mornarice.

S obzirom da je apsoltni proritet svih oružanih snaga u Svetu opremenje bespilotnim letelicama i dronovima svih kategorija i namena nadamo se nabavci još kineskih bespilotnih letelica CH-95 za Vojsku Srbije kako je to najavio predsednik Srbije februara ove godine u Nišu, koje su u kategoriji niže od CH-7, ali koje u svim segmentima zadovoljavaju potrebe srpske vojske.

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave