Prema izveštajima, britanske oružane snage su donele stratešku odluku da usmere dodatna sredstva ka kupovini lovačkih aviona F-35B pete generacije, dok su u isto vreme odbacile mogućnost nabavke dodatnih aviona Eurofighter četvrte generacije.
Jedan britanski zvaničnik je govorio anonimno za njihovu publikaciju Džejns o planiranim nabavkama, rekavši: „Posvećeni smo nastavku nabavke F-35, i upravo se na to fokusiramo.“
Ranije nabavke Ujedinjenog Kraljevstva uključivale su obe ove letelice za svoju flotu, a Britanci su važili za ključne partnere u oba programa.
Dok su upravo Ujedinjeno Kraljevstvo i Nemačka predvodili program Eurofighter, Britanija je takođe jedini partner „prvog nivoa“ u programu F-35, iako sa značajno manjim ulaganjem i tehničkim doprinosom u poređenju sa Sjedinjenim Državama.
Odlučujući da prioritet daju modelu F-35B, Ujedinjeno Kraljevstvo pokazuje jasnu promenu u svojoj odbrambenoj strategiji, posebno u kontekstu dugoročnih vojnih obaveza.
F-35 se smatra prelomnim zbog svojih „stealth“ karakteristika, naprednih senzora i superiornog dometa u borbenim misijama, što ga čini najvažnijim resursom za Kraljevske vazduhoplovne snage (RAF) u suočavanju sa modernim pretnjama.
F-35B je STOVL verzija. Ovo je skraćenica za „Kratko poletanje i vertikalno sletanje“. Ovo je verzija koja može da deluje sa veoma malog aerodroma ili van palube nosača koji nemaju katapulte.
Ova odluka postavlja pitanja o budućoj ulozi Ujedinjenog Kraljevstva u globalnim vojnim partnerstvima, posebno sa SAD.
Opredeljenje Britanije za nastavak nabavke F-35 naglašava njenu zavisnost od američke vojne tehnologije, za razliku od ranijih pokušaja diversifikacije izvora odbrambene opreme.
Dok F-35B postaje osnova buduće flote Ujedinjenog Kraljevstva, treba istaći dugogodišnje učešće Britanije u razvoju ovog aviona. Kao partner „Nivoa 1“ u programu F-35, Britanija je imala mesto u donošenju nekih odluka o dizajnu i tehnološkim inovacijama, što jeste uticalo na razvoj letelice.
Ipak, britanski doprinos, iako značajan, bio je manji u poređenju sa obimom američkog angažovanja. Fokus na F-35 takođe postavlja pitanje koliko će Britanija nastaviti da utiče na pravac programa, posebno dok SAD jačaju sopstvene kapacitete za proizvodnju i F-35 ulazi u sastav vazduhoplovnih snaga drugih zemalja bliskih SAD.
Ostaje da se vidi da li će britanska investicija u F-35 dovesti do novih tehnoloških razvojnih koraka ili će uloga Ujedinjenog Kraljevstva opasti kako letelica postaje sve prisutnija u globalnom odbrambenom pejzažu.
Odluka o fokusiranju na F-35 imaće značajan uticaj na britansku odbrambenu industriju.
Ako Ujedinjeno Kraljevstvo odustane od dodatne nabavke Eurofighter-a, kompanije poput BAE Systems, koje su uključene u proizvodnju Eurofighter-a, mogle bi se suočiti sa smanjenjem broja budućih ugovora.
Ova odluka može dovesti do gubitka radnih mesta ili usporavanja proizvodnog ciklusa, posebno u proizvodnim pogonima posvećenim Eurofighter-u.
Iako je Britanija već videla ekonomske koristi od učešća u programu F-35, uključujući potencijal za tehnološki napredak i mogućnosti izvoza, odustajanje od Eurofighter-a postavlja pitanja o dugoročnoj stabilnosti britanskog vazduhoplovnog sektora.
F-35 ukratko
Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu.
Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.
Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.
Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi.
F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha.
Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji prete da prestignu F-35.
Vrsta: | Multirole fighter |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 1930 km/h |
Dolet: | 2200 km |
Maksimalna visina leta: | 18.300 m |
Borbeni radijus: | 1100 km |
Projektili: | AIM-9X Sidewinder AIM-120 AMRAAM AIM-132 ASRAAM JSOW Brimstone Meteor |
Model B koji spominjemo ovde u tekstu se najlakše razlikuje od ostalih modela F-35 po sistemu vertikalnog podizanja. Sistem se može uočiti pod skoro svim uglovima gledanja aviona. Čak i u uzlaznom (ne vertikalnom) letu, F-35B ima vizuelne naznake za sistem vertikalnog podizanja.
Vrata ventilatora za podizanje izravnavaju gornju površinu F-35 odmah iza kokpita, dajući ovom modelu prepoznatljivu grbu. Grba je posebno uočljiva iz prednje i bočne perspektive. Sam ventilator za podizanje skraćuje i zadnji kraj linije nadstrešnice.
Linije i oznake na panelu povezane sa sistemom podizanja vidljive su na gornjoj i donjoj strani F-35B. Odozgo su vidljive linije panela za vrata ventilatora za podizanje i ulaz za pomoćni vazduh. Odozdo, odmah iza vrata prednjeg stajnog trapa pojavljuju se vrata za ispuh ventilatora za podizanje.
Stražnji kraj donjeg trupa takođe ima šav za vrata koja se otvaraju kada okretni kanal sa tri ležaja krene u akciju u STOVL režimu. (Modeli A i C imaju grbu na ovoj lokaciji gde su smeštene njihove repne kuke za zaustavljanje) Model B takođe ima rolo kanal na donjoj strani svakog krila.
ok…zanimljivo…🥱🥱🥱
F-35 ima veliku proizvodnju,ce dodje vreme ce bude medju jeftinije lovce,a medju najboljim,pola koraka do seste generacije ,zadnje varijante.Rafal i neki lovci ,skoro zanatska proizvodnja,zato skupi.
Nije EF 2000 loš avion …ali je izuzetno komplikovan i preskup za održavanje..a i nije
5generacije.
Treba ih izolovati pa nek se sa Amerikom druže zato su izašli iz EU crveni mundiri su to u istu frulu duvaju zajedno