NaslovnaNovostiNelagoda na Zapadu: Rusija će proizvesti 30% više granata 2025. nego sve...

Nelagoda na Zapadu: Rusija će proizvesti 30% više granata 2025. nego sve zemlje EU kombinovano

Sukob u Ukrajini pokazao je koliko je evropska odbrambena industrija nespremna da odgovori na povećanu potražnju, dok šef Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine po ko zna koji put apeluje na EU da “uvede sankcije protiv ruske „flote iz senke“ preko koje Moskva isporučuje gas i naftu kako bi finansirala rat”.

Budžeti za odbranu članica EU dostići će približno 350 milijardi evra u 2024. godini. Stalna strukturalna saradnja u oblasti odbrane je napredovala, a evropska industrija preduzima prve korake ka povećanju proizvodnih kapaciteta.

Sponzorisanje ukrajinskoj vojsci od strane EU procenjuje se na 43,5 milijardi evra.

„Troškovi odbrane evropskih članica NATO-a u 2024. su skoro 50% veći nego 2014. godine, kada je Rusija anektirala Krim“, navodi se u studiji “Međunarodnog instituta za strateške studije” IISS, zapadnog think-tank-a sa sedištem u Londonu.

Proizvodnja je značajno porasla od 2022. godine, jer proizvođači oružja odgovaraju na potrebe Ukrajine. „Na primer, godišnja globalna proizvodnja municije kalibra 155 mm u kompaniji Rheinmetall porasla je deset puta, na 700.000 komada“, stoji u studiji.

Ipak, evropska odbrambena industrija napreduje sporo, suočena sa decenijama nedovoljnih ulaganja, fragmentacijom, manjkom proizvodnih kapaciteta, problemima u snabdevanju kritičnim sirovinama i poluprovodnicima (uključujući one iz SAD, Izraela ili Južne Koreje).

Evropski arsenal je „ozbiljno iscrpljen kao rezultat političkih odluka donetih nakon Hladnog rata i u decenijama koje su usledile. U tom procesu, evropska odbrambena industrija se smanjila“, tvrdi se u studiji IISS-a.

Evropske oružane snage i dalje „u različitom stepenu zavise od Sjedinjenih Država u svim vojnim oblastima“, navodno upozorava ovaj izveštaj.

rheinmetall 130mm kf 51 tenk
rheinmetall 130mm kf 51 tenk

Dokument identifikuje nekoliko aspekata koji, iako nisu direktno povezani s temom, predstavljaju velike ranjivosti za evropske države. To se odnosi na zavisnost Evrope od ključnih resursa, poput retkih metala, iz Kine i Rusije, kao i na zaštitu kritične infrastrukture i poteškoće u zapošljavanju kvalifikovanog osoblja.

Prognoza zvaničnika iz Kijeva

Sledeće godine, industrijski kapacitet Ruske Federacije omogućavaće joj da proizvede 30% više artiljerijskih granata nego sve zemlje Evropske unije zajedno.

Ovo je izjavio ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiga na zajedničkoj konferenciji za novinare sa visokim predstavnikom EU Žozepom Borelom u Kijevu.

„Prema ukrajinskim informacijama, na osnovu podataka koje imamo na raspolaganju, sledeće godine, ako ne bude odgovarajuće reakcije ili prevencije, Rusija će moći da proizvede 30% više artiljerijskih granata nego sve zemlje Evropske unije zajedno“, naglasio je zvaničnik.

Šef Ministarstva spoljnih poslova izjavio je “da je sada potrebno strateški razmisliti o tome i strateški to sprečiti”.

„Pre svega, mislim na takozvanu flotu iz senke, koja pomaže Rusiji da nastavi trgovinu energijom i naftom, čak i sada, zaobilazeći sankcije. Stoga je veoma važno da dalje jačanje politike sankcija Evropske unije, naših saveznika, bude usmereno i na ovaj aspekt“, rekao je Sibiga. On je dodao da je potrebno pojačati pritisak na Rusku Federaciju.

„Moramo zajedno raditi na novom, petnaestom, paketu sankcija i pojačati sankcije protiv zemalja koje podržavaju rat Rusije protiv Ukrajine“, dodao je Sibiga.

EU visoki predstavnik i penzioner, Borel je takođe izneo svoje viđenje rada na izradi ko zna kog po redu paketa sankcija protiv Rusije.

borelj u poseti kijevu
borelj u poseti kijevu rukuje se sa umerovim

„Moramo preduzeti represivne mere protiv zaobilaženja ovih sankcija, jer Rusija ne može da proizvodi bez stranih delova, čipova i drugih komponenti. Dakle, moramo koristiti sankcije kako bismo izolovali industrijske kapacitete Rusije od komponenti koje mora da uvozi iz ostatka sveta.“

2 KOMENTARA

  1. Ne nasedati na njihove brojke. Otkud oni znaju da je to 30% ????? Razlika je mnogo veća u korist Rusije jer je industrija Rusije u većini delatnosti mnogo razvijenija od EUropske a o sirovinskoj i energetskoj snazi ne treba pričati. Mislim da EU može da poveća svoju proizvodnju ali malo a to je nedovoljno da bi snabdeli Ukrajinu ili sebe za rat.

  2. Главни проблем у овој причи су СИРОВИНЕ, Руси имају неограничену производњу челика, а барут и остало долази од Кинеза, стога сама помисао да је пројектил 155мм нпр. пре рата коштао 1000$/ком отишао на од 4~6000 $/ком, довољно говори о свему… За исте новце купујеш мање…

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave