Vojni izvori u Jemenu izvestili su da su snage Huti oborile još jednu američku bespilotnu letelicu MQ-9, što je dvanaesti takav incident u zemlji.
Bespilotna letelica je uništena u ratnoj zoni, razvoj događaja koji naglašava tekuće tenzije između američkih i Huti snaga, koje su se aktivno opirali međunarodnoj intervenciji.
Američke bespilotne letelice MQ-9 se široko koriste za izviđanje i ciljane udare, što ih čini ključnim oruđem u kontroli i praćenju kretanja suprotstavljenih snaga u zonama sukoba.
Kao odgovor na ove operacije, Huti stalno razvijaju svoje sposobnosti protivvazdušne odbrane, napredujući u borbi protiv visokotehnoloških američkih dronova.
Sve veći broj oborenih bespilotnih letelica pokazuje da Huti poboljšavaju sposobnosti protivvazdušne odbrane i njihovu sposobnost da se suprotstave modernoj vojnoj tehnologiji.
Sjedinjene Države nastavljaju da koriste dronove u regionu da podrže svoje saveznike i kontrolišu situaciju, ali česti incidenti uništavanja MQ-9 ukazuju na eskalaciju sukoba i potencijalno povećanje rizika za američku vojnu imovinu u Jemenu.
Prema tvrdnjama Ansar Alaha, u pitanju je dvanaesta bespilotna letelica MQ-9 Reaper koju je jemenska protivvazdušna odbrana uništila u vazdušnom prostoru zemlje od 7. oktobra 2023. godine, a petnaesta ukupno u istoriji ove grupe.
Borbene bespilotne letelice MQ-9, koje koštaju više od 30 miliona dolara po jedinici, prvenstveno se koriste za prikupljanje obaveštajnih podataka, ali imaju mogućnost izvođenja preciznih udara. Napredne bespilotne letelice mogu da rade više od 27 sati i da dostignu visinu od preko 25.000 stopa.
Sa početkom eskalacije u regionu, skupi dronovi su počeli često da padaju, nanevši veliku štetu ugledu i ogromne gubitke američkoj vojsci, koja nije u stanju da izbegne napade Huta. Ukupna šteta koju su Huti prouzrokovali obaranjem ovih dronova navodno prelazi 800,000,000 dolara.
Američka vojska je priznala da je Ansar Alah oborio neke dronove, međutim, ne sve. Kao odgovor, pokret Ansar Alah, iako ne uvek, sada potkrepljuje svoje tvrdnje snimcima, dodatno podrivajući prestiž proslavljenog američkog drona.
Od novembra 2023, godine, Huti, koje podržava Iran, napali su desetine brodova povezanih sa Izraelom ili u vlasništvu SAD i Velike Britanije u Crvenom moru, Adenskom zalivu, Arapskom moru, Indijskom okeanu i Sredozemnom moru kao odgovor na rat u Gazi. Oni su takođe pokrenuli desetine dronova i raketnih napada na Izrael tokom poslednjih godinu dana.
S druge strane, SAD i Velika Britanija izvele su stotine napada na područja pod kontrolom grupe Huti u Jemenu u pokušaju da odvrate grupu i smanje njene ofanzivne sposobnosti, ali bezuspešno.
Huti zajedno sa drugim pokretima otpora u Libanu i Iraku pozvali su na prekid izraelske agresije na pojas Gaze i isporuku pomoći u opsednuto područje. Oni su jasno rekli da njihovi napadi na Izrael i brodove neće prestati dok ne prestane izraelska agresija na Gazu.
Sve što niste znali o famoznoj MQ-9 REAPER bespilotnoj letelici detaljno možete pročitati ovde.
Huti lansirali balističku raketu na izraelski nuklearni centar u Dimoni
Rano ujutru danas, oglasio se vazdušni napad u južnim delovima Izraela, uključujući gradove, industrijska područja u blizini Mrtvog mora i u blizini Dimone i Jeruhama. Vojna pres služba ubrzo je potvrdila da su raketu ispalili jemenski militanti Huti i da je verovatno krenula ka izraelskim ciljevima.
Izraelski sistemi protivvazdušne odbrane su odmah aktivirani, a u 06:31 je prijavljeno da je ID presrela raketu. Detalji incidenta, uključujući potencijalne mete, ostaju nezvanični, ali se veruje da je područje oko nuklearnog istraživačkog centra Dimona moglo biti gađano.
Nije bilo izveštaja o žrtvama ili šteti. Izraelska vojska nastavlja da prati situaciju kako bi sprečila moguće pretnje.
Nuklearno postrojenje Dimona, poznato i kao Centar za nuklearna istraživanja Negev, nalazi se u pustinji Negev na jugu Izraela. Stvorena 1950-ih uz francusku podršku, veruje se da igra ključnu ulogu u izraelskom nuklearnom programu.
Izrael zvanično ne potvrđuje niti negira prisustvo nuklearnog oružja, držeći se politike „nuklearne neizvesnosti“. Pretpostavlja se da bi postrojenje Dimona moglo biti uključeno u proizvodnju plutonijuma za oružje, kao i razvoj nuklearne tehnologije i istraživanja. Sve što niste znali o izraelskom nuklearnom arsenalu, pročitajte ovde.