Izraelske vazduhoplovne snage su objavile još jednu uspešnu eliminaciju visokog zvaničnika Hezbolaha, Mustafe Ahmeda Šahdija, zamenika komandanta specijalne jedinice snaga al-Hajj Radwan.
Saopštenje je bilo praćeno fotografijom aviona F-16 sa četiri rakete Rampage, koje je obezbedio Elbit Systems, iako direktno korišćenje ovih raketa nije bilo navedeno.
U pitanju je prilično retka fotografija, jer IDF obično ne reklamira korišćenje ovih i drugih balističkih raketa vazduh-zemlja. O ubistvu ovog visokorangiranog pripadnika Hezbolaha već smo izvestili.
Čak je i video materijal u trenutku pripreme napada na Iran, koji je izveden balističkim raketama lansiranim s aviona, bio „ilustrativan.” Istovremeno, korišćenje Rampage-a od strane Izraelskih vazdušnih snaga zaista je vrlo zanimljivo.
Vojni analitičari nedavno su primetili interesantnu sliku koja prikazuje izraelski lovac F-16I, posebno naglašavajući njegovo naoružanje. Na fotografiji je jasno prikazan avion, popularno nazvan „Viper”, opremljen sa četiri rakete Rampage Stand-Off.
Ova slika je objavljena od strane Izraelskih vazdušnih snaga (IAF) uz izjavu o eliminaciji Mustafe Ahmeda Šahdija, visokog komandanta Hezbolaha. Međutim, ostaje nejasno da li su rakete Rampage zaista korišćene u ovoj konkretnoj operaciji.
Dana 30. oktobra, Izraelske vazdušne snage objavile su sliku F-16 aviona naoružanog sa četiri rakete Rampage, uz napomenu u saopštenju da je Mustafa Ahmed Šahdi, zamenik komandanta Hezbolahovih Radwan snaga, eliminisan.
Saopštenje ne navodi eksplicitno da je F-16I sa raketama Rampage bio uključen u napad na Šahdija, koji je navodno bio napadnut u blizini grada Nabatieh na jugu Libana, oko 35 kilometra severno od izraelske granice.
Ovo otvara pitanja u vezi sa korišćenjem ovako napredne municije protiv relativno bliske mete, s obzirom na to da izraelski avioni redovno operišu u tom području, a u nastavku teksta objašnjavamo zašto.
Projektil Rampage
Razvoj rakete Rampage Stand-Off bio je osmišljen kao sredstvo za povećanje sposobnosti izraelskih vazdušnih snaga da gađaju strateške ciljeve sa velikih udaljenosti.
Glavna motivacija koja je stajala iza stvaranja rakete Rampage bila je potreba za preciznim naoružanjem koje može napasti ciljeve na značajnim udaljenostima, bez izlaganja aviona pretnjama neprijateljskih sistema protivvazdušne odbrane.
Karakteristike ove municije bile su veoma cenjene u Izraelu. Amit Hajmović, direktor marketinga u inženjerskoj diviziji Israel Aerospace Industries (IAI), komentarisao je:
„Ova raketa može biti otkrivena, ali je vrlo teško presretnuti. Glavna uloga ove rakete je da može pogoditi ciljeve na velikim udaljenostima.”
Ova izjava ističe ključnu prednost rakete Rampage, a to je sposobnost da pogodi ciljeve sa sigurne udaljenosti, izbegavajući tako direktan sukob sa neprijateljskim sistemima protivvazdušne odbrane.
Nadovezujući se na Hajmovićeve stavove, Eli Rejter, šef odeljenja za naoružanje u IMI-u, takođe je istakao kvalitete ove rakete: „Rampage pruža izuzetan odnos cene i efikasnosti, ali ne otkrivamo troškove rakete.”
Ovaj komentar naglašava stratešku važnost rakete Rampage kao isplativog rešenja za Izrael, posebno u kontekstu stalne potrebe za tehnologijama koje obezbeđuju dugoročnu sigurnost.
Ovi komentari odražavaju dublje taktičko razumevanje sposobnosti rakete, kako je formulisao Mordehaj Kedar, međunarodni ekspert za probleme na Bliskom istoku.
On je istakao ulogu rakete u taktičkim borbenim scenarijima: „Izrael će koristiti libanski vazdušni prostor za lansiranje oružja sa svojih platformi, povećavajući korišćenje sistema za napade dugog dometa.”
Ova strateška promena odgovara sve većoj pretnji od strane ruskih i sirijskih sistema protivvazdušne odbrane, naglašavajući važnost rakete Rampage u izraelskoj vojnoj doktrini.
Izraelski F-16I Sufa
Izraelske odbrambene snage poseduju najveći kontingent lovaca F-16 izvan Vazduhoplovnih snaga SAD-a, sa preko 300 ovih letelica u svom arsenalu. Dvoseda verzija F-16, nazvana Sufa (na hebrejskom „oluja“) posebno je dizajnirana da ispuni zahteve izraelskih vazduhoplovnih snaga.
Iako platforma ima određene nedostatke, izraelska varijanta Sufa poseduje jedinstvene modifikacije koje ga čine ključnim delom vojnog programa jevrejske države.
Unapređen na F-16I originalno razvijen od strane kompanije General Dynamics (sada Lockheed Martin), F-16 Fighting Falcon prvi put je poleteo davne 1976. godine. Lovac je dizajniran sa idejom da ispravi nedostatke koje su prikazale letelice korišćene u Korejskom i Vijetnamskom ratu.
Početni ugovor između kompanije Lockheed Martin i Izraela predviđao je do 110 novih F-16I do 2003. godine. Prva flota stigla je u Izrael 2004. godine i imala je niz specijalizovanih modifikacija, uključujući izmene na avionici, instrumentima i sistemima podrške oružja.
F-16I je opremljen izraelskim konformnim rezervoarima za gorivo, koji produžavaju domet leta aviona povećavajući količinu goriva za čak 50%. Ova modifikacija i pozicija rezervoara paralelno udvostručuje kapacitet oružja za napade na zemaljske ciljeve.
Elbit Dash IV displej F-16I skraćuje vreme obeležavanja ciljeva za angažovanje, a letelica koristi sistem navođenja na kacigi. Ovo izraelsko rešenje može povezati informacije o avionu, kao što su visina i brzina, sa sistemom, omogućavajući da se neprijateljski avioni ciljaju samo pogledom.
Dash IV omogućava pilotu da locira ciljeve pod visokim uglovima u odnosu na nos aviona, pružajući pilotu informacije u punom krugu gde god da pogleda.
Verovatno najznačajnija modifikacija na F-16I Sufa je u njegovom elektronskom sistemu ratovanja i avionici. Otprilike polovina avionike originalnog lovca je zamenjena izraelskim inovacijama, uključujući vazdušni mamac. Elektronski sistem ratovanja Sufe uključuje sisteme za upozoravanje na radar i mogućnosti ometanja, uključujući Elisra SPS 3000 ometač.
F-16I Sufa je aktivan u misijama izraelskih vazduhoplovnih snaga skoro dve decenije, i platforma ostaje da služi i izvršava važne zadatke. Tokom sukoba sa Hamasom i Hezbolahom, Sufa letelice činile su većinu aviona odgovornih za napade na podzemnu mrežu tunela grupa i druge skladišta oružja.
Uz pomoć F-15I Ra’am i F-35I Adir lovaca, očekuje se da će F-16I Sufa ostati deo izraelskog vazduhoplovnog arsenala još dugi niz godina. Sa druge strane, Izrael je nedavno penzionisao poslednji lovac F-16C Fighting Falcon, nazvan Barak-1 u njihovoj verziji.
Poslednji od lovaca jednoseda koji su ušli u službu izraelskog vazduhoplovstva (IAF) 1980-ih povučen je iz službe tokom ceremonije u poslednjoj operativnoj jedinici tipa 115. eskadrile u vazduhoplovnoj bazi Ovda na krajnjem jugu zemlje.
„Kraj ere ’Barak 1’ kao poslednjeg jednoseda, koji je verno služio eskadrilama IAF-a više od tri i po decenije, je povučen“, saopštila je služba IDF 16. jula. 2024. godine.
Dele se friško naštampani dolari arapima bez problema za cinkanje di je koji glavonja i evo, roknuli su opet ovog speckića. Očito arapi ne vole da plaćaju svoje ljude kako treba nego onako, sitnišem, ropski, pa se onda oni lako prodaju za dolare. To me podsetilo na nas nešto, i mi “imamo” državu koja plaća na kapaljku narodu dok se najveći deo “torte” deli samo parazitima sistema zvani političari.