Opseg i dubina koncentracije u globalnom finansijskom sektoru su bez presedana.
Visoki rukovodioci iz Vanguard, BlackRock, i State Street-a izgleda da su postigli nivo donošenja odluka i kontrole nad ekonomskim upravljanjem i razvojem u svetu koji nadilazi sve što je Politbiro Komunističke partije Sovjetskog Saveza mogao čak i da sanja na vrhuncu svoje moći.
I dok se smatra da bi tesno isprepleteni i tajnoviti sistem vlasništva i kontrole finansijskog sistema i korporativnog upravljanja trebalo temeljno istražiti i na kraju delimično, ako ne i u potpunosti, demontirati ili na neki način redistribuirati radi postizanja ekonomske diverzifikacije i autonomnih tržišta, nema smisla govoriti o akcijama poput „nacionalizacije“ ili „eksproprijacije“ jer moćna mreža povezanih finansijskih kompanija i menadžera imovine ima ekskluzivan pristup kapitalu, kako upozoravaju brojni mediji, posebno globalnog juga.
Srednji sloj…
Neko bi mogao navesti izuzetnu finansijsku i ekonomsku moć kompanija kao što su JP Morgan, Citibank i HSBC… Međutim, te banke predstavljaju samo srednji sloj vlasništva i kontrole.
Oni su zapravo u vlasništvu i kontroliše ih ograničen broj akcionara, uključujući Vanguard Group, Inc., BlackRock, Inc., State Street Corporation, Fidelity Management & Research FMR LLC (sada Fidelity Investments – FMR LLC), i Capital Research & Management Co. (sada Capital Group Companies, Inc.).
Zaista, prateći linije vlasništva iza vodećih američkih ili australijskih kompanija, gotovo uvek se dolazi do istih pet ili šest finansijskih institucija (Vanguard, BlackRock, State Street Corporation, Fidelity MR, Capital RM, i T. Rowe Price Associates).
Profit od rata…
Značajan deo profita kompanija kao što su Lockheed Martin, Boeing, Raytheon, Northrop Grumman i General Dynamics dolazi iz saradnje sa američkom vojskom.
Ipak, studija zanemaruje ključnu tačku: ovih šest finansijskih entiteta su među najvećim institucionalnim akcionarima svih pomenutih odbrambenih kompanija.
Vanguard (Vngd) i BlackRock (BkRk) su na vrhu liste najvećih akcionara u svim pet glavnih vojnih kompanija, a prate ih State Street Corporation (StSt), Capital RM (CRM), Newport Trust (Nwpt), Fidelity MR (FMR), Bank of America (BofAm), i T Rowe Price (TRP).
Dakle, znamo ko profitira od svakog prodatog oružja u vezi sa Ukrajinom i Bliskim Istokom.
Studija
Monumentalna studija Fichtnera, Heemskerka i Garcie-Bernarda iz 2017. godine pruža obilje informacija o savremenim promenama i trendovima u finansijskom vlasništvu i korporativnom upravljanju, sa fokusom na vlasničke strukture listiranih kompanija u SAD-u (Fichtner et al., 2017).
Glavni ciljevi i nalazi analize opisuju sledeće: „Od 2008. došlo je do bez presedana prelaska sa aktivnih na pasivne investicione strategije. Ovde dominiraju BlackRock, Vanguard i State Street.
Ove tri velike korporacije su najveći akcionari – poseduju najmanje 40% svih listiranih američkih kompanija i 88% kompanija na Wall Street indeksu S&P 500.
Kroz svoje aktivnosti korporativnog upravljanja, mogu se smatrati novim de facto stalnim upravnim odborom za više od 40% svih američkih listiranih kompanija”.
The Vanguard Group, Inc.
Vanguard je osnovao John Bogle 1975. godine, sa sedištem u Malvernu (Pensilvanija). Njene poslovne aktivnosti uključuju upravljanje fondovima, penzionim fondovima, uz fiksne i promenljive rente i pružanje brokerskih i finansijskih usluga.
Kompanija je tokom osamdesetih i devedesetih godina proširila svoj uticaj i postala jedan od najvećih upravljača kapitalom na svetu.
BlackRock, Inc.
BlackRock takođe pruža širok spektar investicionih usluga, uključujući upravljanje rizicima i finansijsko planiranje za institucionalne i privatne klijente.
Kompaniju su 1988. godine osnovali Ralph Schlosstein, Susan Wagner, Robert Kapito i Laurence Fink, a sedište joj je u Njujorku.
Brzo je postala jedan od najvećih institucionalnih investitora na svetu, posebno nakon spajanja sa Barclays Global Investors 2009. godine, čime je postala najveći upravljač investicijama u svetu.
State Street Corporation
Osnovana 1792. godine, sa sedištem u Bostonu, State Street Corporation, kao i BlackRock, kotira na njujorškoj berzi i početkom 2024. godine ima imovinu pod upravljanjem vrednu oko 4 triliona dolara sa približno 46.000 zaposlenih.
Ko se krije iza?
Dakle, ko su vlasnici ovih finansijskih/korporativnih giganata, šta su oni tačno i kako su uspeli u svom naumu?
Vanguard i BlackRock su najveći finansijski entiteti s velikim udelom u smislu imovine pod upravljanjem. Vanguard je razvio složenu i teško definisanu sui generis strukturu korporativne organizacije i upravljanja, što otežava identifikaciju konačnog autoriteta, strukture ili procesa donošenja odluka.
BlackRock i State Street su kompanije kojima se javno trguje na berzi, dok su sledeća dva najveća institucionalna investitora (Fidelity MR i Capital RM) u privatnom vlasništvu. Iako je BlackRock najveći u smislu upravljane imovine (AUM), Vanguard je aktivniji u korišćenju tih sredstava za sticanje strateškog udela u kompanijama koje kotiraju na američkom tržištu.
S obzirom na ogromnu ekonomsku moć i korporativnu kontrolu koju su ovi najveći entiteti uspeli da akumuliraju među sobom u veoma kratkom vremenskom periodu, nije nerazumno pretpostaviti da u glavne strukture moći ulaze i brojni drugi vrlo bogati i moćni pojedinci i interesne grupe.