NaslovnaNovostiZamena za tenkove Leopard i Leclerc ni na vidiku: MGCS Eurotank, projekat...

Zamena za tenkove Leopard i Leclerc ni na vidiku: MGCS Eurotank, projekat Nemačke i Francuske, ponovo kasni

MGCS (Main Ground Combat System), poznat i pod nazivom Eurotank, suočava se sa novim i ponovnim odlaganjima. Novi nemačko-francuski tenk trebalo bi da zameni tenkove Leopard i Leclerc.

Projekat se dugo nalazio u početnoj fazi, a čini se da francusko-nemački giganti u industriji odbrane Nexter, Thales, Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall još uvek ne uspevaju da postignu dogovor u vezi sa Eurotankom.

Podsetimo, nesuglasice oko određenih tehnoloških izbora su dobro poznate.

U julu 2023. godine, francuski ministar odbrane, Sebastien Lekornu, i njegov nemački kolega, Boris Pistorius, odlučili su da pokrenu projekat MGCS na novim osnovama, prioritizujući “vojne potrebe ispred industrijskih interesa”.

Ovo je realizovano u aprilu potpisivanjem protokola o dogovoru o industrijskoj arhitekturi programa, koji se bazira na osam tačaka kako bi se obezbedila “ravnoteža” između zadataka francuskih i nemačkih kompanija koje učestvuju.

Ipak, nemačko ministarstvo odbrane upozorilo je da je predstoji dug put pre implementacije, iako je važna faza prevaziđena nakon nekoliko meseci pregovora.

Takođe, četiri velike industrije koje učestvuju, KNDS France (bivši Nexter), Thales, KNDS Deutschland (bivši Krauss-Maffei Wegmann) i Rheinmetall, moraju da postignu dogovor o stvaranju „projektne kompanije“ koja bi olakšala sledeću fazu studije i tehnološke demonstracije.

mgcs (main ground combat system), poznat i pod nazivom eurotank
mgcs (main ground combat system), poznat i pod nazivom eurotank

Međutim, prema francuskoj publikaciji Opex360, ti razgovori nisu napredovali kako se očekivalo. Francuska publikacija citira Emanuela Šivu, zvaničnika Ministarstva odbrane iz Pariza, tokom saslušanja u Narodnoj skupštini Francuske, koje je održano preključe, 23. oktobra 2024. godine.

Biće dodatnog kašnjenja

Industrija Francuske i Nemačke ne uspeva da postigne dogovor u vezi sa Eurotankom, koji je planiran da zameni tenkove Leopard i Leclerc.

Četiri grupe su u procesu stvaranja kompanije. “To je trajalo duže nego što se očekivalo, a izveštaji o prvim ugovorima, koji su se očekivali početkom 2025. godine, biće odloženi“, rekao je Šiva.

U Nemačkoj, projekat MGCS ili Eurotank se ni ne smatra hitnim, budući da je trenutni prioritet tenk Leopard 2A8, koji polako prikuplja izvozne ugovore.

S druge strane, u Francuskoj se razmatra produženje veka upotrebe tenka Leclerc do 2040. godine, 47 godina nakon njegovog ulaska u službu, dodao je Šiva.

Međutim, postojale su i druge nesuglasice u vezi sa projektom, između Francuza i Nemaca.

Na primer, kako se kasnije pokazalo, a o čemu smo blagovremeno pisali, Francuska želi tenk koji može lako da se transportuje vazdušnim putem, zapravo, lako oklopno vozilo, dok Nemačka želi naslednika za Leopard 2 – dakle težak tenk.

Šta do sada znamo o Eurotenku [MGCS]

Dizajn Eurotanka je jedinstven i sastoji se od četvoročlane posade, sa dva člana u kupoli i dva člana napred.

mgcs koncept
mgcs koncept

Eurotank je naoružan topom L52 sa glatkom cevi od 120 mm, sposobnim da ispaljuje sve vrste standardnih NATO projektila od 120 mm, povezanim sa automatskim sistemom punjenja sa 22 projektila.

Sekundarno naoružanje Eurotanka uključuje koaksijalni mitraljez od 12,7 mm montiran levo od glavnog naoružanja.

Na kupoli tenka je takođe instalirana daljinski upravljana oružna stanica koja ima mitraljez od 7,62 mm montiran napred levo.

Zadnji deo kupole je opremljen automatskim topom od 30 mm, nazvanim ARX 30, koji je takođe razvila francuska kompanija Nexter System.

Kupola Eurotanka je dizajnirana da omogući integraciju novog koncepta topa i municije ASCALON, koji se sastoji od nove generacije oružnih sistema od 140 mm.

Što se tiče zaštite, Eurotank je opremljen najnovijom pasivnom i aktivnom zaštitom, kao i sistemom aktivne zaštite TROPHY APS (Active Protection System) i sistemom za upozorenje na lasersko zračenje E-LAWS (Laser Warning System) izraelske proizvodnje, koji je razvila kompanija Elbit Systems sa sedištem u Haifi.

mgcs tenk
mgcs tenk

Koristeći šasiju tenka Leopard 2, Eurotank ima visok nivo mobilnosti na teškom terenu i može postići maksimalnu brzinu na putu od 65 km/h. Tenk pokreće nemački motor MTU 883 EPP koji razvija 1.500 KS i ima maksimalni domet od 460 km.

Eurotank ima borbenu težinu od 61,5 tona, dužinu od 10,45 m, širinu od 3,85 m i visinu od 3,24 m.

4 KOMENTARA

  1. #Hrvat sto me slatko nasmeja! Ja ne znam sta imate to bolje od nas? Jedino Himars koji ste tek porucili i transportne helikoptere, ali nemate cistokrvne borbene helikoptere! Imacete prednost u borbenim avionima ako porucite rakete Meteor, zato sto nama ni u ludilu nece prodati te rakete, ali za sada ih ni vi niste jos porucili. Vi jos nemate ni pvo, ne racunam jugoslovenske strele i slicnu gvozdjuriju! Tenkove imate oko 75 komada a mi imamo oko 250 i plus u rezervi t-55, Patrije su vam naoruzane sa 12,7mm sto nije dovoljno za savremeni rat, imate 15 samohodnih Pancir haubica mi 18 samohodnih Nora, ali mi imamo prednost jer ih sami pravimo! Tako da obrni okreni ipak mi imamo malo bolju vojsku od vas

    • Дајете Украјини одличне М-84, 60 комада а купујете папрено скупе Леопард-2 које Руси буше као швајцарски сир у Донбасу .???Тежак је живот вазалски, увијек компромиси на властиту штету.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave