Dok Evropa bojkotuje američke i izraelske brendove, „Kola Gaza“ i „Kola Palestina“ prave talase.
Nakon ekonomskog bojkota protiv međunarodnih brendova povezanih sa SAD i Izraelom dok se nastavlja rat u Gazi, neki pametni preduzetnici su iskoristili trenutak i uveli dva nova bezalkoholna pića na Stari kontinent.
“Gaza Cola” i “Palestine Cola”, dva su nova pića koja, kako se navodi, izazivaju talase na evropskim tržištima i nude ukusnu alternativu za ljubitelje… bojkota.
Zanimljivo je da kompanija ne prodaje samo piće, već brend koji pokreće razgovore o Gazi. Kutija najnovijeg pakovanja bezalkoholnih pića Gaza Cole sadrži boje palestinske zastave i dizajn kefije, dostupan u nekoliko ukusa.
Prema arapskim medijima, Gaza Cola je lansirana na tržište Velike Britanije u avgustu, pridruživši se redovima Palestine Cole, proizvoda koji su u martu lansirala dva palestinska brata u Švedskoj.
Coca-Cola and PepsiCo, which have spent millions of dollars building up demand for their drinks in Muslim-majority countries, are now being challenged by local soda brands, as consumers boycott companies that represent the US — a strong supporter of Israel https://t.co/gjJKvgTzhA pic.twitter.com/PN28vwxfWa
— Reuters Business (@ReutersBiz) September 4, 2024
Braća su kreirala liniju palestinskih pića, koja uključuje palestinsku kolu, sa ukusom narandže, limunade, energetskog pića i kole bez šećera.
Bojkot je usmeren na brendove kao što su Coca-Cola, McDonald’s i Starbucks.
Magazin Tajm je u avgustu objavio da je trgovinski bojkot američkih i izraelskih kompanija teško pogodio kompanije, padom prodaje i otpuštanjima. Bojkoti se okreću lokalnim brendovima kako bi popunili prazninu.
Coca-Cola i rival PepsiCo potrošili su stotine miliona dolara tokom decenija na izgradnju potražnje za svojim bezalkoholnim pićima u zemljama sa muslimanskom većinom, uključujući Egipt i Pakistan.
Sada, i jedni i drugi vide da je prodaja u tim zemljama naglo opala od lokalnih bezalkoholnih pića zbog bojkota potrošača koji ciljaju na globalne brendove kao simbole Amerike, a time i Izraela, u vreme rata u Gazi.
Časopis Tajm prenosi da je za samo pet meseci prodato 16 miliona limenki ove marke. Mohamed Kasvani, direktor komunikacija Palestine Beverages-a, rekao je: „Nismo imali pojma da će biti toliko popularan“.
U Bangladešu, negodovanje je primoralo Coca-Colu da otkaže reklamnu kampanju protiv bojkota. A širom Bliskog istoka, Pepsijev brzi rast je nestao nakon što je rat u Gazi počeo u oktobru.
Zapadni brendovi alkoholnih pića pretrpeli su pad prodaje od 7% u prvoj polovini godine. regionu, kaže istraživač tržišta NielsenIQ.
Korporativni izvršni direktor u Pakistanu Sunbal Hasan uklonila je koka-kolu i pepsi sa svog svadbenog menija u Karačiju u aprilu. Rekla je da ne želi da se oseća kao da njen novac odlazi u kasu Sjedinjenih Država, najpouzdanijeg saveznika Izraela.
„Sa bojkotom, neko može da odigra ulogu tako što ne doprinosi ovim fondovima“, rekao je Hasan. Umesto toga, ona je svojim svatovima poslužila pakistanski brend Cola Next.
Profitom podržavaju Gazu
Sa profitom koji podržava Gazu i doprinosi propalestinskom narativu, ova bezalkoholna pića potresaju tržište na račun poznatih brendova.
Ona nije sama. Iako analitičari tržišta kažu da je teško odrediti cifru u dolarima na izgubljenu prodaju, pošto i PepsiCo i Coca-Cola i dalje imaju rastuće poslovanje u nekoliko zemalja Bliskog istoka, izveštaji pokazuju da deo profita od ovih proizvoda ide za podršku Gazi, pri čemu Gaza Cola donira 10% svog profita.
Jedan arapski kanal objavio je video o Palestina koli, navodeći da je dostupna u EU, Velikoj Britaniji i Južnoj Africi, ali ne i u arapskim zemljama.
Pozvali su investitore da podele piće, pitajući: “Da li bi ovo mogao biti početak kraja monopola izraelskih kompanija na tržištu? Da li ste spremni da budete deo promene?”
Još jedan video iz avgusta sadržao je test ukusa palestinske kole, sa 9 od 10, uz dodatnu zaslugu za podršku Gazi.
Dok Palestinska kola tek treba da stigne u arapske i islamske zemlje, postoje alternative za bojkotovane proizvode. Rojters je nedavno izvestio o smanjenju potrošnje američke koka-kole na Bliskom istoku kao “deo kazne za podršku SAD ratu u Gazi”.