NaslovnaNovostiHjustone imamo problem: Zatočen u svemiru, NASA astronaut prijavio „čudnu buku“ koja...

Hjustone imamo problem: Zatočen u svemiru, NASA astronaut prijavio „čudnu buku“ koja dolazi sa Boeing Starliner-a [AUDIO]

Jedan od NASA-inih astronauta, koji je ostao zatočen na Međunarodnoj svemirskoj stanici, prijavio je „čudnu buku“ koja dolazi iz Boingovog Starlajnera, koji ostaje vezan za Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) nakon što je njega i njegovog kolegu prevezao tamo početkom juna.

Butč Vilmor i Suni Vilijams su trebali da odu na osam dana u svemir, ali će na kraju ostati tamo osam meseci nakon što je niz problema sa Starlajnerom doveo do teške odluke da se ne koristi taj svemirski brod kako bi se njih dvoje vrate na Zemlju.

Kao što je već najavljeno, dva astronauta će se vratiti na Zemlju u svemirskom brodu rivalskog SpaceX-a u februaru. To je još jedan udarac za Boeing, koji je do guše zaglibljen u učestalim kvarovima svojih aviona.

Prema britanskom Dejli mejlu, Vilmor je kontaktirao Džonsonov svemirski centar u Hjustonu prošle subote kako bi podelio zabrinutost, samo nekoliko dana pre nego što je neispravna letelica počela da se vraća na zemlju bez posade.

„Imam pitanje u vezi sa Starlajnerom. Čudna buka se čuje iz zvučnika. Nisam znao da li možete da se povežete… Ne znam šta je uzrok“, rekao je Vilmor prema britanskom listu.

Kontrola misije je zatim prekinula poziv da bi nastavila sa potrebnim konfiguracijama za snimanje zvuka i pozvala astronauta nazad u Starlajner. Držao je mikrofon blizu Starlajnerovih zvučnika i, nakon neuspelog prvog pokušaja, centar je odgovorio da je zvuk sličan sonaru konačno „prošao“ do njih.

Vilmor je još jednom pustio zvuk, koji je kontrolni centar uspešno primio. „Pustiću zvuk“, rekao je astronaut, a centar mu se zahvalio i rekao mu da će ga obavestiti kada bude imao odgovor. Poslušajte njegovu komunikaciju sa kontrolom misije u Hjustonu:

Vest o Vilmorovom pozivu Hjustonu prvi je izvestio Ars Technica, koji je izvestio da je poziv snimio meteorolog iz Mičigena Rob Dejl.

Podseća se da su nedeljama timovi Boinga i NASA-e sprovodili testove kako bi bolje razumeli uzrok problema Starlajnera u letu, uglavnom sa potisnicima svemirske letelice.

Glavna briga je bila da Starlajner možda neće moći da generiše potisak potreban za izlazak iz orbite i početak spuštanja ka Zemlji.

“NASA je odlučila da će se astronauti Butč i Suni vratiti sa Crew-9 sledećeg februara, a da će se Starlajner vratiti bez posade”, rekao je administrator NASA-e Bil Nelson na konferenciji za novinare na kraju sastanka komiteta zaduženog za donošenje odluka pre nekoliko dana.

On je tu odluku opravdao kao mera predostrožnosti, ali je rekao da i dalje računa da će dvojac SpaceX-Boeing odvesti astronaute u svemir, rekavši da je „100 odsto“ siguran da će Boeing ponovo pokrenuti Starlajner.

Boeing Starliner ima za cilj da smanji zavisnost od ruskih Sojuza

Boeing Starliner je svemirska letelica koju je razvila kompanija Boeing kao deo NASA-inog programa Commercial Crew Program. Cilj ovog programa je omogućiti privatnim kompanijama da razvijaju svemirske brodove koji će transportovati astronaute do Međunarodne svemirske stanice (ISS) i nazad, čime bi se smanjila zavisnost od ruskih letelica Sojuz.

Starliner je dizajniran kao višekratna kapsula koja može nositi do sedam članova posade ili kombinaciju posade i tereta. Letelica koristi raketu Atlas V za lansiranje i predviđena je za automatsko pristajanje na ISS.

Međutim, Starliner se suočio s nekoliko izazova tokom svog razvoja. Prvi probni let, poznat kao Orbital Flight Test (OFT), u decembru 2019. godine nije postigao predviđeni cilj zbog softverskog problema koji je uzrokovao da letelica ne dođe do ISS-a. Nakon ovog neuspeha, Boeing je radio na rešavanju problema i unapređenju sistema.

boeing starliner
boeing starliner

Nakon dodatnih testova i ispravki, Boeing je ponovo lansirao Starliner na drugom testu, OFT-2, u maju 2022. godine, ovaj put uspešno pristajući na ISS. Ovaj test je bio ključan korak prema sertifikaciji Starlinera za letove s posadom, koji kao što vidimo imaju sada ozbiljne probleme.

Starliner predstavlja deo šireg trenda u svemirskoj industriji ka komercijalizaciji niskoorbitalnih letova i povećanoj ulozi privatnih kompanija u svemirskim istraživanjima. Uspeh ovog programa može značajno doprineti smanjenju troškova i povećanju dostupnosti svemirskih letova u narednim decenijama, smatraju Amerikanci. Na našoj listi pet navećih proizvođača namenske industrije na svetu, posrnuli Boeing zauzima drugo mesto.

3 KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave