NaslovnaNovostiZelenski najavio uspešno testiranje 'prve ukrajinske balističke rakete', međutim, Kijev uveliko koristi...

Zelenski najavio uspešno testiranje ‘prve ukrajinske balističke rakete’, međutim, Kijev uveliko koristi Grom-2

Predsednik Volodimir Zelenski je 28. avgusta najavio uspešno testiranje prve ukrajinske balističke rakete, ne navodeći više detalja.

Nije sasvim jasno o čemu je Zelenski govorio, ali je odavno poznato da je Ukrajina domaće balističke rakete odavno korisila na frontu.

Naime, operativno-taktički sistemi Grom-2 su redovno korišćeni 2022. godine za napade na Krim. Bili su krajnje neprecizni, a ruska PVO ih je relativno lako obarala, nakon čega je Grom-2 nestao sa radara.

Grom-2

”Sapsan”, u izvoznoj varijanti poznat kao”Grom” (Грім-2), je ukrajinski operativno-taktički raketni sistem zasnovan na balističkoj raketi na čvrsto gorivo, koju je razvio Konstruktorski biro ”Південне” (Южное). Karakteristike rakete omogućavaju gađanje kopnenih, morskih i vazdušnih ciljeva u zavisnosti od ugrađene bojeve glave i sistema za navođenje.

raketni motor povezan sa grom 2 projektilom.jpg copy
raketni motor povezan sa grom 2 projektilom.jpg copy

Osnovna ideja tvoraca sistema bila je se da će kompleks moći da pruži osnovu za nenuklearne snage odvraćanja. Nakon raspada SSSR, od 1994. godine, razvoj operativno-taktičke rakete dometa do 500 km,  tzv. projekat ”Borisfen” (Борисфен) ili ”Sapsan” (Багатофункціональний ракетний комплекс Сапсан), započet je u Dnjepru. Osnovni cilj bio je da se izgradi zamena za zastarele rakete nasleđene od sovjetske armije tipa operativno-taktičkog ”Skada” i taktičke ”Točke-U”. 

No, zbog niza društveno-političkih i finansijskih problema, projekat je razvijen 2013. godine. U prospektima deljenim na međunarodnim izložbama naoružanja, pojavio se pod novim nazivom, ”Grom”. U reklamnom materijalu je pisalo se da se radi o novoj generaciji visokopreciznog oružja sposobnog da izgradi pouzdan štit u cilju nenuklearnog odvraćanja.

Operativno-taktički raketni sistem (OTRK) Grom ušao je u razvoj 2013. godine na osnovu projekata Borisfen i Sapsan. Testiranje kompleksa Grom započeto je 2016. godine.

Planirano je da se prva testiranja sprovedu u zimu 2015. godine. No, zbog restrukturiranja ukrajinske ”Državne svemirske agencije” (Державне космічне агентство України,DKAU), ispitivanja su odložena za jesen 2016. godine.

Sistem je mogao da lansira taktičke balističke rakete, kao i krstareće rakete projekta Koršun-2, dometa 280-450 km. Razvoj je bio usmeren na izvoz u Saudijsku Arabiju, a Rijad je jedno vreme učestvovao u programu.

Kompleks su ”Pavlogradski hemijski zavod” (Павлоградський хімічний завод) i biro ”Južnoje”, sredstvima Saudijske Arabije. Naime, 5. avgusta 2016, poljski portal ”Defense-24”, pozivajući se na sopstvene izvore, izvestio je o prvim testovima ukrajinskog raketnog kompleksa planiranim za jesen 2016. godine.

Prijavljeno je da je naručilac testova strani kupac. Izvor je naveo da kompleks može da lansira i jednostepenu balističku raketu sa taktičkim dometom i krstareću raketu ”Koršun-2”. Tri dana kasnije, 18. avgusta, pojavila se informacija da je naručilac Saudijska Arabija.

grom 2
grom 2

Razvoj balističkih raketa kratkog dometa ”Južnoje” je nastavio u kooperaciji sa ”King Abdulaziz City for Science and Technology” (KACST). Časopis ”Konstruktor” je 25. avgusta 2016. godine objavio fotografiju montaže prototipa pogonskog rasporeda samohodnog lansera ”Grom”. Istog meseca je objavljeno da je ukrajinska odbrambena industrija spremna da snabde Oružane snage sa pet balističkih projektila ”Grom-2”.

Prema rečima konstruktora, kompleks je još uvek bio u fazi razvoja raketa. Grom je javnosti prvi put predstavljen 2018. godine na izložbi „Oružje i bezbednost“. Iste godine završeno je testiranje 4 tipa glava za samonavođenje projektila.

Sledeće, 2019. godine, testiran je ažurirani sistem pod nazivima OTRK RAAD-2 ili „Grom-2“ sa dometom do 500 km. 

Ministarstvo odbrane Ukrajine je 2021. najavilo da namerava da potpiše ugovor o kupovini sistema. No, razvoj je još uvek bio u toku, a usled nedostatka sredstava, računalo se da je stepen gotovosti 75-80%. Prema izveštajima sa fronta, očito je da su Ukrajinci završili balistički sistem Grom i uveli ga u naoružanje.

Sa početkom ruske oružane invazije 2022. godine, jedan broj ukrajinskih eksperata izrazio je žaljenje zbog nedovoljnog finansiranja rada na sistemu ”Grom”, oružju koje bi moglo biti odlučujuće za ovaj rat.  Istovremeno, 9. avgusta 2022. godine ukrajinski mediji su sugerisali da su eksplozije na ruskom vojnom aerodromu u Novofedorovki mogle biti izazvane upotrebom sistema ”Grom-2”.

Kompleks Grom-2 lansira rakete sa bojevom glavom težine 480 kg sa visokoeksplozivnim fragmentacionim ili probojnim visokoeksplozivnim fragmentacionim punjenjem, kao i sa  punjenjem.

Površina udara projektila sa visokoeksplozivnom fragmentacionom bojevom glavom je više od 10.000 m², a kasetnog punjenja 2-3 hektara. Moguće je lansiranje balističkom ili aerobalističkom putanjom.

GROM-2 kompleks u Kijevu 2018 godine
GROM-2 kompleks u Kijevu 2018 godine

Balistička raketa Grom sa lansirnim kontejnerom dužine 7,2 m ima masu od 3,5 tone. Opremljeni su inercionim sistemom, radarom i optičko-elektronskim navigacionim sredstvima. Od 2021. godine šasije za lanser je proizvodila Tatra.

Tadašnji portparol Ministarstva odbrane, general-potpukovnik Igor Konašenkov, rekao je u svom redovnom obraćanju marta meseca 2023. godine da su snage ruske PVO prvi put oborile raketu novog ukrajinskog sistema ”Grom-2”.

9 KOMENTARA

    • ne treba ukropima nuklearno punjenje, samo konvencionalno, nukl.je za zapadni NAZO 4.rajh, za švabe i anglosaksonce.

      3
      2
    • Ne treba ukropima nuklearno punjenje, samo konvencionalno im je sasvim dovoljno, nukl.je za zapadni NAZO 4.rajh, za švabe i anglosaksonce.

      2
      1
  1. Зато што мисле да нико неће примијетити, знаш ли колико медија (међу којима је и овај), писало текстове о нпр Насамс ПВО систему а постављало слике противбродске крстареће ракете NSM(naval strike missile),иначе једина сличност им је што су оне Норвешке ракете и системи

    1
    2
  2. Napokon da neko upozori na pogreške na fotografijama.Mislim da bi ipak trebali vise paziti prilikom ovakvih stvari.

    2
    1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave