NaslovnaNovostiVens zapretio Iranu „oružjem koje još nije upotrebljeno“, dok Karlson traži da...

Vens zapretio Iranu „oružjem koje još nije upotrebljeno“, dok Karlson traži da se Trampu oduzme „nuklearno dugme“

Američki potpredsednik Dž. D. Vens uputio je novo oštro upozorenje Iranu, poručivši da Sjedinjene Države raspolažu sredstvima koja još nisu upotrebile i da će predsednik Donald Tramp odlučiti da li će ih aktivirati.

Gotovo istovremeno, u američkom političkom i medijskom prostoru otvorio se novi sukob, pošto je novinar Taker Karlson pozvao američku vojsku i Trampov uži krug da mu praktično oduzmu mogućnost da naredi nuklearni udar na Iran.

Vens poručuje Iranu da SAD imaju još neupotrebljene opcije

Govoreći u utorak tokom posete Mađarskoj, američki potpredsednik rekao je da SAD imaju „alate u svom tobolcu koje još nismo odlučili da upotrebimo“ protiv Irana, uz ocenu da i dalje postoji nada da pregovori mogu učiniti njihovo aktiviranje nepotrebnim.

Vens je istakao da su Sjedinjene Države uglavnom postigle svoje vojne ciljeve u Iranu, ali je dodao da Vašington i dalje veruje da postoji šansa da Teheran odgovori na predloge o prekidu vatre pre roka koji je Donald Tramp postavio za večeras.

On je takođe rekao da vesti sa ostrva Harg ne signaliziraju promenu strategije niti bilo kakvu promenu stava predsednika SAD. U tom okviru pokušao je da predstavi dosadašnje američke poteze kao deo iste linije pritiska, bez formalnog prelaska na novu doktrinu.

„Tramp je čovek koji prepoznaje moć pritiska. Ako Iranci žele da nanesu malo bola, Sjedinjene Države imaju mogućnost da nanesu mnogo, mnogo više bola. Lopta je sada na iranskoj strani dvorišta“, rekao je Vens.

tramp i vens
tramp i vens

Zatim je dodatno pojačao poruku i otvoreno zapretio mogućom novom eskalacijom:

„Moraju da znaju da imamo alate koje još nismo odlučili da upotrebimo. Predsednik Sjedinjenih Država može odlučiti da ih upotrebi, i odlučiće da ih upotrebi ako Iranci ne promene svoje ponašanje“, dodao je američki potpredsednik.

Karlson traži da se Trampu oduzme „nuklearno dugme“

Dok Vens pojačava pritisak na Iran, u samim Sjedinjenim Državama raste nervoza zbog mogućnosti da bi Donald Tramp mogao da razmotri i upotrebu nuklearnog oružja. Navodi se da bivši i sadašnji Trampovi savetnici strahuju da bi američki predsednik mogao da naredi nuklearni udar protiv Irana.

Iako Bela kuća kategorično negira takve planove, istovremeno se ističe da mogućnost ne deluje zanemarljivo, upravo zbog impulsivnosti američkog predsednika. U tom kontekstu se navodi i da bi Tramp mogao da razmatra nuklearni udar zato što konvencionalna sredstva ne daju željeni rezultat.

taker klarson
taker karlson

U takvoj atmosferi oglasio se i Taker Karlson, novinar i bivši Trampov pristalica, koji je pozvao američku vojsku i predsednikov uži krug da mu oduzmu „nuklearno dugme“. On je otišao i korak dalje, zahtevajući da, ukoliko takva naredba bude izdata, oni koji su u direktnom kontaktu sa predsednikom odbiju da je izvrše i podnesu ostavku.

„Oni koji su u direktnom kontaktu sa predsednikom moraju reći: ‘Ne, podneću ostavku. Učiniću sve što mogu u skladu sa zakonom da ovo zaustavim, jer je to ludost.’ A ako se izda naređenje, neću ga izvršiti. Sami odgonetnite šifre na ‘nuklearnom koferu’, jer je sada apsolutno sve u pitanju“, poručio je Karlson.

Tramp uzvraća ličnim napadom

Donald Tramp je već reagovao na Karlsonovu izjavu o neprihvatljivosti napada na iransku civilnu infrastrukturu. Američki predsednik je poručio da novinar ništa ne razume i da navodno ima „nizak koeficijent inteligencije“, čime je otvorio direktan i ličan sukob sa nekadašnjim saveznikom.

„Zove me stalno, ali mu ne odgovaram na pozive. Ne poslujem sa njim. Volim da imam posla sa pametnim ljudima, a ne sa budalama“, rekao je Tramp.

tramp
tramp

Ono na šta smo upozoravali još 12. marta sada više nije samo teorijska procena, već ulazi u otvoren američki politički prostor. Kada ljudi iz Trampovog nekadašnjeg najbližeg medijskog i političkog okruženja danas javno govore o tome da predsedniku treba oduzeti „nuklearno dugme“, to znači da je tema prešla put od analitičkog upozorenja do realne unutrašnje bojazni u samom srcu američkog sistema.

Nuklearni prag se očigledno nije spustio zato što neko želi apokalipsu, već zato što rat ulazi u fazu u kojoj deo američke elite počinje da strahuje da konvencionalna sredstva možda više ne daju politički rezultat koji se traži.

2 KOMENTARA

  1. Njemu ne treba oduzeti nuklearni kofer već slobodu.
    Ludim i kompleksnim ljudima ne treba davati moć i mogućnost da terorišu pod zaštitom izmišljene demokratije.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave