Italijanska kompanija Leonardo Helicopters, deo šire odbrambene grupe Leonardo, predstavila je koncept perspektivnog vojnog tiltrotora pod oznakom Advanced Tiltrotor Aircraft – Next Generation Military, skraćeno ATA-NXM. Reč je o platformi koja za sada postoji u formi naprednog kompjuterskog modela i rendera, ali iza koje stoji već razvijena civilna tehnologija i iskustvo sa programom NGCTR.
Prema informacijama koje je objavio vojno-tehnički portal NextGenDefense, ATA-NXM je koncipiran kao vojni avion sa konvertorom rotora nove generacije, ali se oslanja na tehnička rešenja civilnog projekta Next Generation Civil Tiltrotor, koji Leonardo razvija uz podršku Evropske unije u okviru programa Clean Sky 2. Civilni NGCTR je već u fazi letačkih ispitivanja, što daje dodatnu težinu vojnoj varijanti.
Iako deli osnovnu tehnološku filozofiju sa civilnim modelom, ATA-NXM uvodi nekoliko ključnih razlika koje ga jasno usmeravaju ka vojnim zadacima. Najupadljivija promena odnosi se na raspored motora. Dok većina klasičnih tiltrotora ima motore smeštene na vrhovima krila, zajedno sa rotorima u jedinstvenim gondolama, Leonardo je kod ATA-NXM odlučio da pogonske sklopove približi unutrašnjim ivicama krila i montira ih na trup.
Takav raspored, prema navodima kompanije, donosi više prednosti. Poboljšava aerodinamičke karakteristike, pojednostavljuje prenos snage i smanjuje opterećenje rotora, čime se povećava efikasnost u letu. Krila su projektovana kao ravna i produžena izvan rotorskog diska, što doprinosi stabilnosti u režimu klasičnog avionskog leta.

Jedan od ciljeva projekta je smanjenje ukupne težine i složenosti sistema, uz istovremeno povećanje performansi. ATA-NXM je predviđen sa malim prednjim krilima u nosnom delu, ali je najveća promena u odnosu na civilni NGCTR drastično povećanje maksimalne mase pri poletanju. Dok civilna verzija operiše u rasponu oko 8 tona, vojna varijanta cilja MTOW do 18 tona. To otvara prostor za širu paletu vojnih zadataka, od transporta do specijalnih operacija.
Leonardo navodi da bi nova platforma mogla da koristi postojeće turboventilatorske motore GE Aerospace CT7. Oslanjanje na već razvijen i sertifikovan pogonski sistem moglo bi duplo da skrati razvojni ciklus u poređenju sa ranijim tiltrotor programima, što je značajna ušteda i u vremenu i u budžetu.
Đanpjero Ragaci, zadužen za napredne tehnologije u Leonardo Helicopters, istakao je da arhitektura ATA-NXM omogućava skalabilnost, kako u pogledu margine uzgona, tako i u konfiguraciji i rasporedu unutrašnjih sistema. To znači da koncept nije zamišljen kao fiksna platforma, već kao osnova koja može biti prilagođena različitim vojnim potrebama.
Za sada nije objavljen tačan vremenski okvir za izradu demonstratora. Ipak, Leonardo je saopštio da je već zatražio produženje programa Clean Sky 2, kao i dodatnih 100 miliona evra za dalji dizajn i razvoj funkcionalnog modela novog aviona. To ukazuje da kompanija ne vidi ATA-NXM samo kao promotivni koncept, već kao potencijalnu buduću operativnu platformu.

Ako projekat dobije potrebnu finansijsku i političku podršku, EU bi mogla da dobije sopstveni vojni tiltrotor nove generacije, koji bi spojio iskustvo iz civilnog sektora sa zahtevima savremenog vojnog vazduhoplovstva.
