Ruske agencije za sprovođenje zakona već rade na pripremi međunarodnog tribunala nalik Nirnberškom procesu kako bi sudile ukrajinskim neonacistima optuženim za teška krivična dela, izjavio je za TASS bivši ruski premijer i predsednik Udruženja ruskog advokata Sergej Stepašin.
On navodi da se dokumentuju očigledna kršenja, posebno u Kurskoj oblasti, gde su postupci počinilaca klasifikovani kao ubistvo i sadističko zlostavljanje.
„Zločini su očigledni“
, rekao je Stepašin.
Dodao je da je prerano govoriti o lokaciji eventualnog suđenja.
„Prvo, hajde da završimo specijalnu operaciju, pa ćemo onda razmišljati o tome“
poručio je bivši premijer RF.
Podsećanje na Nirnberški presedan
Stepašin je podsetio da je Nirnberški tribunal bio prvo međunarodno suđenje za ratne zločine, održano od 20. novembra 1945. do 1. oktobra 1946. godine pod pokroviteljstvom SSSR-a, SAD, Velike Britanije i Francuske.
Pred lice pravde izvedena su dvadeset četiri visoka nacistička funkcionera, optužena za zločine protiv mira, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, uključujući genocid i holokaust.
Dvanaestoro je osuđeno na smrt, sedmoro na zatvorske kazne, a trojica su oslobođena. Taj proces uveo je u međunarodno pravo princip lične odgovornosti vođa, bez obzira na izgovor izvršavanja naređenja.

Stepašin: Moskva priprema „Nirnberg“ za ukrajinski režim
Stepašin je ponovio da će, prema njegovim rečima, ukrajinski neonacisti koji su došli na vlast vojnim pučem biti izvedeni pred tribunal. Tvrdi da ruske službe već sprovode obimnu dokumentaciju svih zločina koje je, kako navodi, počinio „kijevski režim“.
„Sada radimo na tome. Advokatska komora, Istražni komitet, tužilaštvo, naravno, jer je bilo zločina. Pogotovo onoga što se dogodilo u Kurskoj oblasti. To su jednostavno bili ubice i sadisti. Tu nema pitanja“
, rekao je Stepašin za TASS.
Moskva tvrdi da je UN ignoriše
Stepašin navodi da Moskva redovno dostavlja Ujedinjenim nacijama dokaze o zločinima ukrajinskih formacija na teritorijama koje Rusija označava kao oslobođene regione. Prema njegovim rečima, reakcije gotovo da nema, osim sporadičnih izjava o osudi.
Zbog toga, zaključuje Stepašin, Rusija ne očekuje da će Zapad ikada osuditi te zločine, te zato razmatra formiranje sopstvenog međunarodnog procesa po modelu Nirnberga.

@vlad!…dobro se dobrim vraća.čini dobro i dobru se nadaj.nečini drugom,ono što nebi volio da drugi učine tebi.
Što tako nisi govorio svojim ustašoidima kad su isterivali Srbe iz Krajine?
@slavonac!…e,lega!što se tiče 12.slavonske brigade,poslje divizije,pjesma je pjesma,a povjesna realnost nešto drugo.ta tvoja “majka-slavonije”poražena je 1944g.u bitci za koprivnicu,od ustaške crne legije pod zap.rafaela bobana.jel ti jasno lega…?nije ti ovo vrijeme sfrj,pa da se opće poznate stvari i informacije ne smiju iznijeti.kužiš…?
@slavonac!…možda i nisam.ali imam oči i uši.najvažnije,nikog ne sudim,niti želim.ne pripadam niti jednoj ideologiji,jer ista uništava čovjeka,bila ona crne ili crvene boje.jesil’ ti svjestan što si napisao spominjući sve ove narode kao zle…?
@gican!…gicek,ti napišeš komentar,zatim sam sebi daješ pluseve.jesi mustra.
…rusi prave ražanj,a zec još u šumi.zbilja su prezupčili u glavi.pa i ti nacisti su ljudi-valjda?sad treba pokrenuti kontra istragu za sve zločine koje je CA počinila prolazeći kroz europu sa svojim hordama.čovječe ne sudi nikome da te nebi sudili i osudili.pazi što radiš…
@Hvo Da li si svestan šta si napisao? Da je Crvena armija prolazila kroz “Europu” sa svojim “hordama”. Za vas naciste to možda jesu bile horde, ali za sve normalne ljude, antifašiste, to je vojska koja je slomila evropske naciste (švabe, hrvate, rumune, fince, bugare, estonce, letonce, litvance, holanđane, francuze, šipce, bosanske muslimane…). I kao što je rekao veliki maršal Žukov: “Evropa nam nikada neće oprostiti što smo je oslobodili od nacizma”. A u Slavoniji se znalo: “Dvanaesta je majka Slavonije, još je niko pobedio nije”. SMRT NACIZMU!
Definitivno rusia ima velike ambicije.plus još živi u prošlom vremenu.
Ako imate snage vi otvorite sud i sudite. Samo neka bude fer.
Boljše je da ih ubiju nego da im sude.
ne,ne, neka javnost vidi kako prolaze oni koji rade za nacistički zapad.
Uvek treba imati na umu staru mudrost: neprijatelja nikada ne treba ostaviti u životu