Sukobi na granici između Tajlanda i Kambodže eskalirali su krajem jula, nakon što je u maju poginuo kambodžanski vojnik tokom oružanog incidenta. Lider Tajlanda upozorio je da bi trenutna situacija mogla prerasti u potpuni rat, nakon što su borbe uzrokovale najmanje 16 smrtnih slučajeva i raseljavanje desetina hiljada ljudi.
Zamenik premijera Tajlanda, Phumtham Wechayachai, izjavio je da se oružani sukobi proširuju na čak 12 pograničnih oblasti, a u operacijama učestvuju i borbeni avioni F-16. Tajlandski vojni izvori saopštili su da se koristi težak artiljerijski arsenal, dok su snimci tajlandskih dronova kako bombarduju ciljeve na teritoriji Kambodže objavljeni u javnosti.
Bangkok optužuje Kambodžu da gađa civilne oblasti, zbog čega je naređena evakuacija svih sela u dometu potencijalnih raketnih udara. S druge strane, Phnom Penh optužuje Tajland za upotrebu zabranjenih kasetnih bombi, na šta Bangkok još uvek nije zvanično odgovorio.
Tajland odbija međunarodnu medijaciju
Uprkos pozivima svetskih lidera na hitno primirje, Tajland je odbio bilo kakvu međunarodnu medijaciju. Ministar spoljnih poslova Tajlanda rekao je za Reuters da sukob mora biti rešen bilateralno, uz odgovornost Kambodže da obustavi svoje agresivne akcije.
Malezijski premijer Anwar Ibrahim, koji trenutno predsedava ASEAN-om, ponudio je pomoć u posredovanju, navodeći da obe strane pokazuju volju za dijalog. Međutim, Tajland ostaje pri stavu da je međunarodna intervencija u ovom trenutku nepotrebna.
Ova kriza na jugoistoku Azije sve više zabrinjava region i svet, jer se dva suseda sve više približavaju direktnom i sveobuhvatnom sukobu.
16 mrtvih do sada, od kojih 15 civila
Ova saopštenja stigla su dok su obe strane ažurirale broj poginulih u sukobima. Tajland je prijavio 14 civilnih žrtava i jednog poginulog vojnika, dok su vlasti u kambodžanskoj provinciji Oddar Meanchey potvrdile smrt najmanje jednog civila.
Sjedinjene Američke Države zatražile su „hitnu obustavu neprijateljstava, zaštitu civila i mirno rešavanje sukoba“. Portparol Stejt departmenta Tomi Pigot izjavio je: „Ozbiljno smo zabrinuti zbog eskalacije nasilja duž granice Tajlanda i Kambodže i duboko žalimo zbog izveštaja o civilnim žrtvama i povređenima.“
Kina, koja održava političke i strateške veze i sa Tajlandom i sa Kambodžom, takođe je izrazila „duboku zabrinutost“ i pozvala obe strane da reše sukob mirnim putem.
Apel za mir uputile su i Australija, Evropska unija i Francuska.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija trebalo bi da u petak održi hitnu sednicu o situaciji. U pismu upućenom Savetu u četvrtak, kambodžanski premijer Hun Manet pozvao je na međunarodnu intervenciju kako bi se „zaustavila tajlandska agresija“.
Međusobne optužbe za početak sukoba
Tajland tvrdi da je sukob započet nakon što je kambodžanska vojska koristila dronove za nadzor tajlandskih trupa u blizini granice. S druge strane, Kambodža optužuje Tajland da je prekršio prethodni sporazum i da su njegovi vojnici prešli u oblast hinduističkog hrama blizu granice.
Ovaj sukob ima duboke korene, još iz vremena francuske kolonijalne vladavine nad Kambodžom pre više od jednog veka, kada su granice dve zemlje iscrtane na sporan način.

Tokom godina bilo je povremenih sukoba s gubicima i na vojnoj i na civilnoj strani.
Tenzija je dodatno pojačana u maju, kada je jedan kambodžanski vojnik poginuo, što je odnose dve zemlje dovelo na najniži nivo u više od decenije.
U sportskom kompleksu pretvorenom u centar za evakuaciju u tajlandskoj provinciji Surin, evakuisani – među kojima ima mnogo dece i starijih osoba – izjavili su da su još uvek u šoku zbog raketnih i artiljerijskih napada koje su preživeli u četvrtak.
Stariji evakuisani, koji su već preživeli bombardovanja tokom građanskog rata u Kambodži 1980-ih, rekli su za BBC da su ovo najgori sukobi koje su ikada doživeli. Detaljnije, možete pročitati ovde.

Кад сам ја учио географију, држава Кмера на српском се звала Кампућија. Као што пева Бајага “Вијетнам и Кампућија, сви читају Конфучија”.
Кад не знате другачије све са вашим ћупама онда вам ништа друго и не преостаје.
Podrška Tajlandu…zbog tajlanđanki 🤗 Najlepše i veoma, veoma korisne žene, potpuni kontrast od jalovih balkanjerosica.
Samo pojasni da li si za shemale ili za desetogodišnje devojčice na Tajlandu.
Vidim da se Veselinka uzrujala😉
Nisi ti ni sendvič video raspali NATO botu…