U noći između 20. i 21. jula 2025. godine, ruske oružane snage izvele su do sada najmasovniji napad na Kijev, lansiravši preko 420 bespilotnih letelica i 24 rakete, uključujući balističke i krstareće projektile. Prema saopštenju ukrajinskih vazduhoplovnih snaga, u glavnom gradu registrovano je više od 15 direktnih pogodaka, uz velike štete izazvane padom ostataka oborenih dronova i raketa.
Napad se desio svega dan nakon posete specijalnog izaslanika američkog predsednika, Kita Keloga, što su eksperti protumačili kao povod za obnovu ruskih intenzivnih udara posle kraćeg zatišja.
Portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva, Jurij Ignat, izjavio je da su ukrajinske PVO jedinice oborile oko 200 dronova, dok je više od 100 neutralisano elektronskim protivmerama (REB). Ipak, deo raketa i dronova uspeo je da probije odbranu i pogodi ciljeve u šest gradskih okruga, uključujući Darnički, Solomenski i Ševčenkovski. Pad delova izazvao je više požara u naseljenim zonama.
Napadi su uglavnom ciljali vojne i industrijske objekte, uključujući fabriku „Artem“, koja proizvodi vojne projektile, i aerodrom Žuljani, gde su uništeni skladišta sa vojnom opremom. Vazdušna uzbuna u Kijevu trajala je više od pet sati.
Najveća ofanziva na Ivano-Frankovsk od početka sukoba
Paralelno sa udarima na Kijev, ruske snage su izvele najveći napad do sada na Ivano-Frankovsk, prema rečima gradonačelnika Ruslana Marcinkiva. On je potvrdio da su mete bile ključne vojne lokacije ukrajinskih snaga, među kojima su vojni aerodrom i skladišta tehnike i naoružanja.
Napad je sproveden uz pomoć krstarećih raketa H-101, lansiranih sa bombardera Tu-95MS, hipersoničnih „Kinžala“ispaljenih sa MiG-31K, kao i dronova „Geran-2“. Telegram kanali prenose da su na vojnom aerodromu uništeni avioni, hangari i skladišta vojne pomoći koja su isporučile članice NATO-a.
Pet „Kindžala“ pogodilo vojne ciljeve u Ukrajini
Tokom iste noći, ruske snage su lansirale najmanje pet hipersoničnih raketa H-47M2 „Kindžal“, ispaljenih iznad Tambovske oblasti. Rakete su u talasima gađale strateške ciljeve, među kojima su ponovo bili kijevski „Artem“ i aerodrom Žuljani, kao i vojni objekti u Darničkom okrugu gde su izbili požari.
Prema ruskim vojnim izvorima, „Kindžali“, čija brzina dostiže 12.350 km/h, a domet do 2.000 km, probili su ukrajinsku odbranu i pogodili planirane ciljeve. Ukrajinske vlasti su saopštile da su neke rakete bile poremećene elektronskim protivmerama, ali nisu naveli koliko ih je oboreno. Ipak, od prve zabeležene upotrebe projektila, marta 2022. godine, niko do sada nije pružio konkretan i jasan dokaz da je H-47M2 „Kindžal“ bilo kako oboren.

Ukrajinska PVO bila je preopterećena taktikom „roja“ i korišćenjem mamaca, što je omogućilo precizne udare čak i u gusto naseljenim oblastima, čime su ruske snage pokazale superiornost u upotrebi hipersoničnog oružja.
Ajmo malo zapadnu Ukrajinu, da vatikaneri onjuše rat 🤗
Jedno logicno putanje: ako su kinzali neuhvatljivi za pvo sisteme zasto se upitrebljavaju gerani da bi opteretili pvo.malo mi je to kontradiktorno.ovamo se tvrdi da ih ne moze nista oboriti pa onda ide prica kako su gerani opteretili prvo protivazdusne sisteme pa su onda prosli kinzali.u redu za ove druge rakete ali za kuinzale mi je nejasno
Ukrajinci ruske “Geranj-2” ne love PVO sistemom, pogotovo ne “Patriot”-om, vec primitivno- u vazduhu ih prate na helikopterima i gadjaju mitraljezima ili sa zemlje ih gadjaju sa PAT-ovima.
Dron “Geranj-2” uopste ne sluzi mamcem, za to postoje posebni dronovi “Gerbere” koji imaju odraze na radaru kao krstareca raketa.
Inace, krstarece rakete se skidaju sa raketama sistema PVO, balisticke tesko, a hipersonicne nikako.
Prejak je pijanista. Jes ti onaj jimmi the kid?