NaslovnaNovostiRusija udvostručila proizvodnju Su-34 „borbenih pataka“ za specijalnu operaciju u Ukrajini!

Rusija udvostručila proizvodnju Su-34 „borbenih pataka“ za specijalnu operaciju u Ukrajini!

Ruski vojno-industrijski kompleks nastavlja s intenzivnom proizvodnjom vojne opreme potrebne za jedinice Oružanih snaga Ruske Federacije (VS RF). Najnoviji primer je rastuća proizvodnja lovaca-bombardera Su-34, koji su sve traženiji u zoni specijalne vojne operacije u Ukrajini.

Prema informacijama koje je 19. aprila objavila državna korporacija RostehVazdušno-kosmičke snage Rusije (VKS RF) dobile su novu seriju Su-34, koji su uspešno prošli kompletan krug fabričkih testova i prebačeni na liniju razmeštaja – spremni za borbene zadatke.

Na video snimcima koje je objavila Ujedinjena avio-korporacija (OAK), vide se novi avioni koji su među pilotima poznati kao „borbene patke“ ili „ratni plovci“.


🦆 Su-34 – kičma ruske udarne avijacije

Su-34 je osnovna snaga udarnog dela ruske frontovske avijacije. To je najbolji avion u svojoj klasi – izuzetno je efikasan, manevarski sposoban i pouzdan u borbi“, izjavio je zamenik generalnog direktora Rosteh-a Vladimir Artjakov.

On je naglasio da je ovaj avion izuzetno tražen u ratnim zonama i da ruske fabrike ubrzano povećavaju tempo isporuka.

Su-34 je dizajniran za gađanje visoko branjenih ciljeva na velikim udaljenostima. Opremljen je maksimalnim nosivim kapacitetom od 8.500 kilograma i može nositi različite projektile vazduh-vazduh i vazduh-zemlja na 12 podkrilnih nosača. Su-34 ima veliki domet leta, do 4.000 kilometara, i može leteti brzinom do 1.900 kilometara na sat.

Avion Su-34 se tokom specijalne vojne operacije u Ukrajini pokazao kao izuzetno efikasan, izvodeći udare i po liniji fronta i po dubini teritorije, danju i noću, koristeći širok spektar naoružanja — od laserski navođenih raketa do klizećih bombi.

Trenutno je više od 120 aviona Su-34 u službi ruskih VKS, uključujući skoro dvadeset najnovijih Su-34M varijanti sa unapređenim radarima, optoelektronskim sistemima i komunikacionom opremom.

ruski lovac bombarder su 34 primećen s bombama koje sadrže poboljšano navođenje
ruski lovac bombarder su 34 primećen s bombama koje sadrže poboljšano navođenje

Na društvenim mrežama se 8. marta pojavila fotografija ruskog lovca-bombardera Su-34 iz sastava Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije (VKS), koji nosi četiri FAB-500 bombe opremljene novim planirajućim i korekcionim kompletima

Tada smo saznali da su u pitanju bombe opremljene novom verzijom UMPK-PD (Unificirani modul planiranja i korekcije – Prošireni domet).


🏭 Ubrzana proizvodnja – duplo više u dve godine

Generalni direktor OAK-a Vadim Badeha dodao je da je proizvodnja Su-34 u poslednje dve godine više nego udvostručena, zbog njihove efikasnosti i taktičke vrednosti u savremenim sukobima.

Su-34 se odlikuje:

  • Dvostrukim motorom za veću pouzdanost
  • Velikim dometom i nosivošću oružja
  • Oklopljenom kabinom za posadu
  • Naprednim sistemima za elektronsko ratovanje i navođenje

✈️ Rosteh i OAK – srce ruske avio-industrije

U sastavu OAK-a, pored Su modela, nalaze se i proizvodne linije za:

  • MiG,
  • Iljušin,
  • Tupoljev,
  • Jakovljev,
  • Beriev,
  • kao i za civilne avione Superjet 100 i MC-21.

Podsetimo, VKS RF su u decembru 2024. već primile sličnu seriju Su-34 aviona. Nedavno je direktor UAC, Vadim Badekaizjavio da kompanija radi na povećanju proizvodnje aviona Su-34, Su-35 i Su-57 kako bi se zadovoljile potrebe vojske.

2 KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave