Ruske Vazdušno-kosmičke snage (VKS) upravo su preuzele novu seriju stelt lovaca pete generacije Su-57 Felon, proizvedenih od strane United Aircraft Corporation (UAC).
Nova letelica za 2025. godinu
Na internetu su se 10. aprila pojavile fotografije dva potpuno nova Su-57 aviona, sa brojevima 25 i 26 na trupu, koje su prvi put objavljene na mreži X. Ruski mediji ubrzo su preneli da se radi o prvoj isporuci Su-57 aviona za 2025. godinu.
Fotografije su, kako se navodi, nastale tokom transporta letelica iz fabrike ka operativnoj bazi. Ova isporuka nije zvanično potvrđena ni od strane UAC-a, niti od ruskog Ministarstva odbrane, što je čest slučaj kod isporuka vojne opreme.
Ipak, posmatrači ističu da ovi brojevi nisu viđeni na ranijim Su-57 primercima, što ukazuje da su avioni zaista sveže proizvedeni.
Odgovor na sumnje u proizvodne kapacitete Rusije
Nova isporuka dolazi u trenutku kada zapadni mediji po ko zna koji put izražavaju sumnju u sposobnost Rusije da masovno proizvodi stelt letelice. Pre ove serije, poslednja isporuka Su-57 dogodila se u decembru prošle godine, što je izazvalo zabrinutost u vezi sa kontinuitetom proizvodnje.
Direktor UAC fabrike koja proizvodi Su-57 izjavio je još u februaru da će tokom 2025. godine ruske snage dobiti novu verziju aviona, što je tada obrazložilo zastoje u isporukama.
Ako se te tvrdnje pokažu tačnim, onda su ova dva nova Su-57 verovatno proizvedena po unapređenom standardu. Iako nije precizirano koje su tačno izmene uvedene, vojni analitičari nagađaju da se radi o verziji sa novim, naprednijim motorima, što bi moglo znatno poboljšati letne performanse aviona Su-57.
Ukratko o Su-57
Su-57 je ruski višenamenski borbeni avion pete generacije, napravljen korišćenjem stelt tehnologija u Konstruktorskom birou Suhoj. Lovac je dizajniran za uništavanje vazdušnih, kopnenih i površinskih ciljeva pomoću sistema protivvazdušne odbrane, izviđanja dugog dometa, kao i za uništavanje sistema kontrole avijacije neprijatelja.
Su-57, takođe poznat kao PAK FA (Prospektivni avijacijski kompleks frontalne avijacije) je ključna komponenta tekućih napora Rusije da modernizuje i unapredi svoje vazduhoplovne sposobnosti.
Avion je dizajniran da zameni teški lovac Su-27 u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije. Može se boriti sam i u okviru koncepta „jedinstvenog polja“. Ugrađeni kontrolni sistem prati do 60 ciljeva, istovremeno pucajući na njih 16.
Po rasponu krila i dužini, Su-57 je veći od F-22, ali manji od Su-27. Po masi spada, kao i Su-27, u klasu teških lovaca. Avion u potpunosti ispunjava sve zahteve za lovce pete generacije zahvaljujući kombinaciji stelt tehnologija i elektronskog ratovanja. Ima supersoničnu brzinu krstarenja, sposoban je za manevrisanje pri velikim G silama, opremljen je naprednom elektronikom, i multifunkcionalan je.

Su-57 ima mogućnost da kontroliše veštačku inteligenciju (ili operater) u bespilotnom režimu na velikim udaljenostima od baze. Ovo uklanja fiziološka ograničenja brzine i manevara (G-sila više neće igrati ulogu u taktici borbe).
Lovac je sposoban da izvršava zadatke u integraciji sa najnovijom bespilotnom letelicom Ohotnik. U interakciji sa lovcem 5. generacije, stelt udarni dron može postati ključna prednost u oblasti borbene upotrebe.
Lovac je opremljen topom od 30 mm. Top su razvili stručnjaci iz Tulskog dizajnerskog biroa. Novi top je modernizovana verzija avionskog topa GŠ-30 kalibra 30 mm, koji se proizvodi od 1980-ih za lovce MiG-29, Su-27 i njihove modifikacije. Pored sredstava za uništavanje, na avion se mogu pričvrstiti rezervoari za gorivo PTB-2000, PTB-3400, pomoćni rezervoari za gorivo VTB-M i VTB-B, kao i nišanski nosač 101H-N.
Vrsta: | Lovac |
Posada: | 1 |
Brzina: | Maha 2 (2,135 km/h; 1,327 mph) na nadmorskoj visini Maha 1.3 (1,400 km/h; 870 mph) pri niskom letu |
Dolet: | 3,500 km subsonično, 4.500 km sa 2 dodata rezervoara 1,500 km supersonično |
Visina leta: | 20,000 m |
Borbeni radijus: | 2700-2750 km |
S-57 nije avion 5 generacije da jeste prisao bi Ukrajinskoj granici
A ti kao znaš gde on leti,tebe će da pitaju?
Ne puca se nego gađa.
Podaci o akcionom radijusu i doletu nisu konzistentni. Ovaj prvi bi trebalo da je oko 1/3 ovog drugog.