Avion F-35 Lightning II, koji je prvi put poleteo u decembru 2006. godine, postao je ključni stub američke vojne avijacije. U upotrebi je u mornarici, avijaciji i marincima SAD, a planira se isporuka 2.456 primeraka do 2044. godine.
I dok sam avion predstavlja dostojan primer lovaca pete generacije, njegova kaciga je priča za sebe – po funkcionalnosti, ali i po ceni.
Personalizacija kacige je ozbiljan proces
Kada pilot dobije zadatak da leti F-35, mora da prođe dvodnevni proces prilagođavanja kacige. Glava se skenira i precizno meri, jer kaciga mora savršeno da pristaje kako bi sve funkcije radile besprekorno.
Prema podacima Američkog ratnog vazduhoplovstva, nakon sastavljanja kacige, sledi poravnavanje optike pomoću pupilometra, uređaja koji meri rastojanje između zenica sa preciznošću od 2 mm. Cilj je da pilot vidi jedinstvenu sliku na viziru kacige, bez izobličenja.
Kaciga prikazuje sve ključne taktičke informacije, a pilot dobija potpunu svest o okolini jednostavnim okretanjem glave – sa pregledom od 360 stepeni, bez potrebe za manevrisanjem letelice.
Takođe, proverava se dovod kiseonika i odnos maska-vizir. Ako maska dodiruje vizir prilikom govora ili pokreta, može doći do savijanja i iskrivljenja slike.
„Mora postojati dovoljna udaljenost između maske i vizira. Ako je preblizu, savija vizir i slika na displeju se izobličava“
objašnjava narednik AJ Arteaga iz 419. operativne podrške.

Fizički izgled pilota mora biti stabilan
Nakon podešavanja kacige, piloti ne bi trebalo da menjaju frizuru niti da značajno variraju u težini, jer čak i manja promena može poremetiti uklapanje kacige.
Američko ratno vazduhoplovstvo na svakih 105 dana proverava kacige, a svakih 120 dana se sprovodi detaljna kontrola ispravnosti.
„Nova frizura ili nekoliko kilograma viška može biti dovoljno da kaciga ne leži kako treba“
ističe narednik Arteaga.
Jedna kaciga za celu karijeru
Iako je proces prilagođavanja dugotrajan, radi se samo jednom u karijeri. Piloti američkog Marinskog korpusa dobijaju specijalni šablon od stiropora, napravljen laserskim skeniranjem njihove lobanje.
Ovaj umetnuti uložak može se staviti u bilo koju veličinu kacige, što znači da piloti nose isti kalup iz eskadrile u eskadrilu, čime se izbegavaju oštećenja i dodatni troškovi.
„To omogućava veću fleksibilnost u opremanju eskadrila i smanjuje potrebu za velikim brojem kaciga“
navodi se u zvaničnom saopštenju američkog Marinskog korpusa.

F-35 kaciga – tehnologija iz naučne fantastike
F-35 kaciga omogućava pilotu da vidi „kroz“ avion, zahvaljujući kamerama ugrađenim u trup letelice. Te slike se projektuju direktno na vizir, čime pilot ima potpuni pregled terena ispod sebe.
„Kao da ste u kolima i tražite piceriju – kaciga bi stavila trougao preko svake. Mi je, naravno, koristimo za vojnu primenu – ali ona omogućava obradu ogromne količine informacija bez skretanja pažnje.“
slikovito opisuje major Džastin Li.
Cena veća od superautomobila
Najfascinantnija činjenica – F-35 kaciga košta 400.000 dolara, što je više od cene novog Ferarija. Ipak, uprkos tome što je savršeno prilagođena, kaciga ne pripada pilotima lično.
„Mi – posada – ne posedujemo kacige. Iako su personalizovane, tehnički pripadaju vojsci“
izjavio je neimenovani izvor za The Drive 2021. godine.
Ukratko o lovcu F-35 Lightning II
Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu.
Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.
Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.
Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi.

F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha.
Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji dostižu F-35.
Vrsta: | Višenamenski borac |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 1930 km/h |
Dolet: | 2200 km |
Maksimalna visina leta: | 18.300 m |
Borbeni radijus: | 1100 km |
Projektili: | AIM-9X Sidewinder AIM-120 AMRAAM AIM-132 ASRAAM JSOW Brimstone Meteor |