Sjedinjene Američke Države imaju još jedan razlog za zabrinutost zbog kineskih oružanih snaga – Peking je zvanično stavio u funkciju najnovji hiperzvučni protivbrodski projektil.
Kineska Narodnooslobodilačka armija zvanično je stavila u upotrebu hiperzvučni protivbrodski projektil vazdušnog lansiranja KD-21, poznat i kao YJ-21. Ovaj projektil je javnosti prvi put predstavljen tokom vazduhoplovne izložbe u Žuhaju 2022. godine, a sada je po prvi put primećen u operativnoj upotrebi tokom vojne vežbe u Tajvanskom moreuzu.
Prva borbena upotreba: Signal čvrstog kineskog stava
Bombarder H-6K kineskog ratnog vazduhoplovstva primećen je tokom vežbe “Strait Thunder 2025A” kako nosi KD-21 ispod svojih krila, leteći iznad središnjeg i južnog dela Tajvanskog moreuza. Ovaj trenutak označava prvu poznatu operativnu upotrebu ovog oružja, koje je razvijeno specijalno za napade na mornaričke ciljeve, uključujući američke nosače aviona.
Tehničke karakteristike: Neuhvatljiv i razoran
KD-21, prema navodima vojnih analitičara, sposoban je da dostigne hiperzvučne brzine (iznad Mach 5), što ga čini gotovo neuhvatljivim za postojeće sisteme PVO. Kina je razvila verzije ovog projektila za udare i na kopnene ciljeve (KD-21) i na pomorske ciljeve (YJ-21), Čime pokazuje sposobnost prilagođavanja u savremenom ratovanju.
Zahvaljujući preciznom vođenju i velikoj brzini, projektil predstavlja direktnu pretnju američkoj floti, a posebno nosačima aviona. Stručnjaci spekulišu da je tehnologija u projektilu razvijena uz pomoć Rusije i da ima srodnosti sa raketom “Kinžal”, iako Kinzhal nikada nije razvijan kao protivbrodsko oružje.

SAD i Tajvan u pripravnosti
Pentagon već izražava zabrinutost zbog postepenog uvođenja naprednih oružja kineske proizvodnje u aktivne vežbe, što se doživljava kao strateška poruka Vašingtonu i njegovim saveznicima. Tajvanska vojska je podigla nivo borbene gotovosti tokom trajanja kineskih vežbi, koje su imale karakteristike simulacije rata.
Operativna upotreba KD-21 predstavlja prekretnicu u regionalnoj bezbednosti Azije. Ovaj projektil ne samo da pojačava kineski arsenal već i simboliše vojno-tehnološki napredak koji izaziva ozbiljnu zabrinutost u SAD-u i NATO. Njegova pojava u Tajvanskom moreuzu dodatno podiže tenzije i potvrđuje da će borba za prevlast na Pacifiku biti i borba tehnologija.
kao da vuce genetiku od kindzala
Gotovo isti,samo dosta sporiji od Kinžala.
Rokaj Kiki!!!