U maju 2022. godine, penzionisani supernosač aviona USS Kitty Hawk (CV-63) stigao je u Braunsvil, Teksas, kako bi bio iseckan na komade i recikliran. Ovaj legendarni brod služio je u američkoj mornarici skoro 50 godina, a njegova izgradnja 1961. godine koštala je tada ogromnih 264 miliona dolara (što je danas oko 2,5 milijardi dolara).
Međutim, 2021. godine prodat je kompaniji za reciklažu za samo jedan cent. Iako je cena za tako simbolični deo istorije bila predmet rasprava, njegova gotovo petodecenijska služba je neprocenjiva.
USS Kitty Hawk – brod koji je očaravao i američku vojsku i javnost
Kitty Hawk je izgrađen u brodogradilištu New York Ship Building Corporation u decembru 1956. godine kao prvi od tri nosača klase Kitty Hawk. Porinut je u maju 1960, a u službu je ušao godinu dana kasnije. Prvo je putovao ka Južnoj Americi, a zatim je služio u blizini japanske obale.
Tokom Vijetnamskog rata bio je raspoređen u jugoistočnoj Aziji, nakon čega je modifikovan u višenamenski nosač aviona. Ostatak 1970-ih proveo je u zapadnom Pacifiku, gde je između ostalog evakuisao vijetnamske izbeglice i pružao podršku nakon atentata na predsednika Koreje Park Chung-heea.
Takođe je bio raspoređen u Arapskom moru tokom iranske talačke krize, a ostatak službe proveo je između Bliskog istoka i Pacifika.
Brod je bio opremljen sa RIM-7 Sparrow raketama zemlja-vazduh, dvema RIM-116 RAM sistemima i dvema Phalanx CIWS automatskim topovima za blisku odbranu.
Na Kitty Hawk-u se nalazilo 70 do 85 aviona i helikoptera, uključujući Boeing F/A-18E/F Super Hornet, EA-6B Prowler, E-2C Hawkeye, Sikorsky SH-60F i HH-60H Sea Hawk, kao i Grumman C-2A Greyhound.
Brod su posećivale i brojne poznate ličnosti: predsednik Džon F. Kenedi, Nensi Sinatra, pisac Džon Stajnbek, a Disney je čak koristio nosač za snimanje filma Lt. Robin Crusoe, U.S.N. iz 1966. godine.
U decembru 1967, Kitty Hawk je postao prvi nosač aviona kojem je dodeljena Predsednička jedinica za pohvalu (Presidential Unit Citation) za izuzetne zasluge u Vijetnamu, posebno tokom Tet ofanzive.

Vojni veterani protestovali, ali brod ipak završio u starom gvožđu
Godine 2005, američka mornarica objavila je da će nuklearni nosač USS George Washington (CVN-73) zameniti Kitty Hawk-a u japanskoj bazi Jokosuka.
Proces povlačenja iz službe počeo je 2008, a brod je zvanično penzionisan 2019. u Bremertonu, Vašington. Više od 2.000 ljudi prisustvovalo je ceremoniji u čast najstarijeg aktivnog ratnog broda američke mornarice.
Tokom perioda dok je brod još bio u limbu, Udruženje veterana USS Kitty Hawk prikupilo je 5 miliona dolara kako bi brod bio sačuvan kao muzej. Ipak, mornarica je odbila predlog i odlučila da ga proda u staro gvožđe. U oktobru 2021. Kitty Hawk, zajedno sa USS John F. Kennedy (CV-67), prodat je kompaniji International Shipbreaking Limited za po jedan cent.
U maju 2022, Kitty Hawk je stigao u Teksas kako bi započeo proces demontaže, koji bi mogao da traje između pet i deset godina, uz ukupne troškove od oko 750 miliona dolara.
Ispada Amerikanci kvalitno prave brodove cim,ovaj nosac 50 godina u sluzbi,ko zna koliku stetu naneo ,gde ucestvovao.I nosaci Essex iz WW2, 24 izgradjena ,ni jedan potopljen,WW2,Korejski rat,Vijetnamski rat. itd,svi dugo trajali ,neki i 50 godina.Rusima ,problem 1 nosac Kuznjecov da odrzavaju.Moguce 2 nosaca Essex,iz WW2 bolji od Kuznjeceva , manja meta ,ista tonaza ukupno ko Kuznjecev,sa novim naoruzanjem,elektronikom,lakim lovcima na palubi.Kuznjecev ,mozda u startu losa konstrukcija,glomazan itd.