Američki predsednik Donald Tramp juče, u petak, objavio je šokantan video-snimak koji, prema njegovim rečima, prikazuje desetine boraca pokreta Huti kako bivaju ubijeni u američkom bombardovanju u Jemenu. Video je postavio na platformi Truth Social, uz sarkastični komentar: „Ups“.
Crno-beli snimci, zabeleženi iz vazduha – najverovatnije dronom – prikazuju grupu ljudi koji stoje u krugu, neposredno pre nego što bomba GBU-31 JDAM pogodi cilj. Kamera zatim beleži eksploziju, gust dim, a potom prikazuje mesto udara na kojem nije ostalo ništa, osim nekoliko vozila u okolini.
„Ti Huti su se okupili da prime naređenja za napad“
napisao je Tramp iznad snimka.
„Ups, nema više napada od tih Huta! Nikada više neće potopiti nijedan naš brod!“
dodao je on.
U utorak je portparolka Bele kuće, Kerolajn Levit, izrazila zadovoljstvo zbog više od „200 uspešnih udara“ na pobunjenike u Jemenu, dok se tenzije između Vašingtona i Huta – za koje se veruje da ih podržava Iran – znatno pojačavaju od sredine marta.
Takođe, početkom ove sedmice Vašington je najavio slanje drugog nosača aviona na Bliski istok.
Prema nekim tvrdnjama, nema puno smisla da Huti održavaju sastanke napolju na otvorenom kada imaju desetine različitih komunikacionih kanala i većinu svoje vojne infrastrukture i naoružanja imaju pod zemljom. Podsetimo, pre samo jednog dana smo se pitali da li SAD prelaze na novu taktiku protiv Huta, te meta više nisu vojne baze, već civilna infrastruktura?
Huti su krajem 2023. godine, otprilike mesec dana nakon izbijanja rata u Pojasu Gaze, počeli da napadaju trgovačke brodove u Crvenom moru raketama i dronovima, ometajući pristup Sueckom kanalu, ključnoj tački kroz koju je do prošle godine prolazilo oko 12% svetskog pomorskog prometa. Tvrde da ciljaju brodove povezane s Izraelom u znak solidarnosti sa Palestincima.
Iran napušta Hute: Da li Trampova ofanziva menja ravnotežu moći na Bliskom istoku?
Iran je naredio povlačenje svog vojnog osoblja iz područja pod kontrolom Huta (Ansar Allah) u Jemenu, prenosi britanski The Telegraph, pozivajući se na visokog iranskog zvaničnika. Teheran navodno smanjuje podršku svojim regionalnim saveznicima kako bi se fokusirao na pretnje koje dolaze direktno iz Sjedinjenih Američkih Država.
„Svaki sastanak dominira diskusija o Donaldu Trampu“, naveo je izvor.
Povlačenje iz Jemena ima za cilj izbegavanje eskalacije i mogućeg stradanja iranskog vojnog osoblja u američkim vazdušnim udarima. Iran je dugo vremena glavni saveznik Huta, a brojni izveštaji ukazuju da je iranska Revolucionarna garda direktno pomogla u razvoju dronova i raketa koje ova grupa koristi.

Američka ofanziva i Trampove pretnje
Američka vojska je 15. marta obnovila vazdušne napade na Hute po nalogu predsednika Trampa. Napadi su usledili nakon što su Huti nastavili raketne i dron napade na trgovačke brodove u Crvenom moru. U operaciji je, prema izveštajima, poginulo najmanje 67 ljudi, uključujući više komandanata Huta.
Tramp je uputio direktne pretnje Iranu, upozorivši na ozbiljne posledice ako Teheran ne obustavi podršku pobunjenicima. Takođe je naglasio dodatne bezbednosne brige u vezi sa iranskim nuklearnim programom.
Da li Teheran zaista napušta Hute?
Zvaničnik je otkrio da Iran više ne razmatra nijednu od regionalnih grupa koje je prethodno podržavao:
„Smatra se da Huti više ne mogu da opstanu. Zbog toga ih skidamo sa liste prioriteta.“
On je dodao da su Huti bili deo regionalne osovine uz Nasralaha i Asada, ali da je „besmisleno čuvati samo jednu kariku tog lanca“.
Iran još nije komentarisao navode britanskog lista. Ipak, u praksi, Huti ne deluju kao da su ostavljeni na cedilu. Dana 4. aprila objavili su da su izveli novi raketni napad na nosač aviona USS Harry S. Truman i druge američke brodove u Crvenom moru.
Portparol jemenskih snaga, brigadni general Jahja Sari, izjavio je:
„Agresor će saznati da se veliki Jemen ne može slomiti. Bićemo uz palestinski narod, bez obzira na posledice.“

Geopolitičke posledice za Iran i Bliski istok
Prekid iranske podrške mogao bi biti poguban za Hute, ali i rizičan za sam Iran. Bez jemenske „prednje linije“, SAD i Izrael bi mogli usmeriti veći fokus na Teheran. To bi oslabilo iranski regionalni uticaj i dodatno destabilizovalo balans moći na Bliskom istoku.
Ova vest dolazi u trenutku kada Iran pokušava da redefiniše svoju poziciju pod pritiskom sve većih američkih vojnih i diplomatskih akcija, dok Huti sve više ostaju izloženi — i izolovani.
Ukrajina za Bliski istok , krajnje odrediste Iran.