NaslovnaNovostiKao u doba Trećeg rajha: Porsche se vraća u vojnu industriju sa...

Kao u doba Trećeg rajha: Porsche se vraća u vojnu industriju sa milijardama evra u igri!

Ekonomski analitičari veruju da je povratak Porsche-a u odbrambenu industriju možda jedini način da kompanija preživi finansijsku krizu u kojoj se trenutno nalazi.

Kompanija Porsche SE (holding koji drži vlasništvo nad Volkswagenom i Porsche AG), koja je tokom 2024. godine pretrpela gubitke od više milijardi evra usled drastičnog pada prodaje automobila svojih filijala Volkswagen i Porsche AG, najavila je širenje poslovanja u nove sektore.

Podsetimo, nemački gigant Volkswagen prodao je više kobasica (Currybockwurst) nego automobila prošle godine — sa 8,5 miliona kobasica naspram 5,2 miliona automobila u 2024.

To je činjenica i za one od vas koji ne znaju, 30 radnika – uključujući mesara koji je na VW-ovom platnom spisku – prodali su više kobasica nego cela visokonapredna automobilska kompanija koja koristi najsavremenije robote i automatizovnu proizvodnju.

Mnogi stručnjaci vide u tome signal za veliki povratak Porsche-a u proizvodnju vojne opreme.

Kriza tera Porsche nazad ka vojnoj industriji

Porsche SE je nedavno saopštio da je izgubio oko 20 milijardi dolara usled naglog pada prodaje svojih ključnih brendova. Podsetimo, Porsche SE holding poseduje 31,4% udela u Volkswagenu i 25% udela u Porsche AG, što je srž njegovog poslovnog modela.

Zbog značajnog pada prihoda, uprava kompanije je bila prinuđena da u poslednjih nekoliko meseci uvede stroge mere štednje. Međutim, čini se da je Porsche odlučan da izađe iz krize kroz investicije u odbrambeni sektor.

ferdinand porše (u odelu) i adolf hitler divili su se hitlerovom rođendanskom poklonu na njegov 50. rođendan kabriolet folksvagen. 20. aprila 1939. godine
Ferdinand Porsche (u odelu) i Adolf Hitler divili su se Hitlerovom rođendanskom poklonu na njegov 50. rođendan – kabriolet Folksvagenu. 20. aprila 1939. godine

Porsche već ima istoriju sa nacističkom i posleratnom nemačkom vojskom

Ovaj “povratak” nije prvi dodir Porsche-a sa vojskom. Kompanija je još 1958. godine sarađivala sa nemačkim oružanim snagama, kada je razvila glavni borbeni tenk Type 814, koji je 1963. godine ušao u upotrebu pod imenom Leopard – jedan od najuspešnijih tenkova zapadnog sveta svog vremena.

Tokom Drugog svetskog rata, Porsche je bio jedan od ključnih proizvođača oklopnih vozila nacističke Nemačke. Takođe, pokušali su da razviju i terensko vozilo Type 597, ali ono nije ušlo u proizvodnju jer ga Bundeswehr nije usvojio.

Nova šansa kroz aktuelni talas naoružavanja unutar EU

Danas, sa novim talasom naoružavanja unutar EU, koji podrazumeva proizvodnju domaćih sistema za odbranu, Porsche vidi veliku tržišnu priliku.

Ukoliko iskoristi trenutak, Porsche bi mogao da se pozicionira kao ključni igrač evropske odbrambene industrije i povrati izgubljene milijarde.

Prema informacijama iz nemačkih izvora, Porsche SE planira da uloži najmanje dve milijarde evra u narednim godinama kako bi se vratila u sektor proizvodnje vojne opreme.

porsche vojno vozilo
Porsche vojno terensko vozilo Type 597

Porsche u vojnoj industriji

1. Porsche i Treći rajh

Iako je danas poznata kao jedan od najprestižnijih proizvođača automobila, kompanija Porsche ima bogatu i kontroverznu prošlost u oblasti vojne industrije, naročito tokom Trećeg rajha, kada je inženjerski tim na čelu sa Ferdinandom Porscheom imao ključnu ulogu u razvoju nacističkih borbenih vozila i oklopne tehnike.

Panzerkampfwagen VIII Maus

  • Najpoznatiji i najambiciozniji vojni projekat Porsche-a bio je superteški tenk Maus, o kome smo već detaljno pisali.
  • Tenk je bio zamišljen kao praktično neuništiva oklopna platforma težine preko 180 tona.
  • Razvijen u saradnji sa kompanijom Krupp, ali se nikada nije našao u masovnoj proizvodnji – dva prototipa su završena, ali nisu korišćena u borbi.

Tiger (P) – Porsche Tiger

  • Porsche je konkurisao za izradu teškog tenka koji će postati Tiger I.
  • Porsche-ova verzija “Tiger (P)” je izgubila od Henschel dizajna, ali je podvozje iskorišćeno za samohodni top Elefant/Ferdinand, koji je korišćen na Istočnom frontu.
Kursk
Panzer VI i Tiger I. Kursk, Bundesarchiv

Elefant (Ferdinand)

  • Samohodni lovac tenkova sa topom kalibra 88 mm, izgrađen na osnovu podvozja neiskorišćenih Tiger (P) šasija.
  • Isporučen u 91 primerku, korišćen u bici za Kursk i kasnijim frontovima, uključujući Italiju.

Volkswagen Kübelwagen i Schwimmwagen

  • Iako pod okriljem Volkswagen-a, ova vozila su dizajnirana od strane Porsche-a za potrebe Wehrmachta.
  • Kübelwagen je bio vojna verzija “narodnog automobila” – jednostavan, lagan i robustan.
  • Schwimmwagen je bio amfibijsko vozilo – najmasovnije proizvedeno amfibijsko vozilo u istoriji.

Posleratni period – suzdržanost i povratak

Porsche Type 597 “Jagdwagen” (1953–1958)

  • Vojno terensko vozilo razvijeno za potrebe nemačke Bundeswehrea.
  • Dizajniran kao konkurencija za DKW Munga – sa pogonom na sve točkove.
  • Iako napredan za svoje vreme, nije pobedio na konkursu i projekat je obustavljen nakon manje serijske proizvodnje (~71 vozilo).

Leopard 1 prototip (Type 814)

  • Porsche se uključio u razvoj glavnog borbenog tenka za Zapadnu Nemačku tokom 1950-ih.
  • Njihov dizajn Type 814 je bio jedan od finalista u takmičenju za novi tenk.
  • Na osnovu ovog dizajna kasnije je razvijen Leopard 1, koji je postao temelj Bundeswehrovih oklopnih snaga.
leopard 1
leopard 1

3. Savremeni planovi – povratak u vojnu industriju

Zbog velikih finansijskih gubitaka 2024. godine, Porsche SE planira povratak u odbrambeni sektor. Najavljeno je da će kompanija investirati najmanje 2 milijarde evra u narednim godinama u istraživanje, razvoj i potencijalnu proizvodnju vojnih sistema – posebno u svetlu evropskog rearmiranja i većih vojnih budžeta.

Mogući proizvodi uključuju:

  • Vojna vozila bazirana na postojećim SUV i off-road platformama (npr. Cayenne, Amarok)
  • Električna vozila za vojnu upotrebu
  • Učestvovanje u razvoju bezposadnih sistema, logističkih i transportnih rešenja

Iako je ime Porsche danas sinonim za luksuz, njegova istorija u vojnoj industriji je duga, složena i tehnički impresivna.

Od nacističkih ‘supertenkova’ do savremenih planova za ulazak na evropsko odbrambeno tržište, Porsche pokazuje da poseduje inženjersku ekspertizu i stratešku fleksibilnost da se prilagodi globalnim promenama – posebno kada one, kao nekada, vode na bojno polje.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave