NaslovnaNovostiKina u tajnosti gradi 'najveći borbeni podvodni dron na svetu' sa torpednim...

Kina u tajnosti gradi ‘najveći borbeni podvodni dron na svetu’ sa torpednim cevima

Plovilo može biti 6 do 8 puta veće od američkog Orca XLUUV podvodnog drona.

Kina intenzivno modernizuje svoje oružane snage s posebnim fokusom na unapređenje pomorske moći. Od velikih nosača aviona do podvodnih dronova koji mogu i „leteti“ – Peking razvija impresivan arsenal koji uskoro može postati sastavni deo njegove vojske.

Sada se pojavljuju izveštaji da Kina u tajnosti gradi novi podvodni dron bez tradicionalne strukture jarbola, za koji neki eksperti veruju da bi mogao postati najveći borbeni podvodni dron na svetu.

Ogroman potencijal

Kako prenosi analitičar MT Anderson, plovilo je primećeno na plutajućem doku brodogradilišta u Guangdžouu – istog mesta gde je napravljen i JARI dron, bespilotni stelt trimaran.

Novo plovilo je dugačako oko 45 metara i širok 5 metara, a svojim oblikom ukazuje da se radi o bespilotnom plovilu. Kineski dron poseduje X-oblikovana kormila, što ukazuje na napredne stelt karakteristike i sposobnost rada u dubljim vodama.

Najveće bespilotno podvodno plovilo na svetu?

Ako su informacije tačne, ovo plovilo moglo bi biti 6 do 8 puta veće od američkog Orca XLUUV, čime bi postalo najveće bespilotno podvodno vozilo (XLUUV) ikada konstruisano.

Podsetimo, Orca XLUUV (Extra-Large Unmanned Undersea Vehicle) je napredni američki bespilotni podvodni dron, koji razvija kompanija Boeing za potrebe Ratne mornarice SAD. Dizajniran je za dugotrajne autonomne misije bez posade i bez potrebe za matičnim brodom, što ga čini idealnim za izviđanje, izviđačko-napadne zadatke, postavljanje mina i elektronsko ratovanje.

Takvi sistemi obično nemaju tradicionalne pramce i tornjeve jer nisu namenjeni za ljudsku posadu. Kina već ima najmanje pet različitih vrsta bespilotnih podvodnih plovila u aktivnom razvoju ili testiranju, prema podacima zapadnog portala Naval News.

Moguće namene: od napada do specijalnih misija

Neki zapadni stručnjaci veruju da ovo plovilo može biti i specijalno dizajnirano za operacije u plitkim vodama ili misije na morskom dnu, slično ruskom podvodnom brodu Lošarik (Autonomna Stanica, AS-12) koja radi zajedno sa većim podmornicama maticama kao što su Orenburg (KS-136) ili Belgorod (K-329).

Navodi se da poseduje torpedne cevi i moguće vučeni sonar, što bi ukazivalo da može obavljati borbene misije protiv brodova i podmornica. Alternativno, može služiti za tajne misije specijalnih snaga ili pomorsko izviđanje morskog dna.

Poređenje sa kineskim Orca dronom i potencijalna upotreba protiv Tajvana

Brodogradilište koje razvija ovaj dron takođe je odgovorno za amfibijske pontonske mostove, koji bi se mogli koristiti u potencijalnoj invaziji na Tajvan.

Takođe je ranije proizvelo dron Orca, prikazan na sajmu Airshow China 2024, koji ima vertikalne lansere, radare za nadzor u 360 stepeni i UAV helikopter.

Prema China State Shipbuilding Corporation, Orca ima dužinu od 58 metara, širinu od 23 metra, deplasman od 420 tona, maksimalnu brzinu od 40 čvorova i domet od 4.000 nautičkih milja.

kinesko orca stelt besposadno borbeno plovilo
kinesko orca stelt besposadno borbeno plovilo

Uprkos nejasnoćama, brod poseduje elemente koji ga čine ozbiljnim taktičkim oružjem u borbi za dominaciju nad okeanima.

Poređenje sa američkim Orca XLUUV dronom

Sa svoje strane, Orca XLUUV je osmišljen da se koristi za operacije u protivničkom akvatorijumuizviđanje morskog dnaelektronsko ometanjeprotivbrodske operacije, pa čak i morske sabotaže. Njegova veličina i autonomnost čine ga jednim od najnaprednijih pomorskih robota na svetu.

  • Dužina: oko 26 metara
  • Domet: do 12.000 kilometara (autonomno)
  • Autonomija: do nekoliko meseci pod vodom
  • Modularni dizajn – može nositi različite korisne terete (senzore, oružje, mine)
  • Bez posade – funkcioniše potpuno autonomno pomoću unapred programiranih algoritama
  • Sposobnost dubokog ronjenja – projektovan za operacije u otvorenom okeanu

Prvi prototip Orca drona testiran je 2022. godine, a puna operativna upotreba se očekuje u drugoj polovini decenije.

Upravo zbog ove tehnologije SAD ulaže u Orca XLUUV kao ključnog aktera budućih podvodnih ratova – posebno u kontekstu konkurencije s Kinom i Rusijom.

Kako navode zapadni pomorski analitičari, vreme će pokazati pravu namenu kineskog ovog sistema, ali jedno je jasno – čak i pored obećavanja koje navode iz Beoinga sa svojim izumima, Kina tiho ali ubrzano pomera granice podvodnog ratovanja.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave