NaslovnaNovostiKako izgleda F-35 iz kokpita Su-35? Opasno bliski susret američkog i ruskog...

Kako izgleda F-35 iz kokpita Su-35? Opasno bliski susret američkog i ruskog aviona iznad Arktika [VIDEO]

Nedavno je objavljen snimak iz kokpita ruskog lovca Su-35 koji prikazuje susret s američkim F-35 izuzetno blizu – najverovatnije tokom misije iznad Arktika u februaru ove godine. Video prikazuje američki F-35 na maloj udaljenosti, ali pod preciznom kontrolom, kako leprša u vazduhu ispred ruskog aviona.

Snimak se pojavio na društvenim mrežama, a podelio ga je i poznati proruski Telegram kanal „Fighterbomber“, koji kritikuje postupak američkog pilota i upozorava da „pri ovim brzinama, najmanja greška može dovesti do katastrofalne kolizije, gotovo sigurno praćene katapultiranjem iznad nepristupačnog arktičkog pejzaža“.

Na osnovu oznaka na krilu F-35 vidi se da avion pripada 354. lovačkom krilu stacioniranom u vazduhoplovnoj bazi Eielson na Aljasci.

Ovaj bliski susret između Su-35 i F-35 potvrđuje aktuelno stanje u vazdušnim misijama iznad Arktika, ali i ukazuje na visokorizične situacije koje lako mogu eskalirati. Dok Su-35 ostaje simbol borbene moći, F-35 i dalje nosi titulu najnaprednijeg zapadnog lovca pete generacije.

Su-35S naspram F-35A

F-35A Lightning II, razvijen od strane Lockheed Martina, ima potpuno drugačiju filozofiju borbe. Njegov dizajn favorizuje minimalan presek na radarima, umrežene senzore i napade izvan vizuelnog dometa. Opremljen radarom AN/APG-81 i sistemom za ciljano osmatranje (EOTS), F-35 prenosi podatke direktno u kacigu pilota.

Iako Su-35S briljira u situacijama direktne borbe sa drugim lovcima, F-35A je dizajniran da izbegne blisku borbu, oslanjajući se na rano otkrivanje i precizne udare. U susretu iz februara, F-35A se samo prezentovao ruskim avionima i održavao bezbednu distancu, u skladu sa pravilima NORAD-a i doktrinom deeskalacije.

Međutim, ovako bliski susreti nisu bezopasni. Pad iz ovih visina, bilo u more ili zaleđenu pustinju, ostavio pilote sa oko 50% šansi za preživljavanje.

Su-35: Najbolji lovac četvrte generacije za borbu prsa o prsa

Su-35 je trenutno najistaknutiji borbeni avion ruske vojne industrije, iako je Rusija razvila i pete generacije poput Su-57. U sukobu u Ukrajini Su-35 je korišćen znatno više, a nedavno je objavljeno da je ruska vojska dobila novi kontingent Su-35S aviona od kompanije Rostec.

Su-35S je projektovan da postigne nadmoć u vazduhu i uništi ciljeve na zemlji i vodi – danju i noću, u svim vremenskim uslovima. Avion ima operativni domet koji omogućava dejstva daleko od matične baze.

Su-35S zauzima jedinstveno mesto među savremenim lovcima. Iako mu nedostaje potpuna stelt tehnologija poput F-35, nudi superiorne manevarske sposobnosti i snažnu vatrenu moć uz znatno nižu cenu.

su 30sm, su 35s i su 34
Su-30SM, Su-35S i Su-34

Njegova glavna konkurencija su zapravo američki F-15EX Eagle II i evropski Eurofighter Typhoon. F-15EX nudi veću nosivost i domet radara, dok Typhoon ima prednosti u interoperabilnosti sa NATO sistemima. S druge strane, Su-35 nudi snažnu alternativu zemljama koje žele da izbegnu zavisnost od Zapada.

Prema podacima koje je izneo direktor Ujedinjene korporacije za proizvodnju aviona Vadim Badeha, ove godine biće povećana i serijska proizvodnja borbenih aviona.

Tehničke karakteristike aviona Su-35S

  • Maksimalna poletna masa: 34,5 tona
  • Maksimalna brzina: do 2.500 km/h
  • Domet leta: od 1.500 do 4.500 km
  • Plafon leta: do 20.000 metara

Su-35 koristi širok spektar postojećeg i budućeg naoružanja, uključujući visokoprecizne rakete vazduh-vazduh i vazduh-zemlja. Glavno naoružanje uključuje:

  • Top: Gš-30-1 kalibra 30 mm
  • Raketa vazduh-vazduh: kratkog, srednjeg i dugog dometa
  • Raketa protiv brodova: H-31, H-35U, H-59M
  • Visokoprecizne bombe i rakete
  • Radar: Irbis-E, fazna rešetka sa dometom detekcije do 400 km
  • Sistem za upravljanje i informacije: IUS-35

Arktik – novo bojno polje

Ruski Tu-95 koristi se ne samo za izviđačke misije, već i kao demonstracija moći. Tu-95MS, modernizovana verzija originalnog iz 1956. godine, može leteti više od 15.000 km i nositi do 15 tona naoružanja, uključujući nuklearne krstareće rakete tipa H-55.

Rusija koristi ovakve misije i da testira reakcije američke i kanadske odbrane, dok raste strateški značaj Arktika — zbog resursa, novih trgovačkih ruta i klimatskih promena.

U ovom susretu, Su-35S je igrao ulogu zaštitnika. Ovaj lovac 4++ generacije ima izuzetne manevarske sposobnosti, zahvaljujući vektorisanju potiska motora Saturn AL-41F1S i radaru Irbis-E, koji može detektovati ciljeve na 400 km.

arktik
arktik

SAD i Rusija sve više militarizuju Arktik. Rusija širi mrežu vojnih baza, dok SAD raspoređuju više F-35 na severne baze poput Eielsona. Susreti poput ovog iz februara postaju sve učestaliji, što postavlja pitanje da li su potrebni novi međunarodni dogovori o vojnoj aktivnosti u Arktiku.

Dok dronovi i veštačka inteligencija ulaze u igru, rizik pogrešnih tumačenja i automatskih reakcija postaje veći. Budućnost Arktika biće oblikovana ne samo tehnologijom, već i sposobnošću lidera da spreče da sledeći bliski susret postane okidač za krizu.

3 KOMENTARA

  1. Читавих 6100 km/h.? Каква сулуда брзина у односу на руски Кинџал који мили само 12700 km/h.😅😂🤣

  2. Ф-35 је био и остао авион у покушају.Превише конструкционих грешака да би се отклониле, превише пара у њега бачено да би се напустио пројекат.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave