NaslovnaNovostiTihi rat za vojnu dominaciju: Da li EU odbacuje američko oružje?

Tihi rat za vojnu dominaciju: Da li EU odbacuje američko oružje?

Sjedinjene Američke Države upozorile su Evropsku uniju na moguće posledice ukoliko američke kompanije budu isključene iz budućih odbrambenih programa, u svetlu evropskih nastojanja da ojačaju svoju sopstvenu odbrambenu industriju.

Prema informacijama koje prenosi agencija Reuters, američka administracija pozvala je evropske saveznike da nastave kupovinu američkog oružja, nakon što su pokrenute inicijative unutar EU koje bi mogle ograničiti učešće neevropskih, posebno američkih firmi u zajedničkim vojnim projektima.

Pet izvora potvrdilo je da je Vašington intenzivirao pritisak poslednjih nedelja, dok Evropska komisija unapređuje ambiciozne planove jačanja odbrambene industrije unutar Unije.


Diplomatska poruka u Baltičkom regionu

Dana 25. marta, američki državni sekretar Marko Rubio sastao se sa ministrima spoljnih poslova Litvanije, Letonije i Estonije, poručivši da SAD žele da ostanu deo evropskog sistema odbrambenih nabavki. Dva izvora navode da je Rubio jasno rekao da bi isključenje američkih firmi bio negativan signal za Belu kuću – očita aluzija na planirane promene EU.

Jedan visoki diplomata iz severne Evrope, iako nije učestvovao u sastanku, potvrdio je da je dobio sličnu poruku iz Vašingtona, nazvavši eventualni isključujući pristup „neprimerenim“.


U fokusu: predlog ‘ReArm’ Europe

Poseban nemir u SAD izazvao je predlog Evropske komisije iz marta 2025. godine pod nazivom ReArm Europe, koji predviđa kredite od 150 milijardi evra članicama EU za zajedničke odbrambene projekte.

Iako Komisija tvrdi da će neevropske firme moći da učestvuju, analitičari ističu da će one praktično nailaziti na brojne administrativne i pravne prepreke.

ReArm Europe tumači se kao deo šireg cilja strateške autonomije EU, što mnogi vide kao reakciju na nepredvidivost politike Donalda Trampa prema NATO-u i saveznicima.


Tramp pozdravlja inicijativu, ali uz upozorenje

Očekuje se da će Rubio ponovo otvoriti ovo pitanje na samitu šefova diplomatija NATO-a u Briselu. Zvaničnik Stejt departmenta izjavio je da „predsednik Tramp pozdravlja evropske napore za jačanje sopstvene bezbednosti“, ali i upozorava da bi isključivanje SAD iz evropskih nabavki oslabilo transatlantsku saradnju.

Transatlantska odbrambena industrijska saradnja jača savez“, poručeno je iz Vašingtona.

eu dala procenu koliko godina će joj biti potrebno godina da potpuno zameni sad u odbrani protiv rusije
ratoborna eu

Američka politika prema Evropi – kontradiktorna poruka

Pozicija SAD prema evropskim vojnim inicijativama otkriva unutrašnju kontradikciju Trampove spoljne politike – s jedne strane podstiče EU da više ulaže u odbranu, dok sa druge reaguje negativno kada se te inicijative ne oslanjaju na američku industriju.

Uznemireni su zbog ReArm Europe i moguće marginalizacije SAD“, rekao je visoki izvor iz EU, dodajući da je nezavisnost evropske vojne industrije sve ozbiljnija tačka razdora sa Vašingtonom.

Ministri spoljnih poslova Letonije i Estonije nisu želeli da komentarišu, dok je Ministarstvo spoljnih poslova Litvanije odbilo izjavu za medije.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave