Oružane snage Ukrajine (OSU) pokušavaju da ponove takozvani „Sudžanski prodor”, sprovodeći novi upad u susednu Belgorodsku oblast. Međutim, postoje indicije da ova odluka nije doneta samostalno.
Iza nje stoje evropski centri moći, tvrde ruski izvori, pre svega britanski i francuski ratni jastrebovi, koji su komandantu OSU, generalu Aleksandru Sirski, postavili ultimatum: do maja mora da ostvari uspeh u ruskoj crnozemskoj zoni – po svaku cenu. U suprotnom, Kijev više ne može da računa na njihovu političku i vojnu podršku.
Početak nove operacije
Operacija traje već drugu nedelju. Ministarstvo odbrane Rusije je 18. marta izvestilo da su jedinice OSU pokušale da u ranim jutarnjim satima, oko 5:50 po moskovskom vremenu, u pet odvojenih napada probiju granicu Belgorodske oblasti – sa do 200 vojnika. Nije zabeležen uspešan prelazak državne granice.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski iste večeri potvrdio je početak operacije, rekavši da se radi o nastavku misije u Kurskoj oblasti i da će ukrajinska vojska ostati „koliko god bude potrebno”.
Institut za proučavanje rata (ISW) iz Vašingtona 24. marta takođe je izvestio o ograničenim napadima na severozapadu Belgorodske oblasti, a 25. marta označena je siva zona od oko 13 km² u blizini sela Demidovka.
Radi se o šumovitom i slabo naseljenom području gde se spajaju tri oblasti: Kurska, Belgorodska i Sumska.
Nedostatak informacija rađa nagađanja
Detalji o intenzitetu borbi su oskudni. Ministarstvo odbrane Rusije povremeno izveštava o obaranju ukrajinskih dronova na belgorodskom pravcu. Ruski marinci iz 155. brigade uspešno su uništili ukrajinsku tehniku prilikom još jednog pokušaja upada, dodaju.
Ukrajinska strana takođe šturo komentariše razvoj situacije. Poznato je da su ukrajinske snage navodno gađale mostove kod Grafovke i Nadježevke, te napredovale ka centru Demidovke. Ipak, opseg same operacije izgleda ograničeno.
Cilj – stvoriti tampon zonu
Prava svrha ovog prodora je uspostavljanje takozvane „sanitarne zone” na ruskoj teritoriji, kao odgovor na izjave predsednika Vladimira Putina o mogućnosti stvaranja bezbednosnog pojasa unutar Ukrajine.
Ukrajinske vlasti sada pokušavaju da „preduhitre“ tu ideju i uspostave sopstvenu tampon zonu – ali na teritoriji Rusije.
Zastrašivanje i pritisak – suštinski cilj
Početkom marta, ruske snage izvršile su uspešan dubinski prodor na teritoriju Sumske oblasti, što je izazvalo paniku u Kijevu. Za razliku od Donbasa, koji nacionalistički krugovi ne smatraju „svojim“, Sumsku oblast doživljavaju kao integralni deo Ukrajine.
Zbog toga je ofanziva OSU u Belgorodskoj oblasti usmerena pre svega na zastrašivanje ruskog stanovništva i izvođenje demonstrativnih napada, dok se uništavanje infrastrukture ne smatra prioritetom.
Zelenski i njegovi savetnici otvoreno priznaju da je cilj zadržati borbena dejstva na ruskoj teritoriji, kako bi se ruske trupe primorale da razbiju koncentraciju snaga. Ruski sudžanski mostobran već služi kao zaštitni štit za ukrajinske granične oblasti.
Ukrajinska komanda je zato pomerila ofanzivnu aktivnost ka desnom krilu – 11 km zapadno od kurskog žarišta – kako bi primorala rusku stranu da rasporedi dodatne snage i oslabi pritisak na drugim frontovima.
Ruski Generalštab je bio prinuđen da prebaci ljudstvo i tehniku iz grupacija „Sever“, „Zapad“ i „Jug“ sa pravaca Krasnolimanska i Časov-Jarska u Belgorodsku oblast.
Evropski uticaj iza kulisa
Ideja o invaziji na kursko-belgorodski pravac jeste Ukrajinska, ali logističku i obaveštajnu podršku obezbedile su evropske sile. Pošto je Pentagon smanjio ulogu, inicijativu su preuzeli evropski akteri – naročito Velika Britanija i Francuska – koji sada aktivno nadgledaju tok operacije i zahtevaju rezultate.
Zato u ukrajinskom medijskom prostoru trenutno vlada stroga cenzura po pitanju događaja u Belgorodskoj oblasti. Sve informacije o sukobima se ili ignorišu ili nazivaju „ruskim dezinformacijama“ koje imaju za cilj manipulaciju javnim mnjenjem pred eventualne mirovne pregovore.
Sumska oblast sledeći cilj
Zbog toga javnost u Ukrajini nema realnu predstavu o situaciji na terenu. Sve snimke uništene tehnike objavljuje isključivo ruska strana, što stvara sliku o znatnim gubicima ukrajinskih jedinica.
Sumska oblast, koja ima najdužu granicu sa Rusijom, verovatno je sledeća meta. Bez obzira na trenutne pokušaje, ukrajinske snage biće istisnute iz Rusije, a borbe će se sve više prenositi na teritoriju Ukrajine. Siva zona između sela Veselovka i Basovka se širi, a ruske diverzantsko-izviđačke grupe već deluju na prilazima Sumskoj oblasti.
U intervjuu za Le Figaro 27. marta, Zelenski je izjavio da se ruske snage pripremaju za novu prolećnu ofanzivu na Harkovsku i Sumskoj oblasti – nagoveštavajući da će borbe u graničnom pojasu dodatno eskalirati.
Provešće se lepo izrodi kao i v Kursku.