MiG-41: Može li novi „super-lovac“ zaista promeniti ravnotežu snaga u vazduhu?
Rusija, poznata po ambicioznim razvojnim projektima u oblasti naoružanja i vazduhoplovno-kosmičke tehnologije, našla se u centru nove trke u naoružanju zahvaljujući najavljenoj izradi MiG-41, lovačkog aviona šeste generacije koji obećava da promeni pravila igre u svetskoj avijaciji.
MiG-41, poznat i kao PAK DP, ima ambiciju da postavi nove standarde u pogledu brzine, stelt tehnologije i operativnih mogućnosti. Spekuliše se da bi mogao da dostigne brzine do 4 Maha (što je više od 4.800 km/h) i da deluje u veoma opasnim okruženjima, čime bi mogao postati najnapredniji borbeni sistem Rusije.
Ipak, uprkos impresivnim najavama, realnost ruskih odbrambenih programa i nedavna kašnjenja brojnih izuzetno obećavajućih sistema bude ozbiljne sumnje u sposobnost zemlje da ostvari ove ambiciozne planove.
Za sada je ovaj predloženi avion i dalje u fazi projektovanja, a iako ruski zvaničnici obećavaju revoluciju na nebu, problemi koje su imala druga oružana sredstva, poput lovca Su-57 ili tenka T-14 Armata, ukazuju na to da bi očekivanja mogla biti precenjena.
MiG-41 svakako ima potencijal da bude moćno oružje u rukama ruskog vazduhoplovstva, ali Moskva mora da uloži značajna sredstva i posveti punu pažnju ovom programu.

MiG-41: Može li da dostigne 4 maha (ili nikada neće da ne poleti)?
MiG-41, poznat i kao PAK DP, trebalo bi da bude prvi ruski lovac šeste generacije. Kada (i ako) postane operativan, očekuje se da postigne brzine 4 maha i da leti na većoj visini nego bilo koji drugi avion. Ovaj ambiciozni projekat kombinuje novu tehnologiju i stelt karakteristike, slične američkom bombarderu B-21 Raider.
Ipak, postoji određena skepsa oko ove ideje čak i unutar Rusije, a ne samo neprijatelja, naročito zbog ranijih poteškoća, poput tenka T-14 Armata, koji su imali problema sa proizvodnjom i operativnom upotrebom. Pošto je MiG-41 i dalje u fazi projektovanja, tvrdnje ruske avio-industrije o njegovim sposobnostima moraju se uzeti s rezervom.
Sa svoje strane, očekivano, zapadni vojni analitičari i stručnjaci naglašavaju potrebu za oprezom, dok su ruski i azijski posmatrači optimističniji, kao što je bio slučaj i sa lovcem Su-57 pete generacije.
MiG-41: Izazovi za ruski lovac naredne generacije
Prvi meseci sukoba u Ukrajini ukazali su na neke slabosti ruske vojske, posebno u oblasti opreme. Moskva je to brzo uvidela i sada koristi ova iskustva – od 2022. pokrenuli su nova ambiciozna naoružanja, testiraju nove strategije, taktike i obučavaju ljudstvo, ali i modernizuju već postojeće sisteme kako bi odgovorili savremenim i aktuelnim zahtevima.
MiG-41 spada u najambicioznije projekte ruske avio-industrije. Iako se o njemu govori, zasad je malo konkretnih detalja. Ima nekih nepotvrđenih informacija o njegovim tehnološkim odlikama, ali je sve i dalje u sferi nagađanja.

Brzina i stelt karakteristike MiG-41
Već pomenuti MiG-41 (poznat i kao PAK DP) trebalo bi da realizuje prvi let naredne godine. Ruske Vazduhoplovno-kosmičke snage traže avion koji će moći da postigne izuzetno velike brzine – prema sadašnjim procenama, 4 maha – i da deluje na velikim visinama. Upravo ove zahteve treba da ispuni platforma PAK DP, koja se dizajnira u domaćim pogonima u Rusiji.
Želja Rusije da dobije lovac koji će operisati gotovo na ivici svemira odražava svetsku tendenciju razvoja sličnih letelica. Na primer, američki B-21 Raider osmišljen je sa željom da penetrira neprijateljsku PVO i isporuči konvencionalno ili nuklearno oružje sa velikih visina.
U osnovi, postoje dva glavna načina da se omogući avionu neprimetan ulazak u neprijateljsku PVO zonu: da bude ekstremno brz ili stelt.
- Ako je letelica toliko brza da je neprijateljski lovci ili rakete ne mogu sustići, može probiti i najjaču PVO.
- Ako avion poseduje stelt tehnologiju koja mu omogućava da neupadljivo manevriše, neprijatelj ima problem da ga detektuje ili makar blagovremeno presretne.
Međutim, izrazito je teško kombinovati izuzetnu brzinu i stelt tehnologiju u jednom avionu. Mnogi smatraju da je pokušaj da se to postigne nepotreban, jer obično samo jedna od ovih odlika bude dovoljna. Činjenica da ruska avio-industrija pokušava da spoji obe komponente na MiG-41 ukazuje na vrlo ambiciozan projekat.
Ali, sudeći po prethodnim iskustvima sa pojedinim ruskim sistemima naoružanja, zapadni analitičari smatraju da ruski zvaničnici možda postavljaju letvicu suviše visoko.
Kada ruski zvaničnici govore o MiG-41 i pominju brzine iznad 4 Maha, izjave treba tumačiti sa velikom dozom rezerve, smatraju skeptici. Sugerišu da je moguće je da će, usled visokih troškova i složenosti, program morati da se smanji ili uspori, kako bi se proizvodnja ipak realizovala u dogledno vreme.

Kako MiG-41 ostaje ambiciozan projekat ruske vazduhoplovno-kosmičke industrije, neizbežna je skepsa oko njegove realizacije. Rusija jeste pokazala sposobnost da razvije impresivna oružja, ali neispunjena obećanja u pogledu masovne proizvodnje (Su-57) i pune implementacije tih tehnologija ostavljaju pitanja o tome kada će MiG-41 zaista poleteti.
Ako Rusija uspe da prevaziđe tehničke i proizvodne prepreke, MiG-41 bi mogao da se svrsta među najmoćnije lovce na svetu. Ipak, budućnost ovog aviona ostaje neizvesna.
MiG-41 može predstavljati sledeći korak u tehnološkoj modernizaciji Rusije ili ostati tek ambiciozna vizija koja se nikada neće ostvariti. U svakom slučaju, ovaj program naglašava trajnu težnju Moskve da ostane konkurentna u svetu gde vazdušna nadmoć često određuje ravnotežu moći.
Očekuje se da će narednih meseci stići nove informacije iz ruskih izvora o ovom smelom projektu Moskve. Do tada, ostaje da vidimo da li će ambicija i resursi biti dovoljni da se MiG-41 podigne u nebo.
Avioni više ne vode glavnu reč u ratu nego rakete i pvo-i. Rusi nisu glupi i nije im korupcija na tolikom nivou da kao ameri uzaludno štancaju nosače koji su laka meta ruskih hipersonika. Jednako tako i zapadne avione ruski pvo-i lako rešavajz, videli smo da f-16-ke ne lete nad Ukr., svi ili gotovo svi su već uništeni. Dakle čemu proizvoditi nosače i avione ??????????
Pogresno si shvatio, avioni nikada ni nisu vodili rat a pogotovo ne pvo. Ameri su stancali nosace aviona da bi projektovali silu sirom sveta jer im nije bilo ravnih. Sada se stvari tu menjaju.
Ubedljivo najjace oruzje su INFORMACIJE tj sposobnos prikupljanja informacija iz razlicitih izvora kao sto su avaksi,dronovi,sateliti i dr.
Ameri su tu neprikosnoveni i Rusija je tu 30 godina iza njih. Jedinio ko ih tu zabrinjava je Kina i njena sposobnost da salje nove satelite u orbitu nekoliko puta godisnje.
Nismo videli oborene f-16 i videli smo ih da lete uprkos svoj pvo Rusije. Cak ni Rusi to nisu objavili da je oboreno vise od 2-3 a ti tvrdis da su svi.
Možda grešim, ali već godinama pokušavam da pratim informacije o razvijanju radiofotonskih radara. Kad to za jedno 5 do 10 godina krene u punoj upotrebi, neće tu biti previše razlike u genaracijama aviona za otkrivanje i eliminaciju. Zato će prevashodnu ulogu da igraju hipersonične rakete i razne vrste dronova ili hobrida raketa i dronova sa veštačkom inteligencijom koji se šalju u velilim formacijama. Čak i to je pitanje, brzo stižu jači laseri i druga jaka elektromagnetna oružja… Razvoj je nepredvidiv, kao što smo videli, klasična oružja na koja smo navikli polako idu u prošlost. Ili će morati da budu toliko modifikovahna da ostane samo deo od provobitne funkcije.
Problem VKS RF je da avionima resursi neminovno isticu, a da novi nikako da stignu – kao sto su Indijci to lepo sumirali – dok RF razvije i integrise tehnologiju, avion vec bude prevazidjen, sto se usloznjava sporom proizvodnjom, ali i nedostatkom postojecih platformi.
USA je u slicnoj situaciji ali sa boljom perspektivom – proizvodi F35 dok ga jos razvija (iako ce defacto oko 200 letelica imati samo za obuku ili delove), ali da bi nadomestila isticanje resursa postojecih aviona uzima F15X, F16b70 i F18E.
Rusi u sledecih 10 godina trebaju da naprave 600-700 aviona da bi zadrzali postojece stanje, a cak i 1.150 ako zele pune formacije sa planiranim jedinicama. A tu najvecu rupu pravi nedostatak Mig35 koji nikako da bude gotov proizvod, a u medjuvremenu je i MiG potpao pod Sukhoi. Sam Sukhoi se usmerio ka Su57 i sada Su75, dok se na Su30/34/35 odrzava sa integracijom novog naoruzanja i borbeno potrebnih sistema ali bez pravih modifikacija (plus 2 od 4 fabrike su usmerene ka Su57 i polako bi 1 trebala ka Su75 da ide). Iako protiv jednomotoraca, VKS RF sada najavljuje da bi uzela barem 150kom Su75 da sto pre zameni sve starije Mig29 (poslednji je iz 1993.god i svi apsolutni resursi isticu izmedju 2036 i 2041, zavisno od naleta i odrzavanja)
Nema novca , to je skup projekat , rat koji se vodi je skup i krvav.
А ти као знаш колико Русија има пара.???Најскупљи пројекат је Ф-35.Док Американци имају увијек 2 пројекта од којих један побиједи и послије прогута милијарде долара, Руси имају само један пројекат који се реализује до краја са многоструко мањим средствима.Ф-35 је и дан данас недовршен производ иако се штанца у стотинама комада.Морају нато вазали да га купују, ко их пита.
svatam da volis Rusiju i je je volim.na nasu zalost je Rusija nemoze su57 proizvesti u dovoljnoj kolicini a kamoli mig41
Не ради се ту о љубави већ прагматизму.Сва навикама ” надмоћнија, модернија,бла,бла,бла,..”нато техника је у Украјини издржала најдуже три мјесеца.Превише су самоувјерени као Наполеон и Хитлер.Овај рат их је, надам се, малчице освијестио.
Не ради се ту о љубави већ прагматизму.Сва навикама ” надмоћнија, модернија,бла,бла,бла,..”нато техника је у Украјини издржала најдуже три мјесеца.Превише су самоувјерени као Наполеон и Хитлер.Овај рат их је, надам се, малчице освијестио.
Volim i ja Rusiju ali treba biti realan. Ovo ne bi trebao biti reklamno patriotski sajt koji nekritički govori o našim željama već o stvarnim događajima.
Mig bolje da je zavrsio Mig.1.44 ,uveo u upotrebu ,pa bi lakse zavrsili Mig 41.Suhoj samo kocio razvoj Migova ,da bi prodavao svoje avione.Sovjeti tako krajem sezdesetih imali vise projekata,nosaca raketa za Mesec ,umesto da se ujedine u 1.Forsirali neuspesnu raketu N1,a imali gotov Proton raketu,koji iako manji ,mogo iz vise lansiranja,sastavljanja u orbiti oko zemlje modula,broda itd,zatim upucivanja prema Mesecu,da se spusti na Mesec.Zato izgubili trku.Bar poslali auto vozila Lunohode,i doneli uzorke mesecevog tla ,sa Luna 15 itd,na zemlju.