Američka mornarica (US Navy) prvi put je otkrila izgled svoje najnovije rakete vazduh-vazduh dugog dometa – AIM-260A Joint Advanced Tactical Missile (JATM), razvijene kao odgovor na sve veću pretnju naprednih kineskih i ruskih raketnih sistema.
Prva zvanična objava dizajna AIM-260A
U februaru 2025. godine NAVAIR (Naval Air Systems Command) je objavio prve zvanične slike AIM-260A JATM, pružajući detaljan uvid u njen dizajn.
Raketu karakteriše aerodinamički oblik sa smanjenim brojem upravljačkih površina u sredini tela, što ukazuje na potencijalno poboljšane letne karakteristike i domet.
Takođe, analitičari sugerišu da raketa koristi modernizovani dvostepeni čvrstogorivi motor, čime značajno nadmašuje prethodne generacije američkih raketa ovog tipa.
Zamenik AIM-120 AMRAAM
AIM-260A JATM razvijena je kao zamena za AIM-120 AMRAAM, koja se trenutno koristi na borbenim avionima F-35, F-22, F/A-18 i F-15EX.

Novi dizajn omogućava integraciju sa postojećim američkim borbenim platformama, dok poboljšane performanse pružaju značajnu prednost nad rivalskim ruskim i kineskim raketama.
Iako Pentagon ne otkriva zvanične performanse, spekuliše se da AIM-260A ima domet od 200–250 km, što je znatno više od trenutnih AMRAAM verzija.
Odgovor na kineske i ruske pretnje
Razvoj AIM-260A iniciran je kao reakcija na sve naprednije rakete koje koriste kineska i ruska vojska, poput:
- PL-15 – kineska raketa dometa preko 200 km, dizajnirana za uništavanje aviona na velikim daljinama.
- R-37M – ruska raketa dometa 300 km, optimizovana za lov na AWACS letelice i bombardere.
Pentagon je prepoznao hitnu potrebu za superiornim naoružanjem, pa je AIM-260A razvijana u tajnosti još od 2017. godine.
Napredni testovi i mogući kapaciteti
- Prva ispitivanja rakete počela su 2020. godine, kada je AIM-260A testirana na bespilotnim metama QF-16.
- Planirano serijsko naoružavanje američkih snaga trebalo je da počne 2023. godine, ali Pentagon još nije potvrdio da je raketa ušla u punu operativnu upotrebu.
- Poređenje sa AMRAAM: Iako je Raytheon unapredio AIM-120D-3 verziju AMRAAM-a do dometa od 160 km, očekuje se da AIM-260A daleko premašuje tu granicu.

Budućnost AIM-260A i američke vazdušne dominacije
Analitičari smatraju da AIM-260A može dostići domet od 250 km, čime bi postala najmoćnija raketa vazduh-vazduh u američkom arsenalu.
Projekat realizuju Lockheed Martin i Raytheon, a njegova finalna verzija mogla bi omogućiti američkoj avijaciji prednost u budućim sukobima, posebno u Pacifiku, gde se odvija sve veća vojna konkurencija između SAD i Kine.
S obzirom na trenutni tempo razvoja, AIM-260A JATM mogla bi postati ključni faktor u održavanju američke vazdušne superiornosti u narednim decenijama.
R-37M nema domet dpreko 300km nego 245km maksimalno I to u idealnim uslovima. 300km je bila samo propagandna izmisljotina. Ustvari se I pokusalo da se napravi nekoliko modela tog dometa ali je bllo velikih problema sa motorima projektila I preciznoscu, tako da verzija od 245km dometa komotno moze u proizvodnju.
Bravo “Ujko”, znaci Ruska je kratka za 5 km? Kako je to zgodno…jos i neprecizna i bez motora 😁
Ma nemož to bez kabla !
“dok poboljšane performanse pružaju značajnu prednost nad rivalskim ruskim i kineskim raketama”… A na osnovu čega to tvrde?
Pa očigledno je istina što je rekao Putin, da je nekada Rusija sustizala Ameriku kad je u pitanju naoružanje a sada Amerika sustiže Rusiju ali u mnogim oblastima još zaostaje.
Konkretno ova raketa zaostaje dosta vremenski za Ruskom R-37m a da ne pričamo o performansama, domet, brzina snaga bojeve glave.