NaslovnaNovostiNajnoviji gubici ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva: Ruska PVO oborila ukrajinski MiG-29

Najnoviji gubici ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva: Ruska PVO oborila ukrajinski MiG-29

Rusko Ministarstvo odbrane tvrdi da su sistemi protivvazdušne odbrane oborili ukrajinski lovac MiG-29 i presreli desetine bespilotnih letelica tokom poslednja 24 sata rata u Ukrajini.

Prema zvaničnom saopštenju, ruska PVO je uništila:

  • 1 ukrajinski MiG-29
  • 5 vođenih bombi Hammer francuske proizvodnje
  • 2 JDAM vođene bombe
  • 4 američke rakete HIMARS
  • 123 bespilotne letelice avijacijskog tipa

Ukrajinski vazduhoplovni gubici – Pad flote MiG-29

Rusko ministarstvo je takođe iznelo nove procene ukupnih gubitaka koje je Ukrajina pretrpela od početka sukoba, uključujući:

  • 654 aviona
  • 283 helikoptera
  • 43.895 dronova
  • 594 PVO sistema
  • 21.519 tenkova i drugih oklopnih vozila
  • 31.815 vojnih transportnih vozila

Iako će ove brojke biti ignorisane od strane zapada, one ukazuju na značajne gubitke ukrajinskih vazduhoplovnih snaga, naročito u pogledu MiG-29, jednog od glavnih borbenih aviona ukrajinske avijacije.

MiG-29 – Ključni lovac ukrajinskog vazduhoplovstva

Svima dobro poznati lovac MiG-29, a u NATO-u pod kodnom imenu Fulcrum, godinama je bio okosnica ukrajinske borbene avijacije. Njegova upotreba u sukobima seže još do samog početka sukoba sa Rusijom u Donbasu 2014. godine, kada je Kijev izgubio dva aviona.

Međutim, od početka eskalacije 2022. godine, gubici ovog modela su drastično porasli.

Prema zapadnim izvorima, do kraja 2023. godine Ukrajina je imala oko 24 operativna MiG-29 aviona, što je enorman pad u odnosu na predratne brojke. Ovaj pad je uglavnom rezultat intenzivnih vazduhoplovnih borbi i ruskih raketnih udara na ukrajinske aerodrome.

Najnoviji gubici i napadi na ukrajinske vazduhoplovne baze

  • Početkom 2025. godine, Rusija je oborila još jedan MiG-29, što potvrđuje nastavak gubitaka ukrajinske avijacije.
  • Krajem 2024. godine, izveštaji su pokazali da je Ukrajina izgubila do 17 MiG-29 aviona u roku od samo 10 dana intenzivnih vazduhoplovnih borbi.
  • Napad na bazu Dolgincevo, u blizini Krivog Roga, rezultirao je uništenjem još jednog jednog MiG-29, prema ruskim snimcima.
  • U novijim vazdušnim borbama, Ukrajina je izgubila dva Su-27 aviona, zajedno sa još jednim MiG-29, što dodatno naglašava slabljenje ukrajinske avijacije.
  • Čak su i dronovi-kamikaze Lancet uspeli da unište parkirane lovce MiG-29 usled katastrofalne neopreznosti ukrajinskih snaga.
  • Pored navedenog, i operativno taktički raketni kompleks Iskander-M je uspeo da se upiše u listu strelaca.

Strateške posledice – Oslabljena kontrola Ukrajine nad nebom

Svaki oboreni MiG-29 predstavlja ozbiljan gubitak za Ukrajinu, smanjujući njenu sposobnost da održi kontrolu nad nebom i pruži podršku trupama na terenu.

Oslanjanje na stariju sovjetsku tehnologiju postaje ozbiljan izazov, dok Ukrajina sve nade polaže u isporuku F-16 lovaca sa Zapada, koji se propagiraju ključnim za modernizaciju i jačanje ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva.

mig 29 i f 16
mig 29 i f 16

Pad vazduhoplovnih sposobnosti Ukrajine i nastavak intenzivnih borbi

Dok Ukrajina nastavlja da se suočava sa značajnim gubicima u svojoj borbenoj avijaciji, ruske snage nastavljaju da jačaju pritisak kroz vazdušne napade i raketne udare. 

Gubitak MiG-29 aviona dodatno otežava odbranu ukrajinskog neba, a bez isporuka modernih aviona sa Zapada, situacija bi se mogla dalje pogoršati.

Sukob ostaje nerazrešen, a dok obe strane prilagođavaju svoje strategije, rat u Ukrajini nastavlja da oblikuje globalne geopolitičke tokove u 2025. godini.

Legendarni MiG-29, ukratko

Sovjetski/ruski višenamenski lovac presretač MiG-29, poznat i kao “Fulcrum” prema NATO oznaci, je prvi put poleteo 1977. godine. MiG-29 je prvobitno dizajniran kao presretač, ali je kasnije modifikovan za različite uloge, uključujući vazdušnu borbu, blisku podršku i izviđanje.

Dvomotorni avion s visokom manevarskom sposobnošću. Ima delta krila i nosi dva motora Klimov RD-33 smeštena sa strane trupa, MiG-29 ostaje jedan od najčešćih borbenih aviona na svetu. Tokom godina njegove masovne proizvodnje proizvedeno je 1600 aviona. 

MiG-29 je bio u službi ne samo u sovjetskim zemljama, već i u zemljama NATO-a ali i ostatku sveta. Supersonični i izuzetno manevarski MiG-29 ima jedinstven dizajn integrisanog kola koji ne deli avion na trup i krila. Ima niz elektronskih sistema za otkrivanje i ometanje neprijateljskih signala.

MiG-29UB Vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine, ilustrativna fotografija predratnih vremena
MiG-29UB Vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine, ilustrativna fotografija predratnih vremena

Okvir aviona se sastoji od glatkih prelaza sa klasičnim bočnim zidovima samo u nosu. Poseduje troslojni kokpit s visokom vidljivošću i dizajnom koji olakšava rad pilota. MiG-29 je opremljen radarom N-019 ili N-010, zavisno od varijante.

MiG-29 je dizajniran za uništavanje svih vrsta vazdušnih ciljeva vođenim raketama i vazdušnom topovskom vatrom u teškim vremenskim uslovima, uključujući i u uslovima smetnji, kao i za uništavanje kopnenih ciljeva korišćenjem nevođenog oružja u uslovima smanjene vidljivosti.

Vrsta:Laki multifunkcionalni frontalni avion
Posada:1-2
Maksimalna brzina:2450 km/h
Domet:1430 km
Maksimalna visina:18000 m
Maksimalno opterećenje:+9G
Pratnja vazdušnih ciljeva:10
NaoružanjeUporišta naoružanja: 6 ispod krila + 1 za spoljni rezervoar za gorivo u centru trupa
Top: 30 mm GSH-30-1 aircraft gun, 150 rounds
Borbeno opterećenje: 2180 kg
R-60M do 6 projektila
R-27 verzije R-27R, R-27ER, R-27T, R-27ET (do 2 projektila, okačene samo na pilone unutrašnjeg krila)
R-73 do 6 projektila
R-77 do 6 projektila, počev od verzije 9-13C
BKO “Talisman”
B-8M1
S-24B
FAB-500M62
OFAB-250-270
KMGU-2
ZB-500

3 KOMENTARA

  1. Možda Rusija nema mogućnosti da sve to pokrije, tj. ne poseduje kapacitete da obradi sve informacije koje je dobila.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 1
  2. Ne postoji deo zemlje koji nije pod prismotrom, a sad zamislite teritoriju Ukrajine! Ne postoji mogućnost da se ne vidi dron, a kamo li avion, pa me zanima zašto Rusija dozvoljava igru mačke i miša kada ima takvu tehniku i logistiku da može sve da vidi i uništi. Sad zamislite upad u rusku teritoriju a da to niko ne vidi ili pitaj Boga kakav drugi idiotizam, ko se tu kako i zašto igra sa životima sirotinje koji imaju samo taj život!!?!?!!!

    Slažem se 11
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave