NaslovnaNovostiBritanija razmatra vazdušne patrole lovcima Typhoon nad Ukrajinom umesto slanja kopnenih trupa

Britanija razmatra vazdušne patrole lovcima Typhoon nad Ukrajinom umesto slanja kopnenih trupa

Dana 19. februara 2025. godine objavljeno je da Velika Britanija razmatra mogućnost raspoređivanja vazdušnih patrola iznad Ukrajine kao alternativu slanju kopnenih snaga. Prema informacijama koje je objavio The Times, britanski lovci Eurofighter Typhoon mogli bi biti angažovani za nadzor ukrajinskog vazdušnog prostora nakon postizanja sporazuma o prekidu vatre. Planirano je da ovi avioni budu bazirani na teritoriji Poljske.

    Ova inicijativa se razmatra u svetlu nedavnih pregovora između SAD i Rusije u Rijadu, u Saudijskoj Arabiji, gde su diskutovani mogući načini za rešavanje sukoba u Ukrajini.

    Britanski vojni plan i reakcija Moskve

    Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov jasno je stavio do znanja da raspoređivanje NATO trupa u Ukrajini – bez obzira pod kojim zastavama (nacionalnim, evropskim ili NATO) – nije prihvatljivo za Moskvu.

    Kao odgovor na ovu zabrinutost, Velika Britanija sada razmatra opciju pružanja bezbednosnih garancija kroz misiju vazdušnog patroliranja, što bi omogućilo izbegavanje direktnog prisustva stranih kopnenih snaga na ukrajinskoj teritoriji.

    Model NATO misija i vojna gotovost

    Predložena misija vazdušnog patroliranja mogla bi biti organizovana po modelu NATO operacija u baltičkim zemljama, gde saveznički lovci neprekidno nadgledaju vazdušni prostor kako bi odgovorili na potencijalne pretnje.

    Prema planu, desetine britanskih lovaca Typhoon bile bi u stalnoj borbenoj pripravnosti, spremne za brzo reagovanje u slučaju ugrožavanja bezbednosti Ukrajine.

    Premijer Kir Starmer i britanska vojna strategija

    Prethodno, 16. februara, britanski premijer Kir Starmer izjavio je da je Velika Britanija spremna da rasporedi kopnene trupe u Ukrajini kako bi podržala bilo koji mirovni sporazum.

    Međutim, s obzirom na negativan stav Rusije i logističke izazove velikog kopnenog raspoređivanja, fokus Londona sada se pomera ka vazdušnim operacijama kao manje eskalatornoj opciji.

    Broj potrebnih međunarodnih trupa za Ukrajinu

    Pored vazdušnih patrola, u toku su diskusije i o broju potencijalnih mirovnih trupa koje bi mogle biti raspoređene u Ukrajini.

    Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski istakao je da bi za efikasno odvraćanje Rusije bilo potrebno oko 110.000 stranih vojnika. Međutim, neke evropske zemlje razmatraju slanje 25.000 do 30.000 vojnika, što, prema mišljenju ukrajinskih vojnih zvaničnika, nije dovoljno za pokrivanje linije fronta duge više od 1.000 kilometara.

    Dok pregovori između SAD i Rusije napreduju, Velika Britanija nastavlja da traži alternativne načine podrške Ukrajini – bez direktnog slanja kopnenih trupa. Pitanje vazdušnih patrola moglo bi postati ključni element buduće evropske strategije obezbeđenja mirovnog sporazuma u Ukrajini.

    6 KOMENTARA

    1. Pitanje Rusima dal odgovara takvo ,primirje ,razgranicenje.Ostatak Ukrajine prakticno bi bio u Nato,cim bi zapadni lovci patrolirali ,mozda stotine njih,plus PVO na zemlji,trupe na liniji fronta.Mogu Ruse da preveslaju ,ko dogovori u Minsku.

      Slažem se 11
    2. Samo pričaju. Podsećaju me na ove naše zaboravljene i smežurane starlete koje izmišljaju silovanja u detinjstvu, samo da bi im se ime negde pojavilo. Da svet ne zaboravi da postoje. To je VB danas. Zaboravljena, smežurana, bezvredna, nemoćna…

      Slažem se 10
      Ne slažem se 1
    3. Oni bi pod hitno trebali promijeniti ime države, jet nisu ni sjenka Velike Britanije i njihovog kraljevstva koje je vjekovima eksploatisalo druge i na tome postigli ekonomski uspjeh. Aparthejd, kolonijalizam, ropstvo su sinonim za Veliku Britaniju koja je opljačkala milijarde stanovnika više zemalja, ponijevši sa sobom ekonomska dobra, minerale, zlato, naftu, sa eksploatacijom u najgorem obimu, zatim otimanje kulturnih dobara, spomenika kulture koji su vijekovima ispred Imperije. Njihova istorija je Henri sa svojih ko zna koliko žena. Kroz vijekove su nanijeli jednaku količinu zla kao i Njemačka u 2 sv.ratu. Dno .

      Slažem se 15
      Ne slažem se 3
    4. To u principu nije tako loša ideja, pod uslovom da lovci u slučaju ispaljenog metka, ili nedaj bože artiljerijske granate, odmah izvrše bombardovanje cele oblasti, odakle je ispaljen metak ili granata, nešto poput Kosova. Naravno, Rusi isto treba da urade u slučaju provokacije sa svoje strane! Mora postojati “demilitarizovana” zona!

      Slažem se 1
      Ne slažem se 11

    KOMENTARIŠI

    Molimo unesite svoj kometar!
    Ovde unesite svoje ime

    Povezani članci

    Najnovije objave