Sjedinjene Američke Države ponovo demonstriraju svoju dominaciju u vazduhoplovnoj moći, izvodeći “Elephant Walk” vežbu sa F-22 Raptor lovcima, avionima koji se i dalje smatraju najboljim što SAD pružaju kada je reč o vazduhoplovnim borbama.
Spektakularni Elephant Walk u bazi Langli
Vežba se održala u vazduhoplovnoj bazi Lengli (Langley Air Base), gde je učestvovalo 24 lovca F-22 i 6 aviona T-38 Talon iz 1. lovačkog puka (1st Fighter Wing).
“Elephant Walk” je taktička vežba koja testira sposobnost eskadrile da brzo uzleti u formaciji. Zahteva izuzetnu preciznost, koordinaciju i besprekorno planiranje.
Kako navodi sajt The Aviationist, američke vazduhoplovne snage su vežbu izvele 31. januara 2025., a cilj je bio da demonstriraju spremnost za brzo raspoređivanje borbenih aviona bilo gde u svetu, u bilo kom trenutku.
Ovo je tek drugi put u istoriji da je ovakva vežba izvedena u Lengliju – prethodna se dogodila 2019. godine.
Šta je “Elephant Walk” i zašto je važan?
Ove vrste vežbi su sve češće u vojnim bazama širom sveta, jer omogućavaju testiranje borbene gotovosti eskadrile i sposobnosti brzog uzletanja velikog broja aviona.
Tokom manevra, lovci, bombarderi i avioni za dopunu goriva kreću se pistom u izuzetno tesnoj formaciji, simulirajući masovno poletanje u kratkom vremenskom intervalu.
U zavisnosti od cilja vežbe, avioni ili nastavljaju sa poletanjem, ili se vraćaju na svoje pozicije.
F-22 Raptor – Besprekorno vazdušno oružje
Uprkos drastičnom usponu konkurencije, F-22 Raptor se i dalje propagira kao najmoćniji lovcac na svetu kada je reč o direktnim vazduhoplovnim duelima.
Proizvođač Lockheed Martin je prošle godine saopštio da je flota F-22 dostigla 500.000 sati leta, što potvrđuje pouzdanost i operativnu vrednost ovog aviona.
Prvi let YF-22 prototipa dogodio se 1990. godine, dok su prvi operativni avioni F-22 ušli u službu 2005. U pitanju je prvi borbeni avion pete generacije na svetu.
Budućnost F-22: Milijarde dolara za unapređenja
Iako je program F-22 često kritikovan zbog enormno visokih troškova, američke vazduhoplovne snage uporne su sa njegovim modernizacijama. Planirano je ulaganje od 7,8 milijardi dolara do 2029. godine, od čega će 3,1 milijarda biti posvećena istraživanju i razvoju.
Čak i nakon 2029. godine, F-22 Raptor će ostati ključna komponenta američke dominacije u vazduhu, a predviđa se da će ostati u službi još decenijama. Očekuje se da će ga u budućim godinama zameniti prvi američki borbeni avion šeste generacije, NGAD.
Sekretar Ratnog vazduhoplovstva Frenk Kendal nedavno je govorio o ulozi koju je sirijska protivvazdušna odbrana igrala u razvoju vojnog projekta koji je stvorio F-22.
Kada se pojavio, svakako je predstavljao moćno sredstvo trke u naoružanju i medijskog rata. Nezavisno od toga što Amerikanci povremeno plaše svoje protivnike dajući mitska svojstva ovom avionu, pogledajmo kako stvarno stoje stvari s ovom ”pticom grabljivicom”.