NaslovnaAvijacijaAmerički stelt lovac 5. generacije F-35: Promašaj ili revolucija u vazduhoplovnom ratovanju?

Američki stelt lovac 5. generacije F-35: Promašaj ili revolucija u vazduhoplovnom ratovanju?

Avion F-35 Lightning II, koji proizvodi Lockheed Martin, jedan je od najnaprednijih svetskih višenamenskih stelt lovaca, koji koriste brojne nacija za različite vazduhoplovne borbene misije, međutim, sada se postavlja pitanje da li je u pitanju promašaj ili zaista revolucija u vazduhoplovnom ratovanju?

Ruski Su-57 upravo je imao zapažen debi na najvećem indijskom aeromitingu, Aero India, pripremajući teren za suočavanje stealth lovaca sa američkim F-35.

Međutim, u neočekivanom obrtu, Američko vazduhoplovstvo je iznenada otkazalo planirane letačke demonstracije F-35 i F-16, što je pokrenulo spekulacije o tome zašto su se SAD povukle u poslednjem trenutku.

Ovo nije prvi put da američki avioni izbegavaju direktna poređenja performansi sa ruskim lovcima na velikim aeromitingima. Još od 1980-ih, sovjetski, a kasnije i ruski avioni – poput Su-27MiG-29 i Su-35 sa vektorskim potiskom – oduševljavali su publiku neverovatnim akrobacijama koje su nadmašivale zapadne konkurente u pogledu sirove agilnosti.

Taj trend se nastavio i 2019. godine, kada je demonstracija Su-35 u Turskoj izazvala oštre kritike performansi američkog F-16.

Podsetimo, dana 28. januara 2025. godine, američki F-35A Lightning II srušio se tokom trenažne misije u bazi Eielson na Aljasci. Pilot je doživeo kvar tokom leta, ali se uspešno katapultirao i preživeo. Ovaj incident ponovo je privukao pažnju na niz problema sa ovim borbenim avionom.

f 35
f 35

F-35 predstavlja jedan od najnaprednijih višenamenskih stealth lovaca na svetu i koristi ga više zemalja u različitim borbenim scenarijima. Njegove napredne stealth karakteristike, senzorska integracija i višenamenska uloga čine ga revolucionarnim u modernom ratovanju.

Međutim, brojni tehnički problemi i incidenti pokreću pitanje: Da li su ovi problemi deo normalnog procesa razvoja ili ukazuju na dublje sistemske nedostatke koji mogu ugroziti dugoročnu efikasnost ovog aviona?


F-35 program ukratko:

Razvoj F-35 započeo je krajem devedesetih kroz program Joint Strike Fighter (JSF), sa ciljem stvaranja jedinstvenog lovca za više grana američke vojske i saveznike.

Avion je proizveden u tri verzije:

  • F-35A – standardna verzija sa konvencionalnim poletanjem i sletanjem
  • F-35B – verzija sa vertikalnim sletanjem i kratkim poletanjem (STOVL)
  • F-35C – verzija prilagođena za nosače aviona

Iako je program imao kašnjenja, prekoračenje budžeta i tehničke probleme, F-35 je ipak ušao u službu brojnih vazduhoplovstava, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Izrael, Japan i druge zemlje.


Najznačajniji Incidenti i Nesreće

Od početka operativne upotrebe, F-35 je doživeo više ozbiljnih nesreća, uključujući:

  • Maj 2020 – F-35A se srušio prilikom sletanja u bazi Eglin, Florida. Pilot je preživeo, a nesreća je pripisana kombinaciji greške pilota, problema sa kiseničkim sistemom i softverskog kvara.
  • Septembar 2020 – F-35B se sudario sa avionom za punjenje gorivom KC-130 tokom misije u Kaliforniji. Pilot je preživeo, ali je F-35 uništen.
  • Januar 2022 – F-35C pao u Južno kinesko more prilikom sletanja na nosač aviona USS Carl Vinson. Sedam članova posade je povređeno. Avion je kasnije izvučen sa dubine od 3800 metara.
  • Decembar 2022 – F-35B se srušio prilikom vertikalnog sletanja u Fort Vortu, Teksas. Pilot se katapultirao u poslednjem trenutku.
  • Septembar 2023 – F-35B se srušio u Južnoj Karolini nakon što se pilot katapultirao zbog kvara tokom leta.
Kadar po kadar: Trenutak kada se lovac F-35 Lightning II srušio na Aljasci – Koji je razlog?
Trenutak kada se lovac F-35 Lightning II srušio na Aljasci

Najnovija nesreća u januaru 2025. godine samo je dodala na listu incidenata sa ovim borbenim avionom.


Šta je F-35 naučio iz svojih nesreća?

Svaki incident pruža vredne lekcije za poboljšanje programa. Ključne oblasti poboljšanja uključuju:

✔ Naprednu obuku pilota – Kompleksnost sistema F-35 zahteva opsežnu obuku kako bi piloti mogli efikasno reagovati u hitnim situacijama.

✔ Unapređenja dizajna i mehanike – Napredna tehnologija F-35 donela je i izazove u integraciji i pouzdanosti sistema, što zahteva kontinuirane hardverske i softverske nadogradnje.

✔ Održavanje i logistika – Održavanje aviona igra ključnu ulogu u osiguravanju bezbednosti i operativne spremnosti. Više nesreća povezano je sa problemima održavanja.

✔ Brza reakcija na tehničke kvarove – Mogućnost brzog otklanjanja tehničkih grešaka je neophodna za dugoročnu operativnu sposobnost aviona.


Normalan razvoj ili sistematski problem?

U razvoju složenih vojnih aviona, nesreće su neizbežne. Mnogi programi, uključujući F-22 Raptor i F-16, prošli su kroz slične izazove u ranim fazama.

Međutim, F-35 nije više eksperimentalni avion – on je sada okosnica američkog i savezničkog vazduhoplovstva.

Kontinuirani problemi sa motorom, softverom i održavanjem sugerišu dublje sistemske izazove koji bi mogli ugroziti dugoročnu efikasnost ovog aviona.

F-22 i F-35 lete u formaciji sa XQ-58
F-22 i F-35 lete u formaciji sa XQ-58

Strategijske posledice

Ako se problemi sa F-35 nastave, to bi moglo imati ozbiljne posledice:

❌ Smanjena borbena efikasnost – Ako se kvarovi jave tokom misije, avion može postati neupotrebljiv u borbenoj situaciji.

❌ Rastući troškovi održavanja – Avion je već preskup, a dodatni problemi mogli bi otežati logističku podršku.

❌ Gubitak poverenja – Saveznici koji su kupili F-35 (npr. Japan, Australija, Norveška) mogli bi preispitati svoje odluke i tražiti alternative.


Zaključak: Da li će F-35 ispuniti očekivanja?

F-35 donosi svojevrsnu tehnološku revoluciju, ali je u isto vreme opterećen tehničkim izazovima.

✅ Ako se problemi reše, F-35 će ostati dominantni borbeni avion budućnosti.
❌ Ako kvarovi i nesreće nastave da se gomilaju, F-35 bi mogao postati skupi primer tehnološkog promašaja.

Da li će F-35 postati vrhunac modernog vazdušnog ratovanja ili će ostati upozorenje o prekomplikovanoj vojnoj tehnologiji?

Odgovor zavisi od toga kako će program prevazići izazove i osigurati da F-35 zaista postane moćno oružje budućnosti.

3 KOMENTARA

  1. Izraelski F35 adir ,vise puta upadao u Siriju,bez otkrivanja gadjajuci Hezbolah,i druge mete ,pored Sirijskog S300,Pancira,Buka, Mig29itd,pitanje Rusi u Siriji dal su ih otkrili,zadnji put jesenas u napadu protiv Irana ,bilo oko 100 Izr.aviona,medju njima i F-35,da navuku Iranske lovce,da polete.Izgleda Iranci ni jedan nije poleteo.Srj u Nato agresiji digli bar Mig-29,vise puta,da nije bilo javasluka,u odrzavanju ,(piloti,mehanicari svercovali benzin,ne od aviona i drugo),skinuli bi neki Nato avion,bar A10,

    Slažem se 1
    Ne slažem se 1
  2. Nazivaju F-35 dominantnog lovca, a taj lovac, ako ćemo iskreno nikada nije imao misije protiv protivnika ko ima moderne PVO sisteme koji mogu da ih detektuju i obore. Odakle to da su oni dominantni? Jedino su dominantni na papiru, a na papiru su i Abrams i F-16 bili dominantni. Kada bude izvršavao misije kao što SU57 izvršava, leteći iza neprijateljskih linija a pri tome prođu ne oboreni, tada možemo da ih nazivamo dominantnim. A sve dok gađaju balone i militante iz daljine, ne možemo znati ništa o njima.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave