Američko vazduhoplovstvo (USAF) objavilo je privremenu obustavu radova na razvoju komandno-lansirnih elemenata i infrastrukture za novu interkontinentalnu balističku raketu (ICBM) Sentinel.
Kao glavni razlog za ovakvu odluku navedena je potreba za restrukturiranjem troškova u okviru programa.
Restrukturiranje programa najavljeno je prošlog jula, nakon što su predviđeni troškovi Sentinela porasli na 141 milijardu dolara, što je 81% više od početnih procena. Uprkos tome, zvaničnici Pentagona su saopštili da ne postoji održiva alternativa i da program mora biti nastavljen.
Izvršna direktorka Northrop Grummana, Kathy Warden, nagovestila je privremenu obustavu radova na programu još 30. januara, piše Defense One.
Finansijske poteškoće u razvoju rakete Sentinel nisu nova vest – američki mediji su još pre nekoliko godina ukazivali na probleme u finansiranju ovog ambicioznog projekta.
Najskuplji nuklearni program u istoriji SAD
Razvoj Sentinela je jedan od najvećih i najkompleksnijih vojnih projekata u američkoj istoriji, koji zahteva ogromna finansijska ulaganja. Prvobitna procena troškova iz 2020. godine iznosila je 265 milijardi dolara, ali su prema izveštaju Military Watcha iz 2023. godine troškovi dodatno porasli, čineći ovu raketu još skupljom za proizvodnju i implementaciju.
Uprkos ogromnim ulaganjima, američka vojska priznaje hitnu potrebu za modernizacijom svojih strateških snaga.
Njihovi glavni rivali – Rusija, Kina i Severna Koreja – ostvarili su značajan napredak u razvoju sopstvenih interkontinentalnih balističkih raketa, što stvara dodatni pritisak na SAD da ubrzaju modernizaciju svog nuklearnog arsenala.
Pitanje održivosti Sentinel programa
Još prošle godine Pentagon je praktično priznao da je dalji razvoj Sentinela doveden u pitanje, jer su troškovi postali glavni problem za nastavak programa.
Visoka cena i tehničke prepreke otežavaju realizaciju, a vojska sada traži alternativne opcije kako bi osigurala stratešku nuklearnu sposobnost u budućnosti.
Iako se SAD još uvek ne odriču potpuno programa kopnenih balističkih raketa, vojni analitičari smatraju da će Sentinel zahtevati još veće investicije kako bi uopšte mogao da zameni zastarele Minuteman III rakete koje su u upotrebi od 1970-ih godina.
![sentinel icbm, umetnička impresija](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2025/02/sentinel-icbm-umetnicka-impresija-1024x576.jpeg)
Zaključak: Hoće li Sentinel ikada ugledati svetlost dana?
Uz stalne finansijske probleme i rastuće tehničke izazove, program Sentinel sve više deluje kao projekat koji SAD teško mogu da realizuju u doglednoj budućnosti.
U trenutku kada Rusija razvija Sarmat, Kina ubrzano širi nuklearne kapacitete, a Severna Koreja testira nove ICBM rakete, Amerika se suočava sa dilemom – da li nastaviti izuzetno skup razvoj ili pronaći novo, ekonomičnije rešenje za održavanje nuklearne dominacije?
Treba biti malo i pametan da se to napravi, a ti kauboji baš i nemaju neki iq.
Nadam se da je nikada nećev razviti.