Ministarstvo odbrane Tajvana saopštilo je da je 27 kineskih vojnih aviona, uključujući i dronove, letelo u blizini ostrva tokom poslednja 24 sata. Ova eskalacija dolazi u trenutku kada Peking intenzivira vojne pritiske na Tajvan, koji Kina kao i ostale članice Ujedinjenih Nacija smatraju kineskom teritorijom.
Ovaj razvoj događaja dolazi u kontekstu rastućih globalnih tenzija izazvani političkim odlukama donošenim u Vašingtonu.
Dok su Tajvan i Japan ključni saveznici SAD u Pacifiku, Kina i Rusija sada sinhronizuju svoje vojne operacije u regionu, postavljajući direktan izazov američkom uticaju.
Kinesko-rusko vojno okruženje Tajvana i Japana
Prema izveštajima zapadnih medija, kineske i ruske snage su primećene u zapadnom Pacifiku blizu Japana i Tajvana u sredu, što je izazvalo zabrinutost u Vašingtonu i Tokiju.
Sa druge strane, Japansko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su dva neidentifikovana kineska bespilotna aviona letela iznad voda istočno i severoistočno od Tajvana. Dronovi su se približili jugozapadnim japanskim ostrvima, uključujući prolaz Yonaguni – uski moreuz koji razdvaja istočnu obalu Tajvana i najzapadnije ostrvo Japana.
Japansko ratno vazduhoplovstvo podiglo je borbene avione, ali su se kineski dronovi vratili nazad u Kinu nakon izvršenih letova.
U međuvremenu, Ministarstvo odbrane Tajvana saopštilo je da je ukupno 27 kineskih vojnih letelica, uključujući dronove i borbene avione, patroliralo u blizini ostrva, dodatno povećavajući vojnu napetost u regionu.
Ruska pomorska aktivnost u Pacifiku
Osim kineskih operacija, ruska mornarica pojačava svoje prisustvo u zapadnom Pacifiku.
Japansko Ministarstvo odbrane je u sredu alarmiralo na grupu od tri ruska ratna broda, uključujući dve korvete klase Rezki i Heroj RF Aldar Cidenžapov (obe Projekta 20380), kao i logistički brod Pečenga. Ova flotila prolazila je kroz vode između ostrva Yonaguni i Iriomote, krećući se iz Istočnog kineskog mora ka Filipinskom moru.
![korveta heroj rf aldar cidenžapov](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2025/02/korveta-heroj-rf-aldar-cidenzapov-1024x420.jpg)
Ovaj ruski pomorski kontingent ranije je u ponedeljak primećen kako plovi iz Japanskog mora (poznatog u Južnoj Koreji kao Istočno more) ka Istočnom kineskom moru, pokazujući konzistentan obrazac vojnih manevara u blizini Japana i Tajvana, tvrde Japanci.
Pentagon analiza – “Kineska pretnja Tajvanu”
U nedavnoj izveštaju Pentagona navedeno je da je Narodnooslobodilačka armija Kine značajno povećala vojno prisustvo oko Tajvana od 2022. godine. Vazdušne i pomorske operacije postale su svakodnevna pojava, a vojne vežbe sada se održavaju sa sve većom učestalošću.
Bivši japanski ministar odbrane Minoru Kihara izjavio je u Beloj knjizi odbrane za 2024. godinu da je:
“Kina ubrzala razvoj vojnih kapaciteta i povećala aktivnosti u Istočnom kineskom moru i Pacifiku… Rusija je takođe primećena kako sprovodi zajedničke operacije sa Kinom koristeći avione i ratne brodove.”
Ovo otvara pitanje zapadnim analitičarima da li Kina i Rusija koordiniraju svoje snage u zapadnom Pacifiku kako bi stvorile geopolitički pritisak na SAD i njene saveznike.
Pacifik – poprište nove borbe za globalnu dominaciju?
S obzirom na strategijsku važnost Tajvana i Japana za odbrambeni kišobran SAD u Pacifiku, region postaje centralno bojno polje globalne dominacije.
Američki stručnjaci upozoravaju da će sudbina Tajvana zavisiti od toga koliko brzo i efikasno SAD mogu da reaguju.
![tajvanski f 16 na stajaci](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2024/04/tajvanski-f-16-na-stajaci-1024x576.jpg)
Međutim, postoji veliki strateški problem za SAD – američki nosači aviona bi morali da se približe Tajvanu kako bi pružili podršku svom satelitu, što ih stavlja u domet smrtonosnih kineskih protivbrodskih raketa.
Zaključak: Novi globalni sukob na horizontu?
Sve ukazuje na to da je Pacifik ponovo epicentar sukoba svetskih sila, ali ovog puta ne između SAD i Japana kao za vreme drugog svetskog rata, već između SAD i saveza Kina–Rusija–Severna Koreja.
Dok Pentagon i dalje analizira moguće odgovore, ostaje pitanje da li će SAD uspeti da nametnu svoju dominaciju u Pacifiku, ili će Kina i Rusija preuzeti inicijativu u ovom ključnom regionu.
“САД у приправности”.Тај термин се између редова чита као “Држе рукама гаће пуне г…на и траже трегере да не спадну”.