Pedeseta godišnjica jedne od najvažnijih borbenih vežbi, poznate kao Red Flag 25-1, održava se u Sjedinjenim Američkim Državama. Domaćin vežbe je vazduhoplovna baza Nellis, a planirano je da traje do 14. februara.
Fotografija objavljena na zvaničnom nalogu baze na platformi X pokazuje zanimljiv detalj – američki F-16 u maskirnim bojama ruskog lovca Su-57.
Ovo nije prvi put da se F-16 pojavljuje u ruskoj maskirnoj šemi. Još 2019. godine isti model aviona bio je obojen u istim bojama.
Ovakav potez nije samo estetska odluka, već služi dubljoj taktičkoj svrsi u okviru najintenzivnijeg borbenog programa obuke američkog ratnog vazduhoplovstva (USAF).
Šta je Red Flag i zašto američki avioni koriste ruske boje?
Vežbe Red Flag održavaju se nekoliko puta godišnje u bazi Nellis u Nevadi. Tokom ovih simuliranih borbenih scenarija, piloti iz SAD-a i savezničkih zemalja treniraju u uslovima bliskim stvarnom ratu. Cilj je priprema za stvarne sukobe kroz simulaciju taktike, tehnika i procedura neprijateljskih vazduhoplovnih snaga.
Bojenje F-16 u digitalnu maskirnu šemu Su-57 deo je napora američkog ratnog vazduhoplovstva da stvori što realističnije protivnike tokom obuke.
Su-57 je najnoviji ruski lovac pete generacije, poznat po stelt karakteristikama i naprednoj avionici.
Imitiranjem izgleda ovog aviona, američke agresorske eskadrile, posebno 64. agresorska eskadrila iz baze Nellis, nastoje da simuliraju vizuelne i taktičke izazove sa kojima bi se američki piloti mogli suočiti u realnim borbenim situacijama.
Agresorske eskadrile i njihova uloga u američkom ratnom vazduhoplovstvu
Koncept agresorskih eskadrila razvijen je nakon Vijetnamskog rata, kada su američki piloti shvatili da nisu dovoljno pripremljeni za neočekivane taktike severnovijetnamskih pilota, koji su koristili sovjetske avione MiG-21.
Da bi nadoknadilo ovaj nedostatak, američko vazduhoplovstvo je 1972. godine osnovalo 64. borbenu eskadrilu u bazi Nellis, čiji je zadatak bio simulacija taktike Sovjetskog Saveza i Varšavskog pakta.
Prvi agresorski avioni bili su F-5E Tiger, izabrani zbog sličnosti u performansama sa MiG-21, tada najčešćim sovjetskim borbenim avionom.
Od tada, uloga agresorskih eskadrila značajno je evoluirala:
- 1988. godine aktivirana je 65. agresorska eskadrila, koja je prešla sa F-5E na F-16, kako bi bolje simulirala naprednije sovjetske avione poput MiG-29 i Su-27.
- 2005. godine USAF je reaktivirao 64. i 65. eskadrilu, proširujući njihov fokus i na avione izvan ruskog arsenala, kako bi se obuhvatili potencijalni protivnici iz drugih regiona.
- 2019. godine USAF je najavio planove za formiranje nove 65. agresorske eskadrile, koja će koristiti F-35A Lightning II kako bi simulirala moderne avione pete generacije, poput kineskog J-20 i ruskog Su-57.
Psihološki aspekt obuke – zašto je bojenje u boje protivnika važno?
Bojenje aviona agresorskih eskadrila u boje potencijalnih neprijatelja nije samo vizuelna odluka – ono služi i kao psihološka priprema za pilote.
Fenomen poznat kao “buck fever” opisuje situaciju kada pilot, suočen sa neprijateljskim avionom, može iskusiti kratkotrajnu paniku ili gubitak fokusa.
Korišćenjem autentičnih maskirnih šema, američko vazduhoplovstvo priprema pilote da ne budu psihološki iznenađeni kada u stvarnoj borbi ugledaju neprijateljske avione.
Osim toga, ovakav pristup pomaže u razvijanju prirodnih refleksa i bržeg prepoznavanja neprijateljskih letelica, čime se povećavaju šanse za preživljavanje i uspeh u borbi.
Kako je izabrana maskirna šema Su-57?
Dizajn maskirne šeme Su-57 popularizovan je putem društvenih mreža.
Brigadni general Robert Novotni pokrenuo je takmičenje na stranici 57. krila baze Nellis, gde su pratioci glasali za maskirnu šemu koja će biti korišćena na F-16.
Digitalna “ghost” šema Su-57 odnela je ubedljivu pobedu, pokazujući kako se moderne tehnologije i interakcija sa javnošću kombinuju sa tradicionalnim vojnim taktikama.
Šta znači F-16 u maskirnoj šemi Su-57?
Iako su F-16 i Su-57 potpuno različiti avioni, njihova vizuelna sličnost tokom obuke služi kao podsetnik na sve veću pretnju savremenih borbenih aviona pete generacije.
Iako Su-57 nije široko rasprostranjen u ruskim vazdušnim snagama, obuka protiv njegovog vizuelnog i teorijskog kapaciteta osigurava da su američki piloti spremni za sve moguće scenarije.
Pojavljivanje F-16 u maskirnim bojama Su-57 tokom vežbe Red Flag 25-1 još jednom potvrđuje posvećenost američkog vazduhoplovstva pripremi pilota za realne borbene uslove, u kojima ništa ne bi trebalo da ih iznenadi, već da ih nauči da reaguju brzo i precizno.
Lako se igrati u USA na poligonu. Poteraj ta cuda od tehnike u Ukrajinu i nema sta da mudrujes. Pukovnik ili pokojnik.
Ali ako upotrebe i Abramse protiv SU-57 ja ne znam hoće li SU-57 uspeti da se izvuče…ipak, Abramsi bre čoveče…😋😂