NaslovnaNovostiKoje oružje Kijev najviše želi, iako je nešto samo puka fantazija? Laseri,...

Koje oružje Kijev najviše želi, iako je nešto samo puka fantazija? Laseri, rakete, avioni Gripen i THAAD sistemi

Zapadni vojni analitičari istražuju koja bi zapadna laserska oružja Ukrajina trebalo da zatraži od svojih sponzora i sa kakvim bi se izazovima mogla suočiti pri njihovoj upotrebi.

Ukrajinski novinari i stručnjaci su učestvovali u analizi, gde su ocenili najvažnije vrste naoružanja koje bi mogle značajno ojačati ukrajinsku vojsku.

Lasersko oružje za obaranje dronova

Kompaktna laserska oružja mogu se postaviti na oklopna vozila, brodove i pomorske dronove radi zaštite od vazdušnih napada, uključujući protivtenkovske rakete i prvu liniju PVO, smatra Andrij Riženko, oficir ukrajinske mornarice i vojni ekspert, a prenosi ukrajinski portal NV.

Među opcijama zapadnog laserskog naoružanja za koje bi Ukrajina trebalo da moli zapad su:

  • Američki GLARE LA-9/P
  • Terra Raven sistem zaštite oklopnih vozila (razvijen od strane britanskog BAE Systems-a)

Prema Riženku, ukrajinskoj vojsci bi bilo potrebno između 3.000 i 5.000 laserskih oružja za efikasnu odbranu.

Laserski sistem C-RAM kompanije MBDA

Bivši oficir ukrajinskog vazduhoplovstva Anatolij Hrapčinski napominje da laserska oružja još uvek nisu dovoljno testirana i zahtevaju poboljšanja.

Hipotetički gledano ukoliko Kijev ikada dobije ovo naoružanje, izazovi sa kojima bi se mogli suočiti uključuju:

ilustracija lasersko oruzje
ilustracija lasersko oruzje
  • Ogromne količine energije potrebne za funkcionisanje lasera
  • Dugoročnu pouzdanost sočiva neophodnih za generisanje snažnog laserskog snopa

Ipak, Hrapčinski je uveren da su laserska oružja budućnost, jer, za razliku od raketa, ne zahtevaju razvoj i proizvodnju bojevih glava, goriva ili odvojenih navigacionih sistema.


Sistemi PVO dugog dometa

Ukrajinski vojni analitičari naglašavaju da zapad mora nastaviti isporuke američkog Patriot PAC-3 sistema i francusko-italijanskog PVO sistema SAMP/T.

Ova oružja su ključna jer, kako tvrde Ukrajinci, osim što uništavaju neprijateljske avione i krstareće rakete, mogu presretati i balističke projektile velike brzine.

THAAD – realnost ili iluzija?

Sa sve većom pretnjom od ruskih balističkih raketa, Ukrajini bi bio potreban mobilni antiraketni sistem THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

THAAD je dizajniran za presretanje raketa kratkog i srednjeg dometa na ivici atmosfere. Teoretski mogao bi oboriti pojedine balističke rakete lansirane do 3.500 km udaljenosti, na visinama od 150-200 km – dakle, pre nego što se bojeva glava razdvoji.

Međutim, vojni stručnjaci sumnjaju da će Ukrajina ikada dobiti THAAD. Mihajlo Samus, iz ukrajinskog “Centra za vojne studije“, priznaje da je nabavka THAAD-a ili izraelskog sistema Hetz 3 zapravo samo fantazija.

thaad princip rada
thaad princip rada

Avioni Mirage 2000 i Gripen

Francuska je obećala da će isporučiti Ukrajini Mirage 2000 borbene avione, dok se od Švedske očekuje slanje JAS-39 Gripen. Do sada se ništa od pomenutog nije desilo.

  • Prva grupa ukrajinskih pilota i tehničkog osoblja završila je šestomesečnu obuku za Mirage 2000-5F.
  • Ukrajina takođe radi na povećanju broja F-16 aviona, uz istovremene pregovore sa Švedskom oko isporuke Gripen-a.

Izazov: Nedostatak pilota

Jedan od najvećih problema za Ukrajinu mogao bi biti nedostatak obučenih pilota, iako svi na zapadu ne dele to mišljenje.

Pored borbenih aviona, Ukrajina bi trebalo implementirati naprednu mrežu za razmenu podataka. U tom kontekstu ključnu ulogu imaju:

  • AWACS avioni ASC 890 (koje je odavno obećala Švedska)
  • Taktički vojni sistem za razmenu podataka Link 16

„Taktika upotrebe AWACS aviona ne bi dozvolila ruskim Su-34 avionima da se približe i koriste vođene avio-bombe“, smatra Mihajlo Samus.

Hrapčinski dodaje da će kombinacija Link 16 i AWACS sistema omogućiti F-16, Mirage 2000 i Gripen avionima da deluju zajedno sa PVO sistemima kao što su Patriot, SAMP/T i IRIS-T.


Raketno naoružanje za ukrajinske avione

Pomenuti ukrajinski stručnjaci smatraju da su im sa zapada hitno potrebne rakete velikog dometa, uključujući:

  • AGM-158 JASSM i AIM-120 AMRAAM (za lovce F-16)
  • TAURUS krstareće rakete (za ukrajinske buduće lovce Mirage 2000)
  • Meteor rakete (za ukrajinske buduće lovce Gripen, proizvođača MBDA)

Kapetan ukrajinske mornarice Andrij Riženko ističe kao ključne AGM-158 JASSM krstareće rakete, čiji domet dostiže 1.000 km, sa bojevom glavom od 450 kg.

Ovo oružje bi omogućilo precizne udare na aerodrome i logističke objekte Rusije, ali i neutralizaciju naprednih PVO sistema poput S-500, S-400 i S-300, nadaju se Ukrajinci.

Prema Riženku, ukrajinskom ratnom vazduhoplovstvu bilo bi potrebno između 300 i 400 AGM-158 JASSM raketa kako bi se osigurala, kako kaže, efektivna vazdušna nadmoć.

taurus
taurus

Iako je Ukrajina već dobila određeni broj F-16 borbenih aviona kao i protivvazdušne sisteme, pitanje ostaje da li će ikada dobiti najmodernije odbrambene sisteme poput THAAD-a. Vrlo verovatno nikada iz više razloga.

U međuvremenu, nastavlja se jačanje ukrajinskog vazduhoplovstva kroz nabavku Mirage 2000 i Gripen aviona, zajedno sa strateškim PVO sistemima.

Jedno je sigurno – moderna vojna tehnologija koja uglavnom izostaje iz zapadih isporuka može kratkoročno pomoći u budućnosti ukrajinske odbrane, međutim, ne može promeniti ishod sukoba, posebno ukoliko sagledamo situaciju dugoročno.

IzvorNV.ua

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave