Na pozadini treće godine sukoba u Ukrajini, Sjedinjene Američke Države značajno su povećale prodaju oružja stranim državama. Prema izveštaju američkog Stejt departmenta, prodaja vojne opreme stranim vladama porasla je za 29% u odnosu na prethodnu godinu.
Tokom fiskalne 2024. godine, izvoz američkog naoružanja porastao je za 29% i dostigao rekordnu vrednost od 318,7 milijardi dolara, prema izveštaju Stejt departmenta na koji se poziva agencija Reuters.
U poređenju s fiskalnom 2023. godinom, kada je prodaja iznosila 238 milijardi dolara, SAD su u 2024. ostvarile značajan rast. Među glavnim kupcima američkog naoružanja u 2024. bili su Turska, Izrael, Rumunija, Nemačka, Japan, Indija i Južna Koreja.
Ključni izvozi naoružanja u 2024.
Prema izveštaju, najveći poslovi uključuju:
- Turska: Avioni F-16 i njihova modernizacija – 23 milijarde dolara.
- Izrael: Avioni F-15 – 18,8 milijardi dolara.
- Japan: Avioni za dopunu goriva KC-46A – 4,1 milijarda dolara; Tomahawk rakete – 2,4 milijarde dolara.
- Nemačka: Rakete za PVO sistem Patriot – 5 milijardi dolara.
- Indija: MQ-9B dronovi – 4 milijarde dolara.
- Južna Koreja: Helikopteri AH-64E Apache – 3,5 milijardi dolara.
- Rumunija: Tenkovi M1A2 Abrams – 2,5 milijardi dolara.
Osim ovih velikih ugovora, oružje je prodavano i mnogim manjim kupcima širom sveta.
Američka strategija trgovine oružjem
Stejt department je u svom izveštaju naglasio da SAD vide trgovinu oružjem kao “važan alat spoljne politike s dugoročnim uticajem na regionalnu i globalnu bezbednost.” Uz porast globalnih tenzija, mnoge države su se obratile SAD-u radi jačanja svojih vojnih kapaciteta.
Kako navodi Stejt department, glavni razlog za ovakav rast jeste napor država da obnove vojne zalihe koje su poslate Ukrajini tokom sukoba, ali i priprema za moguće buduće sukobe. Globalne tenzije i povećane potrebe za bezbednošću dodatno su podstakle potražnju za američkom vojnom opremom.
Ovaj trend jasno ukazuje na sve veći značaj američke vojne industrije na međunarodnoj sceni, dok globalne političke i bezbednosne prilike diktiraju rast potražnje za najsavremenijim vojnim tehnologijama.
Oblici prodaje
Oružje se prodaje putem dva glavna kanala:
- Direktna komercijalna prodaja: 200,8 milijardi dolara u 2024. (rast u odnosu na 157,5 milijardi u 2023).
- Državna prodaja putem vojnih atašea: 117,9 milijardi dolara u 2024. (povećanje sa 80,9 milijardi u 2023).
Trendovi za 2025.
Fiskalna 2025. godina, koja je započela 1. oktobra 2024, verovatno će nastaviti ovaj trend rasta. Američke kompanije kao što su Lockheed Martin, General Dynamics i Northrop Grumman nastoje da odgovore na rastuću potražnju i iskoriste ovu priliku za dodatni prihod.
Prodaja oružja postala je ključni deo američke ekonomske i spoljnopolitičke strategije, dok SAD nastavljaju da dominiraju globalnim tržištem odbrambene industrije.
Normalno , kada su se ovi iz Moskve sa ovim ratom , ukopali za cijeli vijek. Ovaj rat je raj za americki vojnoindustrijski kompleks.
i dalje uspevaju da uvaljuju to svoje đank oružje ??? Pa ceo svet vidi da to oružje gubi rat protiv Rusije u Ukr.
Vidi samo prosjecna srbenda. Inace salju im staro oruzje osrednje kvalitete a ono malo kvalitetnog samo u ogranicenim kolicina i opet Rusi za 3 godine ni Donjeck nisu okupirali. A sad kmeci