Odnosi između Rusije i Kine ostaju stabilni i ne zavise od svetskih dešavanja ili unutrašnjih političkih faktora.
Saradnja Moskve i Pekinga temelji se na prijateljstvu, međusobnom poverenju, jednakosti, podršci i obostranoj koristi, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin tokom video-poziva sa kineskim liderom Si Đinpingom.
Reakcija na Trampov inauguracioni govor
Putin i Si su razgovarali preko sat i po, samo 24 sata nakon inauguracije novog američkog predsednika Donalda Trampa, što ukazuje na snažan odjek Trampovog govora na relaciji Moskva-Peking.
„Zajednički napori Rusije i Kine igraju ključnu stabilizirajuću ulogu u globalnim pitanjima,“ istakao je Putin. Šef Kremlja predstavio je kineskom predsedniku nove planove za razvoj rusko-kineskog strateškog partnerstva i saradnje.
Si Đinping je pohvalio trgovinske odnose između dve zemlje, koji su prošle godine porasli za 1,9% i dostigli vrednost od 244,81 milijardi dolara, prema podacima kineskih vlasti koje prenosi agencija TASS.
Rusko-kinesko prijateljstvo ojačano nakon Trampovih poruka?
Putinov savetnik Jurij Ušakov rekao je da su stavovi Moskve i Pekinga usklađeni po većini spoljnopolitičkih pitanja. „Moskva i Peking nastupaju usklađeno na međunarodnoj sceni. Pozicije po većini spoljnopolitičkih pitanja su slične ili potpuno identične,“ izjavio je Ušakov.
Tramp je u svom govoru najavio ključne pravce američke administracije u naredne četiri godine, uključujući kontroverzne izjave poput preuzimanja kontrole nad Panamskim kanalom i eventualne američke kupovine Grenlanda od Danske.
Pitanje Tajvana i podrška principu „Jedna Kina”
Putin je ponovio rusku podršku kineskoj politici o Tajvanu, ističući princip „Jedna Kina.“ „Naša pozicija o Tajvanu ostaje nepromenjena – podržavamo princip ‘Jedna Kina’,“ dodao je savetnik.
Si Đinping je, zauzvrat, pozvao Putina da poseti Peking u septembru povodom obeležavanja 80 godina od pobede nad Japanom u Drugom svetskom ratu.
Ukrajinski konflikt i spremnost na dijalog s Vašingtonom
Tokom razgovora, lideri su dotakli i sukob u Ukrajini. Prema rečima Ušakova, Rusija je spremna na dijalog sa novom američkom administracijom: „Ako Vašington pošalje adekvatne signale, spremni smo na pregovore.“
Kina nije podržala sankcije protiv Rusije i, prema zapadnim diplomatama, obezbeđuje tehnologiju koja se može koristiti u vojne svrhe. Takođe, zbog zapadnih sankcija, Kina je postala glavni kupac ruske nafte i gasa, što dodatno učvršćuje odnose dve zemlje.